Sfaturi privind instalarea cu dublu flux în Haute Savoie și utilitatea unui sistem de preîncălzire

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
xxx74
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 23/10/15, 10:12
x 1

Sfaturi privind instalarea cu dublu flux în Haute Savoie și utilitatea unui sistem de preîncălzire




de xxx74 » 10/09/16, 00:00

bonjour,

Am avut ocazia să recuperez un vmc dual-flow ALDES Dee Fly Cube MicroWatt 300 pe care aș dori să îl instalez în casa mea.

Înainte de a lua în considerare instalarea, îmi pun întrebarea despre utilitatea unui sistem de preîncălzire a aerului de intrare pentru momentele de iarnă sub 0 ° și riscurile de înghețare a schimbătorului.

Neavând mijloacele de a face o fântână canadiană, resping voluntar această soluție pentru moment.

Există vreunul dintre voi care utilizează același model ca mine sau un alt brand într-o regiune similară, cu temperaturi de iarnă pentru -10, -15 °?

Folosiți un sistem de preîncălzire negativă a aerului?

Care este costul acestui sistem de preîncălzire pe o iarnă?

Fără un sistem de preîncălzire, care este performanța dvs. la temperatura negativă?

Dacă debitul dvs. dublu gestionează temperaturile negative prin reducerea debitului, așa cum ar trebui să facă modelul meu, care este rezultatul în termeni de eficiență?

Având în vedere că instalația este în întregime în volum încălzit, în afară de conducta de alimentare cu aer, este util să folosiți conducte izolate?

Orice feedback este binevenit, sfat despre instalare sau altul.

Vă mulțumesc anticipat.
0 x
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 423