Cum să începi un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de stephgouv » 29/01/21, 12:35

Și pentru porci: cu puterea de a mânca mere întregi, se sufocă și ajung pe prăjitor cu ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
pi-r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 150
Înregistrare: 28/11/20, 13:00
Locul de amplasare: „cassoulet” Occitanie
x 31

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de pi-r » 02/02/21, 08:42

întrebare rapidă: ce înseamnă cele 2 litere VR după menționarea soiului (în acest caz Marmande)? Nu am găsit includerea pe site-urile revânzătorului sau ale crescătorului?
multumesc anticipat ca mi-ai luminat ignoranta!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Did67 » 02/02/21, 11:05

Cu excepția cazului în care mă înșel, este rezistența la ofilirea verticilică (o boală a frunzelor care este uneori confundată cu mucegaiul pufos)

Verificare efectuată, pentru cei cărora le place să știe totul:

https://www.vilmorin.fr/codes-des-resistances

https://www.agrosemens.com/telechargeme ... tances.pdf
1 x
Avatar de l'Utilisateur
pi-r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 150
Înregistrare: 28/11/20, 13:00
Locul de amplasare: „cassoulet” Occitanie
x 31

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de pi-r » 02/02/21, 16:19

multumesc Didier!
o altă remarcă referitoare la semințe. Am 18 pachete de semințe de ridiche, cumpărate în supermarketuri și în centre de grădinărit.
la deschiderea pungilor surpriză ... semințele supermarketului sunt mult mai mici și mai „urâte”. Dacă le compar cu grâul aș spune că este ceea ce numim aici „grâu mic” pe care îl vom da la găini, în comparație cu grâul pe care îl vom livra pentru semințele „centrului de grădină”.
asta nu înseamnă că nu vor încolți, este doar o chestiune de aspect ... o să văd.
altceva credeam că am făcut o afacere bună cu „supermarketurile”, dar când am comparat greutatea semințelor din pungă .... ei bine, era de 5 ori mai ușoară, ceea ce nu ar fi plictisitor dacă ar fi de 5 ori mai ieftin ... ceea ce nu este cazul!
iată nenorocirea mea a zilei. pentru semințe, precum și pentru achizițiile de produse alimentare, este necesar să se compare prețul / greutatea ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Did67 » 02/02/21, 16:58

Nu mai știu dacă PMG (Greutatea a o mie de semințe) este reglementat în cadrul a ceea ce se numește „semințe standard”. Nu cred. Pe de altă parte, „facultatea de germinare” este fixată, specie cu specie, de texte.

Deci ar trebui să încolțească, chiar dacă sunt mai mici.

După, da, trebuie să fii atent. S-ar putea să găsim o pungă cu 0,5 g semințe, de aceeași dimensiune ca și celelalte, în „promo” la 0,99 € în fața gondolei „grădinii” a unui hiper contra 4 g la 2,50 € într-un centru de grădină ... nu este puțin probabil ca „lotul de două” șampoane la sfârșitul telegondolei să fie mai scumpe pe unitate decât aceeași sticlă singură din departament ... Un clasic al „marketingului”. Mecanic, luăm ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
pi-r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 150
Înregistrare: 28/11/20, 13:00
Locul de amplasare: „cassoulet” Occitanie
x 31

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de pi-r » 08/02/21, 16:27

fiind aproape începător, continuu să ghemuit acest post, dacă este un Pb, vor interveni modos ...
azi dimineata cumparand seminte si ma insel in loc sa iau "galbenele" am luat "trandafiri din India" !!!!
un pic de cercetare se pare ca cele 2 plante sunt foarte veri.dar a folosit cineva deja "trandafiri" ca noi "garoafe"? in asociere cu rosii, pentru furajatori, etc... multumesc anticipat pentru feedback
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Did67 » 08/02/21, 17:32

Atenție la faptul că devine mare !!! Acest lucru se întâmplă la înălțimea taliei, cu o dezvoltare consecventă.

Îngheață - anul trecut răsadurile mele în ghivece au fost împușcate de îngheț pe 11 sau 12 mai! Nu am aruncat și am constatat că majoritatea părăsea lanseta. Dar cu o întârziere imensă.

Nu știu efectele asupra nematodelor solului. Nu pot vedea ce se întâmplă în subteran. „Trandafirul” va fi mai puțin eficient decât „Garoafele” (sunt două specii diferite de Tagete).

Oricum, nu cred că acest tip de alelopatie „ucide” nematodele. Cel mult, „contribuie la reducerea prezenței ...”

Sunt de acord cu colegul meu leneș de peste Atlantic: https://jardinierparesseux.com/2016/03/ ... nematodes/

Sau cu: https://www.jardinsdefrance.org/oeillet ... -oui-mais/

În legătură cu firul, tradiția (sau „obiceiurile și obiceiurile”, dacă doriți) este că întrebările generale și „vorbăria” se află pe firul fondator: Agricultura / the-grădina-de-leneș-gradina-mai-mult-bio-fara-oboseala-t13846.html
1 x
Avatar de l'Utilisateur
pi-r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 150
Înregistrare: 28/11/20, 13:00
Locul de amplasare: „cassoulet” Occitanie
x 31

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de pi-r » 08/02/21, 19:45

în primul rând mulțumesc Didier pentru că ți-ai făcut timp să răspunzi la întrebări de la un grădinar „nu foarte bun” ... și cred că am înțeles că era mai bine să vin la postul inițial al PP ..
Did67 a scris:Atenție la faptul că devine mare !!! Acest lucru se întâmplă la înălțimea taliei, cu o dezvoltare consecventă.

bine pe pachet anunta 25/30 Cm inaltime, ca si pentru ochiuri. acum este adevărat că la tine pe videoclipuri sunt uriașe !!! Nu am văzut niciodată de atât de sus!
Did67 a scris:Îngheață - anul trecut răsadurile mele în ghivece au fost împușcate de îngheț pe 11 sau 12 mai!

OK dar nu Pb aici sunt mult mai la sud ... să vă spun că primele mele ridichi ies afară, sunt în terine (rezervor de pește din polistiren) afară fără protecție orientată doar spre sud și adăpostite de casă. fasolea care luase zăpadă + îngheț s-au îndreptat și au început să înflorească din nou .... așa cum sugerați !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Did67 » 08/02/21, 22:20

Ar putea fi o varietate pitică atunci! Sau este „lățimea”?

Pentru că, în general, este mai mult sau mai puțin de 80 cm:

https://www.fermedesaintemarthe.com/A-3 ... ta-ab.aspx

https://www.graines-baumaux.fr/168334-r ... c-mix.html

https://www.promessedefleurs.com/annuel ... -inde.html
1 x
Avatar de l'Utilisateur
pi-r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 150
Înregistrare: 28/11/20, 13:00
Locul de amplasare: „cassoulet” Occitanie
x 31

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de pi-r » 09/02/21, 09:48

Did67 a scris:Ar putea fi o varietate pitică atunci!

M-am uitat mai atent la pachet și .... bine văzut !!!! este "tagetes patula nana" !!!!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 376