Faceți un concasor de oase pentru grădină

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de Obamot » 27/08/16, 15:20

Natura trebuie să ia timpul necesar, nu depinde de noi să îi spunem să meargă „mai repede” :?:
chatelot16 a scris:os = carbonat de calciu = calcar ??? Nu

principalul material al osului este fosfatul de calciu!

dacă dizolvăm acest fosfat de calciu cu un acid, rămâne doar oseină flexibilă, dar am dizolvat fosforul în acid [...] fosfații mai puțin solubili nu sunt complet insolubili: reduceți-i la pulbere cât mai subțire posibil este o modalitate de a permite bacteriilor sau ciupercilor profită de ea mai repede [...]

Nu, de fosfat de calciu tribazicSunt de acord că există o cantitate mai mare în oase ~ 80%, dar există aproximativ ~ 10% carbonat de calciu, dar structura cristalină urmează fibrele de colagen: carbonat de calciu (etc.) ). Iată ce mi-am propus (ipoteză, am spus „în cele din urmă") pentru a ataca cu acid acetic (de exemplu, dar trebuie să vedeți doza și durata - ceea ce vreau să atac este carbonatul pentru a-l face moale CaCO3 nu Ca3(PO.)4)2 - este evident că dacă lăsați oasele prea mult timp, va exista efectul dăunător pe care îl denunțați. Deci este o chestiune de sincronizare. Acesta este motivul pentru care am spus că trebuie să înghețăm pentru a opri procesul. Și datorită ochiului dvs. de vultur, aș spune că, dacă osul devine fragil și sfărâmicios, ar trebui să fie zdrobit iarna și răspândit în zilele foarte reci.

Dar hei, sunt doar moderat de mulțumit de ideea mea mizerabilă : Mrgreen: deoarece oasele nu sunt omogene, cea mai grea parte se află la nivelul articulațiilor. Și practic chimistul nostru mi-a spus doar că este posibil, dar că trebuie studiat, pe de altă parte, suntem amândoi sceptici cu privire la finalitatea tuturor acestor lucruri, el consideră că ar fi mai bine să nu zdrobiți oasele, pentru că nu cunoaștem consecințele generale asupra solului, pentru că aici ne îndepărtăm de principiul grădinarului leneș, trebuie să lăsăm natura să-și urmeze cursul ... Nu o solicitați până la punctul de a interveni ... Acest ultim punct se alătură cuvântului pe care tocmai l-ați folosit: „profiter»Există într-adevăr un interes pentru calitățile fizico-chimice ale solurilor? => :?: nu sunt sigur. Dar nimic nu împiedică să încerci într-un colț ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de chatelot16 » 27/08/16, 16:06

că beneficiază mai repede nu este pentru a merge mereu mai repede, ci pentru a putea aduce fosfor atunci când este util!

este necesar să aduceți fosfor atunci când acesta lipsește ... la ce folosește să-l puneți într-o formă prea lentă, care este inutilă atunci când este nevoie și care va fi folosit mai târziu, poate când nu va mai fi necesar ,

Tocmai am găsit un document despre PN ... fosfat natural ... ceea ce mi se pare destul de îndoielnic ... acest fosfat natural este autorizat în agricultura biologică în timp ce este mult mai murdar decât îngrășămintele chimice http://www.fao.org/docrep/007/y5053f/y5 ... m#Contents

acest fosfat de rocă este produsul deoarece este săpat în mine cu toate elementele sale nedorite ... când vedem porcii care produc fabricile de îngrășăminte separând ceea ce este nedorit în minele de fosfat este înfricoșător: acid fluoridric, metale grele, radioactive material!

a răspândi direct fosfatul de rocă mi se pare absurd

tratarea chimică pentru purificarea fosforului poate fi un cost al energiei și al acidului sulfuric, dar face ca un produs concentrat să fie eficient și economic pentru transport

remarca este vizibilă într-o carte de chimie din 1920: îngrășămintele cele mai bogate în fosfat monocalcic sunt cele mai scumpe pe KG, dar cele mai ieftine de utilizat, deoarece sunt mai eficiente ... îngrășămintele fiind tratate cu o cantitate de acidul insuficient este mai ieftin, dar conține prea mult fosfat tricalcic insolubil, este mai puțin eficient și mai scump de utilizat

în cele din urmă se poate discuta ... poate că ceea ce este mai puțin solubil este inutil în primul an, dar devine util în anii următori când ciupercile au avut timp să aibă grijă de el

Nu afirm nimic din ce pun intrebari!

O altă indicație văzută în cărțile vechi: producția unui câmp de grâu pare proporțională cu cantitatea de fosfor pe care am pus-o în el ... de parcă în 1920 nu am vedea limita

ei bine nimic de-a face cu un pui și un iepure din când în când ... câteva lovituri de ciocan și în grădină! e mai bine decât la gunoi
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13724
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de izentrop » 28/08/16, 01:34

Pentru distribuirea nutrienților din cadavrul unui animal de către ciuperci micorizale, Hervé Coves vorbește despre 1000 m² acoperiți în 10 zile https://youtu.be/vxLM5XqC1mo?t=174
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de Did67 » 28/08/16, 10:21

Am căutat o referință științifică („rezultatele unei cercetări al căror protocol îmi este explicat - și pe care îl înțeleg”) dând cu certitudine întinderea filamentelor ciupercilor. Până acum nu am găsit. Am găsit câteva „estimări” sau „recunoaștem că ...”

După aceea, mulți oameni „gândesc”, „vorbesc”, „estimează”, „sunt convinși” ...

Și eu !!!

Cred că dimensiunea filamentelor micorizice este importantă și că circulația substanțelor (sau a apei) pe câțiva metri este destul de posibilă. Sunt probabile ... sunt convins de asta. Și a acționat în consecință.

Dar „așa cred”. Și nu sunt nimeni care să aibă voie să gândească așa!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de chatelot16 » 28/08/16, 11:34

distanța de transport de către ciupercă nu mi se pare a fi întrebarea importantă: întrebarea este mai degrabă cantitatea transportată

întrebarea pe care mi-o pun este mai degrabă influența formei chimice a fosfatului asupra vitezei cu care este utilizat

potrivit cărților, unii spun că fosfatul tricalcic este insolubil și, prin urmare, este nefolosit, că doar forma mai solubilă este utilă ... și alții spun că este doar o chestiune de timp, că totul ajunge să fie utilizabil

diferența poate fi în tipul de cultură ... în primul caz, cultura modernă, cu nimic care nu trăiește în sol: deci acolo unde există doar îngrășământ modern care contează ... și în al doilea caz sol viu cu bacterii fungice și râme
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de phil53 » 28/08/16, 11:46

Oasele de sepie conțin elementele pe care le căutați?
Pentru că este ușor de zdrobit și sunt destule pe plaje!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de Did67 » 28/08/16, 11:54

Târnăcop rău: osul de sepie nu este un os real. Este ca toate cojile de fructe de mare, carbonatul de calciu, cristalizate într-o anumită formă. Deci, practic, „fiară de calcar”!

Acest lucru poate fi util pentru corectarea pH-ului în cazul în care solurile sunt foarte acide (pe baze cristaline vechi, cum ar fi granitele sau șisturile ...).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de Did67 » 28/08/16, 12:07

chatelot16 a scris:distanța de transport de către ciupercă nu mi se pare a fi întrebarea importantă: întrebarea este mai degrabă cantitatea transportată

întrebarea pe care mi-o pun este mai degrabă influența formei chimice a fosfatului asupra vitezei cu care este utilizat

potrivit cărților, unii spun că fosfatul tricalcic este insolubil și, prin urmare, este nefolosit, că doar forma mai solubilă este utilă ... și alții spun că este doar o chestiune de timp, că totul ajunge să fie utilizabil

diferența poate fi în tipul de cultură ... în primul caz, cultura modernă, cu nimic care nu trăiește în sol: deci acolo unde există doar îngrășământ modern care contează ... și în al doilea caz sol viu cu bacterii fungice și râme


Ca întotdeauna, când lucrurile sunt complexe (iar comportamentul P în sol este complex), se poate spune aproape orice, doar privind o mică parte din procese.

- fosfatul tricalcic natural este foarte insolubil (dar chiar și pentru n produs insolubil, astfel de roci, degradarea are loc pe termen lung)

- industria îngrășămintelor și majoritatea agronomilor „clasici” repetă, prin urmare, generalități care sunt primele găsite: acești fosfați trebuie tratați cu acizi pentru a le dizolva; „Sfântul Graal” fiind de a pune plantele sub perfecțiune prin soluțiile solului; nici nu știu că există micorize și, dacă o știu, nu o vor spune pentru a-și continua afacerea ... Poți să-i spui un singur gând sau un discurs dominant; o mare parte din literatură abordează asta ...

- de fapt, plantele, prin secrețiile rădăcinilor lor, reușesc să „atace” substanțele insolubile; împușcătura plantei cultivate pe o placă de marmură, care a fost apoi spălată pentru a vedea urmele rădăcinilor datează din secolul al XIX-lea, dacă nu chiar al XVIII-lea!

- și mai recent, știm că ciupercile creează o atmosferă acidă (în special pentru a-și enerva concurenții, bacteriile); brusc, reușesc să atace și fosfații considerați insolubili

- în cele din urmă și mai presus de toate, există „ascunzișuri” în pământ, în special în interiorul foilor de lut, unde filamentele ciupercilor reușesc să „extragă” acest fosfat „prea reținut”.

Prin urmare, trebuie să ne imaginăm o "mizerie" întreagă, cu stocuri considerate insolubile, dar care se dizolvă lent, fosfați considerați neasimilabili, dar solubili (este ionul fosfat), stashed și există ioni fosfat în soluție a solului ... ȘI între aceste „compartimente”, schimburi neîncetate.

PH-ul va juca un rol important: prea mult calciu sau invers, prea multă aciditate, va tinde să precipite forme solubile și să deplaseze echilibrele către primul compartiment, insolubilul P. Eventual, luându-l ca un mâner (ceea ce fac majoritatea), putem aduce tone de P solubil, care apoi se va „retrograda”!

În schimb, activitatea intensă, cu emisii de acid organic, va împinge în cealaltă direcție. Și ciupercile vor primi ceea ce aveți nevoie în nișe! Dar asta trebuie acuzat că este verde. Nu face afacerea să ruleze! Mizerii de ecologiști!

Desigur, nu am adevărul. Dar legume foarte, foarte mari sau mari, fără a fi folosit vreodată îngrășământ. Fără chiar și până acum, după ce mi-am reciclat oasele! Fânul este foarte sărac în P! Asa de ???

Deci, cred că ciupercile mele funcționează și „extrag”, „mobilizează” !!!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de chatelot16 » 28/08/16, 13:23

dacă sunteți sigur că solul cu ciupercile sale va beneficia de fosfați insolubili, atunci pudrarea oaselor este un lucru bun

Văd chiar un avantaj cu fosfatul insolubil: ciuperca are grijă de el doar dacă este nevoie ... când este prea mult o lasă și nu este spălată de ploaie

efectul varului explică, de asemenea, de ce cenușa integrală nu este o modalitate bună de a furniza fosfor: în cenușă fosforul este sub formă tricalcică, deci insolubil și cenușa este bogată în var, nefavorabilă ciupercilor care pot solubiliza fosforul

pentru a pune din nou în circuit posforul cenușii, ar fi necesar un tratament chimic pentru a separa fosforul și varul

separarea chimică a fosforului de cenușă are un al doilea avantaj: separă elementul util de impuritățile toxice care s-ar putea acumula cu numărul de cicluri
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Realizarea unui concasor de oase pentru grădină




de Christophe » 29/08/16, 14:00

Proiectarea unui tocător industrial care pare destul de „eficient” ... dacă asta poate da idei?

https://www.youtube.com/watch?v=V4gurWyzrck
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 199