Cum să începi un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Did67 » 18/04/17, 11:37

Phraucq a scris:
1) Cred că semănatul nu este o opțiune în acest sezon. Dar ce zici de transplant?

2) Pachetele au luat apa și avem miceliu ici și colo. Nu este probabil ca aceasta să fie o problemă, chiar și cu transplantul? Și dacă da, pentru toate tipurile de legume sau doar pentru unele mai sensibile?

3) Întrebare mai generală: mulcirea așa cum se propune aici este compatibilă cu cultivarea sparanghelului și a rubarbei? Cred că da, deoarece plantele sunt instalate, dar mai bine să întreb ...

Vă mulțumesc anticipat pentru informații și, mai ales, pentru munca depusă de-a lungul anilor!


Scuze de intarziere. După cum am scris, omit uneori ... Nu ezitați să reîncepeți (prin „ridicarea” unei întrebări - copiați / lipiți un răspuns nou și se ridică în coadă sau prin „mp”: mesaje personale).

1) Nicio problemă pentru transplant. În special pentru transplantul de plante în ghivece: deschideți o "gaură", transplantați chiar dacă pământul pare compact ...

2) Nicio problemă: matrițele au început, în grămezi, degradarea care se va face în orice caz la sol, la nivelul stratului „puțin umed”. 99,9% din ciuperci sunt ajutoare foarte utile pentru grădinar. Dar istoria reține doar câțiva agenți patogeni.

Ciupercile „în creștere” fac solul ... sănătos, din punctul meu de vedere! Pentru că foarte repede, aceste ciuperci vor fi devorate de organisme „fungivore” (= care mănâncă ciupercile). Vor mânca ciuperci utile, indiferente și patogene - de aceea vor curăța!

Îmi place când văd ciuperci ...

La fel este și cu bacteriile !!!

Trebuie să încetăm să „americanizăm” și să dezinfectăm totul ... Este începutul mizeriei. Un univers steril nu rămâne așa (vezi bolile nosocomiale din spitale). Și agenții patogeni au atunci, într-un mediu atât de dezechilibrat, atât de sărac în viață, tot spațiul, toată mâncarea, pentru ei. Se comportă apoi ca niște „ticăloși” care distrug totul!
4 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Did67 » 18/04/17, 12:18

Phraucq a scris:
3) Întrebare mai generală: mulcirea așa cum se propune aici este compatibilă cu cultivarea sparanghelului și a rubarbei? Cred că da, deoarece plantele sunt instalate, dar mai bine să întreb ...



Funcționează „ideal” cu aceste plante perforante!

Am amândoi (sparanghelul, i-am pus pe pământ, acoperit, acum un an; până acum, câțiva s-au străpuns; ceilalți, nu am căutat: „mâncat” de rozătoare? Uscat? Jeleuri ??? Unde vor veni ??? Deci acolo, poate fi un pic îndrăzneț și o jumătate de eșec ???)

În orice caz, dacă sunt stabilite, străpung cu o ușurință uimitoare: rubarba ridică o cupolă de fân, înainte de a apărea!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Julienmos » 18/04/17, 15:05

Did67 a scris:1) Nicio problemă pentru transplant. În special pentru transplantul de plante în ghivece: deschideți o "gaură", transplantați chiar dacă pământul pare compact ...


scuzati-ma ca ma amestec ...

Încerc să mă limitez la întrebări, dar acum profit de ocazie pentru a pune ceva care mă deranjează puțin.

Voila: sub fânul pus în toamna trecută direct pe iarba pajiștii, nu mă deranjează atât compactitatea solului (pentru că nu este într-adevăr compact ... decât poate în profunzime?)
este mai degrabă țesutul rădăcinii destul de dens care rămâne în sol (rădăcinile ierburilor vechi de pajiști, ierburi și altele) ...

Am de gând să plantez, să transplant puieți în bulgări acolo și mă întreb dacă este mai bine să scoateți mai întâi maximum din aceste rădăcini sau să nu lăsați nimic de făcut (cu excepția găurilor pentru plante, desigur)?
cu alte cuvinte, nu sunt aceste rădăcini „vechi” o piedică pentru buna dezvoltare a rădăcinilor legumelor pe care urmează să le punem acolo?
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de olivier75 » 18/04/17, 15:28

Julienmos,

Aș spune mai degrabă că descompunerea rădăcinilor lasă un loc ușor și că, dacă apare mai târziu, ele le hrănesc.
Și scoaterea lor înseamnă a răsturna solul, acestea nu ar trebui să mai poată fi „trase”.
Sau încercați puțin din ambele, pentru a vedea.

Olivier.
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de olivier75 » 18/04/17, 15:48

După,

Dacă faceți deja o gaură pentru transplant, majoritatea rădăcinilor vor fi îndepărtate, iarbele au în principal rădăcini puțin adânci. Cei din transplanturile dvs. ar trebui să coboare mai întâi.
Măslin
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Did67 » 18/04/17, 16:31

Dacă ierburile sunt moarte, este „materia organică proaspătă”, care începe să se descompună. Este, „tehnic”, foarte asemănător cu fânul umed care se descompune la suprafață. Mâncare bună pentru organismele solului ...

Și într-adevăr, acest lucru va crea „crăpături” care beneficiază plantele pe care le instalați ...

În plus, eliberează elemente minerale pe unde vor trece rădăcinile plantelor ... Ca să nu mai vorbim de formarea unor vene mici de substanțe humice.

Ce pozitiv!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Julienmos » 18/04/17, 16:47

multumesc pentru raspunsuri, este adevarat ca si eu ma aplec ca sa las radacinile la locul lor. La urma urmei, când tundem gunoi de grajd verde primăvara, procedăm la fel, rădăcinile rămân în sol (pe care au ajutat-o ​​să se descompacte).

Într-adevăr, majoritatea ierburilor din fosta prerie sunt moarte, motiv pentru care sunt puțin surprins că rădăcinile lor sunt încă atât de prezente ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Did67 » 18/04/17, 18:50

Julienmos a scris:... de aceea sunt puțin surprins că rădăcinile lor sunt încă atât de prezente ...


Ieșim din iarnă. Totul era în „frigider”!
0 x
Valoul
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 10/10/16, 15:40
x 2

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Valoul » 16/06/17, 18:51

bonjour,

După luni de absență mă întorc pentru a saluta, în special pentru a vă împărtăși ultimele luni.
Așa că am pus în sfârșit 19 baloturi dreptunghiulare de fân în octombrie-noiembrie pe peluza mea pe sol nisipos.

Iarna într-adevăr a zdrobit toate acestea, iarna mi-am petrecut-o pregătindu-mi planul de grădină, citind-o pe Ruth Stout etc.

Suntem la porțile verii și trebuie să recunosc că sunt în viață.

Încântat că te-am descoperit, încântat că am perseverat, încântat să fiu convins de sine că funcționează pentru că are doar sens.

Cu excepția mazărei care au murit cu toții sub melci (și nimic nu a ajuns la sfârșitul lor), totul rulează.
Chardul și varza suferă puțin de căldură, cartofii și sfecla sunt mai încet din cauza lipsei de apă, dar ce bucurie este acest fân.
Puține sau deloc buruieni și se scoate de la sine. Trebuie să ud mai puțin decât vecinii mei, deoarece solul rămâne umed în ciuda vremii fierbinți și a vântului.
Cu toate acestea, îmi cultiv morcovii în recipiente și nu semăn în fân, semăn în ghivece și în depozite, dar se dă atât de repede gingășia solului încât aș putea săpa mâna gaura pentru plantă.

Și confirm că mintea trecătorilor se schimbă odată cu trecerea lunilor.
Primii au fost curioși, ba chiar batjocoriți și acolo mulți se opresc pentru a se bucura de priveliște și sunt cu adevărat interesați.

Îți împărtășesc câteva priveliști ale grădinii de legume (este mică eh ..)

IMG_8251.JPG


Ceapă, fenicul, murături

IMG_8250.JPG


varza

IMG_8249.JPG


Cartofi

IMG_8248.JPG


Dovlecei, spaghetti squash

IMG_8247.JPG


porumb

IMG_8246.JPG


Pere și sfeclă

IMG_8245.JPG


Salate (inclusiv o creștere a semințelor), salată, mange-tout, anghinare, dovlecei

IMG_8244.JPG



iar fotografiile mele sunt din nou ascuțite :-D
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Did67 » 17/06/17, 09:44

Valoul a scris:
Suntem la porțile verii și trebuie să recunosc că sunt în viață.

Încântat că te-am descoperit, încântat că am perseverat, încântat să fiu convins de sine că funcționează pentru că are doar sens.



Sunt încântat de acest feedback (după „dușul rece” de feedback negativ de la „macro”, în altă parte ...).

Este într-adevăr „logic”. „Potager du Laesseux” este o construcție „agronomică”, bazată pe cunoștințe ... Atât de logică încât este logică !!! Nu este o „religie”, „credință” ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 551