Faceți un concasor de oase pentru grădină

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de chatelot16 » 25/08/16, 13:18

în chimie o sare este rezultatul amestecului dintre un acid și o bază... anumite săruri sunt foarte solubile: sare de bucătărie = acid clorhidric + sifon

alte săruri sunt insolubile: sulfat de calciu = ipsos

cand o sare se dizolva in apa nu mai exista! nu exista clorura de sodiu in apa: sunt doar ioni de clor si ioni de sodiu... daca amestecam o alta sare face alti ioni... si daca evaporam apa pot produce alte combinatii de sare decat ce aveam la inceput: cele mai puțin solubile sunt sărurile care se formează primele

acesta este principiul separării sărurilor de fosfor: se adaugă acid sulfuric care are 2 avantaje: 1) face sare slab solubilă 2) este ieftină, în cantități industriale aproape mai ieftină decât apa

acest subiect este interesant: repunerea in padure sau cultivarea elementelor chimice utile... problema este ca nu trebuie sa pui orice! un exces de element inutil poate, conform a ceea ce mă înveți, să consume elementul lipsă și, prin urmare, să fie mai dăunător decât util

dacă îi sugerez proprietarului pădurii de lângă casa mea să împrăștie cenușa de la încălzitorul meu pe lemne acolo va crede că vreau să scap ieftin de deșeurile mele... nu va vedea niciun beneficiu în asta

proprietarul padurii vede profitul pe care il obtine din vanzarea lemnului... nu vede profit in adaugarea produselor a caror utilitate nu o poate cuantifica si a caror eventual profit va ajunge in mult timp

tratarea chimică a cenușii de lemn nu este neapărat costisitoare: cred că ar fi utilă separarea elementelor pentru a le face mai ușor vândute celor care au nevoie de ele.

Mă întrebam despre mijloacele de analiză a solului... nu, nu solul trebuie analizat, prea greu de înțeles diferitele stări ale elementelor chimice pe care plantele le pot sau nu le pot folosi: modalitatea corectă este analizarea frunzele plantelor în creștere: asta arată direct dacă găsesc ceea ce au nevoie sau dacă există o lipsă... și putem adăuga doar ceea ce lipsește fără a polua cu nimic
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de Obamot » 25/08/16, 17:21

chatelot16 a scris:Mă întrebam despre mijloacele de analiză a solului... nu, nu solul trebuie analizat, prea greu de înțeles diferitele stări ale elementelor chimice pe care plantele le pot sau nu le pot folosi: modalitatea corectă este analizarea frunzele plantelor în creștere: asta arată direct dacă găsesc ceea ce au nevoie sau dacă există o lipsă... și putem adăuga doar ceea ce lipsește fără a polua cu nimic

Imagine

Asta merită un punct bun. Pe același principiu funcționează medicina ortomoleculară pentru ființe umane.
Aceasta este de fapt o analiză foarte bună! Trebuie doar să suplimentăm cu faptul că – ca și în cazul ființelor umane – plantele sunt capabile să se adapteze (bine, oricum nu prea mult...) și, de asemenea, să producă (sau să-și restrângă nevoile) în elementele de care au nevoie și care nu găsesc suficient în sol. La fel ca noi, de exemplu, sunt unele pe care suntem incapabili să le sintetizam (Vitamina C).

Cu metoda de selecție naturală a semințelor care cresc pe soluri sărace, în apă sau în fosfor (recent am pus un link către un cultivator care a avut succes cu roșii, căutați Pascal Poot), este posibil să „ trezi » gena care va permite plantei să reziste deficiențelor de fosfor (un tip de protein kinază implicat în homeostazia fosfatului), deci este planta care va supraexprima această protein kinază singură (sau ceva de genul ăsta) și iată….! :| : Lol:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13724
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de izentrop » 25/08/16, 17:45

Obamot a scris:izentrop a scris:
[...] care confirmă că problema este excesul de azot

Serios? Nu este nimic personal, ci doar o observație: îmi doream de ceva vreme să spun ceea ce tocmai a spus Did67. Pentru cineva care se pricepe la chimie și biologie (nu poți ști totul), mereu „confirmi” multe lucruri
Nu eu confirm, ci textul citat.

Da, am puține cunoștințe de chimie, totuși verific seriozitatea surselor menționate. Toată lumea se poate asigura de asta. Nu fac pretenții și accept controverse dacă dovedesc. Pe de altă parte, nu vă deranjați să îmi scrieți texte, le sar de cele mai multe ori, scuze.
chatelot16 a scris:dacă îi sugerez proprietarului pădurii de lângă casa mea să împrăștie acolo cenușa de la boilerul meu pe lemne o să creadă că vreau să scap ieftin de deșeurile mele... nu va vedea niciun beneficiu.. .
Pentru lemn de foc folosim trunchiul si crengile mari. Nutrienții sunt concentrați în principal în frunziș, scoarță, semințe și ramuri mici care, în general, rămân pe pământ, cu excepția cazului în care sunt utilizate în BRF sau așchii, ceea ce este dăunător pădurii. :( . Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de chatelot16 » 25/08/16, 18:08

Văd în jurul casei mele tăiere aproape totală... lasă doar câțiva copaci mari care mi se pare prea rari... deși lăsăm ramurile și frunzele, pământul este gol, nu crește nimic și mi-e teamă că elementele nutritive din ceea ce a mai rămas la fața locului se va pierde prin leșiere de ploaie, mai ales că este un sol calcaros complet permeabil.

Nu folosesc crengile acestui burghiu pentru a face așchii de lemn pentru că am deja câte vreau pentru a scăpa de diferitele tăieturi de pe marginea drumului sau a grădinii... așa că măresc pentru a scăpa de cele care trebuie curățate.. . ceea ce este în pădure poate rămâne în pădure

dar cred ca in padure sa lasi totul sa putrezeasca in vreun fel nu este neaparat cea mai buna solutie... Cred ca ar fi util sa treci totul prin moara pentru a face atat mai multa energie cat si mai 'element chimic util la momentul potrivit. .. adică nu când pădurea este pustie, ci când începe să crească și va fi nevoie de ea

De asemenea, cred ca sa tai totul si sa las sa creasca inapoi oricum fara sa facem nimic nu este bine... ar trebui sa semanam sau sa plantam... dar nu sunt proprietar (as vrea sa devin unul)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de chatelot16 » 26/08/16, 12:43

a făcut aici este râșnița de care aveți nevoie Imagine
https://fr.wikipedia.org/wiki/Os
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de Did67 » 26/08/16, 13:53

La fel ca dimensiuni mici, va fi perfect. Îmi voi conecta bicicleta la ea și îmi voi face „antrenamentul cardio” de 3 ori pe săptămână în timp ce zdrobesc oasele cartierului!
0 x
yves35
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 221
Înregistrare: 27/09/15, 23:22
Locul de amplasare: Rennes
x 60

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de yves35 » 26/08/16, 16:35

bonjour,

În trecut, se făceau mori pentru a măcina carnea Acestea erau prinse de colțul mesei din bucătărie și erau acționate de o manivela. Pentru oasele de pui tăiate cu un ciocan, acest lucru ar putea fi potrivit. În caz contrar, folosiți o râșniță de cafea electrică. În ambele cazuri, mergeți la vânzări de garaj

Yves
0 x
ignorat: obamot, janic, guygadebois... aer, aer. Nu suntem (încă) pe Qanon Ben, dacă de fapt
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de Obamot » 27/08/16, 12:32

Deodată am o idee, ceea ce trebuie să facem este să înmoaie oasele.

Osul este carbonat de calciu CaCO3 daca il punem cu un acid ca otetul C2H4O2 o va înmuia. Nu am incercat, dar congelarea dupa aceea ar trebui sa le faca casante (calcul care da rigiditate tuturor, fiind dispersat de acidul acetic). Apoi încercați cu un tocător de grădină pentru lemn.

izentrop a scris:Da, am puține cunoștințe de chimie, totuși verific seriozitatea surselor menționate.

ah da, hai să vorbim despre sursele tale „serioase”:
- beaujolpif (pentru a măsura cesiu în sol, nu...) >>>
Curba ta nu înseamnă nimic (comparativ cu efectele „iradiere cu doze mici" si dozele doar se acumuleaza...) si chiar daca am admis ca cesiul s-ar fi evaporat (ceea ce nu este adevarat) uiti de expunerea varfului si de coborarea varfului, la care au fost expusi oamenii. Nu numai este lipsit de seriozitate, dar este
► Afișați textul

Ei bine, acesta este doar aspectul superficial al [...]
► Afișați textul
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de chatelot16 » 27/08/16, 13:18

os = carbonat de calciu = calcar ??? Nu

principalul material al osului este fosfatul de calciu!

dacă dizolvăm acest fosfat de calciu cu un acid, rămâne doar oseină moale, dar am dizolvat fosforul în acid

în ultimele zile am găsit răspunsuri la întrebările mele anterioare: există diferite tipuri de fosfat de calciu... cel al oaselor este deosebit de slab solubil... așa că oasele vechi îngropate de câinii mei cu mult timp în urmă conțin încă cea mai mare parte a fosforului lor.

cand facem ingrasamant fosfat nu trebuie sa contina fier, aluminiu sau magneziu pentru ca face combinatii insolubile cu fosforul... in oase exista tocmai fier si magneziu pentru a face oasele puternice si nu solubile.

Am o mare îndoială cu privire la absorbția totală a fosforului de către un șoarece din pământ în 15 zile... Uneori găsesc cadavre de animale mici ale căror oase nu au dispărut... prin urmare al căror fosfat de calciu este încă

fosfații cel mai puțin solubili nu sunt complet insolubili: reducerea lor la cea mai fină pulbere posibilă este o modalitate de a permite bacteriilor sau ciupercii să beneficieze mai repede

o altă descoperire bizară în coincidențele lui Gogol: există prea mult plumb în oasele porcilor... exces general de plumb pentru toate animalele, deci nu se poate explica prin poluarea unui anumit efectiv: explicație probabilă... punem făină de oase la animale. hrana... interzisa la vaci de la boala vacii nebune... asa ca porcii sunt cei care mananca de toate, iar din generatie in generatie concentram totul in oase...

și nu am mai multă încredere în hrana pentru păsări și iepuri decât pentru porci
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de phil53 » 27/08/16, 14:41

chatelot16 a scris:Văd în jurul casei mele tăiere aproape totală... lasă doar câțiva copaci mari care mi se pare prea rari... deși lăsăm ramurile și frunzele, pământul este gol, nu crește nimic și mi-e teamă că elementele nutritive din ceea ce a mai rămas la fața locului se va pierde prin leșiere de ploaie, mai ales că este un sol calcaros complet permeabil.


Nu sunt un expert, dar am văzut tăieturi în care lasă câțiva copaci mari pentru a semăna pământul. Le-au tăiat 1 până la 4 ani mai târziu.
Și funcționează, cresc o multitudine de copaci mici, apoi cei mai puțin frumoși sunt tăiați după câțiva ani pentru a lăsa lumina celor mai buni. Dacă semi-ul este dens, acest lucru vă permite să obțineți butoaie frumoase, foarte drepte și foarte înalte.
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 199