Grădinar leneș în Loire Atlantique

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Did67 » 28/05/20, 08:37

Da, roșia este uimitoare. Am luat butași din altoi care s-au desprins de portaltoi. Fără niciun interes agronomic (de vreme ce am un „free standing” de parcă l-aș fi semănat). Dar doar din curiozitate. Și deși a fost semnalizat la început, a revenit. Același lucru este valabil și pentru butașii gourmet...

Și astfel stratificarea...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Doris » 28/05/20, 09:04

Practic a fost roșia care m-a pus pe gânduri și apoi să-mi schimb modul de grădinărit (e mișto totuși, o plantă nu gândește, dar te poate pune pe gânduri): în 2018 nu am avut timp să am grijă de legumele mele grădină, dar, de vreme ce nu ne așteptăm niciodată la capriciile vieții, eu plantasem semințe și, de bunăvoie, nu las să moară ceea ce am semănat, am pus prelate în grădină și am plantat. Viața s-a ocupat, nu am putut instala toți țărușii, udarea era întâmplătoare, iar roșiile mele au crescut cât au putut de bine. Cand am vrut sa scot prelatele toamna, am avut dificultati, dar intr-adevar, din cauza radacinilor de rosii. Revelație uriașă, această lungime și vigoare a rădăcinilor adventive.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Adrien (ex-nico239) » 29/05/20, 01:09

Imagine când văd plantele tale de roșii, cred că am început-o puțin târziu Imagine
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de phil53 » 29/05/20, 11:28

Adrien (ex-nico239) a scris:Imagine când văd plantele tale de roșii, cred că am început-o puțin târziu Imagine

da, dar clima ta este probabil mai puțin favorabilă. În Loire Atlantique după 1 mai nu ne mai temem prea mult de îngheț (se poate întâmpla). În grădină a fost doar o furtună cu grindină care a stricat plantele neprotejate.
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de phil53 » 29/05/20, 11:48

Știri în fotografii ale încercărilor mele de cartofi dulci.
IMG20200527111330.jpg

Un cartof intreg plantat in ghiveci cu pamant de ghiveci la inceputul lunii martie si pastrat in apartament pana la jumatatea lui aprilie apoi pus intr-o mini sera si plantat in pamant la jumatatea lunii mai.
IMG_20200527_192357.jpg
IMG_20200527_192357.jpg (457.23 KIO) A accesat ori 2544

Cartoful pus intr-un pahar cu apa (stil avocado) in februarie, se tine in apartament pana la jumatatea lunii aprilie apoi se pune in ghiveci intr-o mini sera si se planta in pamant la jumatatea lunii mai.
IMG_20200527_192410.jpg

Bucata de cartof asezata pe pamant in ghivece in februarie si pastrata in apartament pana la jumatatea lunii aprilie apoi tinuta in ghiveci intr-o mini sera si plantata in pamant la jumatatea lunii mai.
Am testat și soluția luând un germen și punându-l într-un pahar cu apă dar nu există nicio diferență cu testul 3. Nici nu sunt sigur dacă aceasta este fotografia potrivită.
IMG_20200527_192310.jpg
IMG_20200527_192310.jpg (340 KIO) A accesat ori 2544


Concluzie (poate fi prematură pentru că vom vedea la momentul recoltării) leneșul din mine va alege soluția 1 anul viitor. Tutorialele pe care le-am văzut pe internet produc plante mai puțin viguroase decât cea mai simplă soluție. Soluția „avocado” are încă mai puține frunze galbene, va avea acest lucru impact asupra recoltei?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Doris » 30/05/20, 08:41

Anul acesta ma descurc cu plantele care mi-au fost date, dar vazand pozele tale, anul viitor va fi si lenea varianta 1 pentru mine, nu exista nicio fotografie : Cheesy:
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Did67 » 30/05/20, 08:56

Pentru mine, cartoful plantat culcat (plat) intr-un ghiveci cu pamant de ghiveci, foarte devreme, este cel mai bun compromis: acesta produce numeroase ventuze; când ies în subteran, prind rădăcini; il desprinzi, il bagi in ghivece la transplant cand vine momentul (e frig!)... Cu un cartof ai in jur de zece! Și cartoful în sine, îl replantați (lăsând 2 sau 3 tulpini).
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Moindreffor » 30/05/20, 11:53

Am avut 2 soiuri, cu 3 cartofi, in gerul din 11 mai, nu am adus cartofii dulci, mare greseala, o planta a inghetat 100%, cealalta din acelasi soi, foarte deteriorata dar nu complet fierta si cealalta dintr-o varietate diferită aproape nimic, așa că am de gând să răsfăț această plantă pentru a-mi face viitorul soi de cartof dulce, chiar dacă înseamnă să nu mănânc niciunul anul acesta, sau cei din planta care a supraviețuit jeleului
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de phil53 » 12/06/20, 14:17

Ieri, 11/6, a plouat o bună parte a zilei, în jur de 30 mm. În unele locuri nici măcar nu a trecut prin stratul de fân, cred că totul a fost pompat de el.
Fenomen curios pe dovlecelul meu. Primele s-au format foarte devreme în jurul datei de 15 mai. Am asteptat sa creasca, in sfarsit le-am recoltat mici apoi, surpriza 3 zile mai tarziu am avut unele de dimensiuni rezonabile (10-15cm). Le recoltez si incepe din nou, am o multime de mici care nu cresc in timp ce plantele deja mari continua sa faca frunze uriase.
Simt că este un dezechilibru, planta are atât de multă hrană încât „se gândește” să crească mai degrabă decât să producă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Did67 » 12/06/20, 14:28

Nu culegi fructe nefertilizate???

Floarea feminină este pe ceea ce arată ca un dovlecel mic...



Dar în acest moment, florile masculine lipsesc adesea. Și, prin urmare, fără fertilizare... Deci dovlecelul mic, care ar deveni un dovlecel mare dacă și numai dacă floarea este fertilizată, rămâne mic, apoi „avortează” (devine galben și „putrezește”)...

O poveste întunecată a temperaturilor – fiecare cucurbitacee reacționează diferit, dar când este prea frig, sau prea cald (caniculă anul trecut) echilibrul dintre florile feminine și florile masculine devine dezechilibrat... Există un avort. Un punct abordat într-o carte excelentă al cărei autor îmi scapă. Trebuie spus că are un nume prost! Cum să-ți amintești? (Acest lucru se menționează în varianta caniculă - dar dacă memoria îți servește, subliniez și posibilul dezechilibru când este frig)...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 140