Faceți un perete glisant pentru a separa o cameră?

Prezentați-vă proiectele de bricolaj, noile idei tehnice, inovațiile de testat sau munca de auto-construcție. Pentru că a face acest lucru singur este adesea mai economic și poate fi mai eficient.
Crao
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 21/08/16, 16:27
Locul de amplasare: Herault

Faceți un perete glisant pentru a separa o cameră?




de Crao » 21/08/16, 16:49

Bună ziua, aș vrea să fac un perete glisant pentru a tăia o cameră în două, am ideea să nu am o șină pe pământ, deci cu un fel de buzunar și „role” pe pământ, dar pot ' Nu vă dați seama cum să o faceți sau ce materiale să folosiți. Camera are o lățime de 3,5 m. Dacă cineva are o idee sau a realizat deja că vreau niște informații. Mulțumesc : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Realizarea unui perete glisant pentru a separa o cameră?




de Obamot » 21/08/16, 18:37

bonjour,

Vrei să spui o partiție, pentru că un perete este prea greu?

Cu o placă sau o grindă suficientă pe tavan, cel mai bun sistem mi se pare să fixeze o șină ferm pe tavan și pe partea de partiție care alunecă suspendată datorită rulmenților cu bile. Punerea unui perete pe roți nu ar avea nicio reținere și ar fi instabilă din cauza gravitației. Pe de altă parte, cu această soluție, nu trebuie să luptăm „împotriva”, ci folosim gravitația ca atu, deoarece greutatea proprie a partiției oferă stabilitate în jos ...
0 x
Crao
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 21/08/16, 16:27
Locul de amplasare: Herault

Re: Realizarea unui perete glisant pentru a separa o cameră?




de Crao » 23/08/16, 00:15

Într-adevăr, este într-adevăr o partiție despre care este vorba ... îmi pare rău pentru lipsa de precizie ... deci cum fixez șina de tavan și mai ales ce tip de șină și panou, vă mulțumesc pentru contribuția și ajutorul dvs. pentru un novice, dar cu toată energia ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Realizarea unui perete glisant pentru a separa o cameră?




de Christophe » 23/08/16, 14:14

Pari să fii un bun muncitor, de ce să nu folosești role simple? Blocați-le (dacă nu originale) pe o axă, astfel încât partiția să nu se miște altfel decât în ​​axa principală. Pentru tavan, utilizați o șină de buzunar sau chiar o piesă de mobilier (în funcție de greutatea partiției dvs.).

În locul dvs., aș pune un profil U din aluminiu de consolidare pe partea inferioară și laterală a partiției, istoric a) întăriți inerția b) protejați-o în caz de impact.

Din ce material este făcută partiția? Placo? Lemn? Alte?
0 x
Crao
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 21/08/16, 16:27
Locul de amplasare: Herault

Re: Realizarea unui perete glisant pentru a separa o cameră?




de Crao » 23/08/16, 18:33

Bună ziua, de fapt nu am absolut nici o idee cu ce să fac asta, nici pentru compartimentare, nici pentru agățarea de tavan ... Știu doar că soția mea vrea să taie în jumătate camera în care lucrează, astfel încât copiii ea poate avea o separare când dorm ... vreau doar ceva solid, funcțional și bineînțeles pentru doamnă ... curat și drăguț ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Realizarea unui perete glisant pentru a separa o cameră?




de Obamot » 23/08/16, 18:45

1 plan al camerei? Cu dimensiuni: suprafața, ușa / ușile și poziția ferestrei și direcția deschiderii lor?
Și care este treaba lui? Zgomotos?
Vârsta copiilor?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Realizarea unui perete glisant pentru a separa o cameră?




de Ahmed » 23/08/16, 19:55

De asemenea, ar fi necesar să cunoaștem constrângerile „ștergerii”: partiția odată pliată poate ocupa ce spațiu ... sau trebuie să fie apăsat pe perete (caz extrem și mai dificil)?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Ansambluri tehnice, bricolaj, inovații și autoconstrucție: realizarea unui obiect sau a unei instalații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 101