Schimbarea la energia solară

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
LOGIC12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 28/01/08, 05:41
Locul de amplasare: midi Pyrenées
x 5

Re: Schimbarea la energia solară




de LOGIC12 » 29/09/16, 01:49

salut, Și ar trebui să citim pe net opiniile fotovoltaice dezamăgite, ale celor care aveau acoperișul de refăcut pentru că erau atât de multe scurgeri, iar cazul nu este rar, și companiile care au eșuat și care au lăsat totul în urmă cu credit pentru a nu plăti nimic.

Și apoi, pentru energia fotovoltaică, casa trebuie să fie la soare tot anul, astfel încât să nu venim să vă construim o clădire în fața puțin mai târziu, o clădire care să vă lipsească de lumina soarelui sau pur și simplu o vecină Malitioși vin și plantează un copac mare sau mai mulți care ți-ar umbri panourile. Nu poți avea terenul vecinului care poate planta orice copac, chiar și cu o dezvoltare mare la doar DOUĂ METRI de linia de proprietate .... Și acolo, chiar dacă totul a funcționat bine până acum, este al naibii și nu există nimic poti sa faci ...

Și iarna soarele este mai jos și adesea ceva face ca acoperișul să vadă sau chiar să nu vadă deloc soarele ...

Nu cunosc pe nimeni care să fi beneficiat de acest lucru. Trebuie să ne ferim de modă.

Am o mulțime de apeluri telefonice pentru acest tip de instalare și trimit pe toată lumea la plimbare, pentru că știu dezavantajele.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Schimbarea la energia solară




de chatelot16 » 29/09/16, 08:48

Bast_Del a scris:Ah da, evident, cu numerele, este imediat mai semnificativ ....
Deci, cum determinați că merită să instalați acest tip de acumulator de energie?


instalațiile fotovoltaice clasice nu acumulează nimic: echilibrează în rețea ceea ce produce ... EDF îl plătește ... și este consumat de oricine din Franța

dacă doriți să fiți autonom cu bateriile, calculând cu prețul și numărul de cicluri ale bateriei vedem că uzura bateriei costă același preț ca și electricitatea EDF ... cu excepția faptului că este necesar să plătiți baterii în prima zi ... în loc să plătească pentru energia electrică pe măsură ce este consumată

fotovoltaic + baterie = mai scump decât EDF ... poate fi util doar pe un site izolat unde nu ne comparăm cu prețul EDF ci cu consumul de combustibil al unui generator
0 x
Bast_Del
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 27/09/16, 10:30

Re: Schimbarea la energia solară




de Bast_Del » 29/09/16, 14:45

Vă mulțumesc pentru aceste detalii, așa că nu ar trebui să încep în acest proiect conform dvs.?
Ideile mele sunt puțin mai clare acum, m-am dus să-mi văd vecinii care au semne și care mi-au vândut doar lucruri bune, dar bănuiesc că pur și simplu vor să aibă influență asupra oamenilor.
Ce folosești?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Schimbarea la energia solară




de Gaston » 29/09/16, 15:30

Bast_Del a scris:Vă mulțumesc pentru aceste detalii, așa că nu ar trebui să încep în acest proiect conform dvs.?
Ideile mele sunt puțin mai clare acum, m-am dus să-mi văd vecinii care au semne și care mi-au vândut doar lucruri bune, dar bănuiesc că pur și simplu vor să aibă influență asupra oamenilor.
Vecinii tăi probabil nu sunt hrăniți uniquement prin panourile lor.
Panourile lor produc electricitate pe care o vând către EDF (acum câțiva ani, prețul era foarte atractiv, nu mai este cazul ...) și electricitatea pe care o consumă provine de la EDF. Este pur financiar.

Se pare că, dacă consumă atunci când panourile produc, legile fizicii îi determină să consume electricitatea produsă de panourile lor, dar este totuși „dusă în stradă” și „returnată de contorul lor”. Este încă o afacere bună, deoarece o vând cu mai mult decât o cumpără înapoi.

Oricum, nu are prea mult de-a face cu „schimbarea energiei” ...
0 x
Bast_Del
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 27/09/16, 10:30

Re: Schimbarea la energia solară




de Bast_Del » 29/09/16, 16:14

Bine da, am înțeles mai bine sistemul, nu l-am văzut așa, mulțumesc foarte mult pentru clarificări! Mă voi gândi la instalarea panourilor. Deci, pentru a avea o idee mai precisă despre ceea ce aș avea nevoie ca ofertă pentru casa mea, EDF este recomandabil?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79421
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11084

Re: Schimbarea la energia solară




de Christophe » 29/09/16, 16:46

Gaston scria:1m² de panou fotovoltaic produce aproximativ 1800 kWh pe an ...


Uh, este mai mult ca 180 kWh pe an!

Iată harta kWh-ului solar „brut” https://www.econologie.com/carte-solaire ... ni-france/ în funcție de regiune în Franța, pentru a fi corectat prin eficiența panourilor solare - 15% ... (neglijăm eficiența invertorului, pierderile datorate încălzirii, murdăriei ...)

Prin urmare, obținem o producție:

Partea de nord: 800 până la 1000 * 0.15 = 120 până la 150 kWh / an
În sud, în cele mai bune locuri: 2400 * 0.15 = 360 kWh / an
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Schimbarea la energia solară




de Gaston » 29/09/16, 17:10

Spune doar 10m² atunci : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28733
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Schimbarea la energia solară




de Obamot » 29/09/16, 19:42

GASTON, naaaaan, nu tu : Cheesy:

Energia solară fotovoltaică va fi foarte profitabilă cu o suprafață mare de acoperiș, când sunt disponibile gratuit două seturi de baterii interschimbabile de ioni de sodiu, dintre care unul va fi într-o mașină electrică care costă <10 € - și pe care o vom conduce cu ochiul cu mașina noastră încărcată complet cu electricitate fotovoltaică. De altfel, dacă vă aflați în sud (la fel ca în Africa de Nord), în mod subsidiar, aprovizionarea cu restul consumatorilor habitatului care nu va costa nimic mai mult ... (frigider, aer condiționat pasivat, etc. ..) Deci, un producător consecvent care face autoconsum și consumă tot ceea ce produce, deoarece pe volumul produs / consumat se amortizează ...

În rest, așa cum am spus deja, aș începe cu RT2012 ....
Pe de altă parte, dacă aveți deja o casă RT2020, merită cu siguranță ...

Asta trebuie să le spunem oamenilor de astăzi, care nu mai cumpără vechi pentru reparații, ci case bine concepute care nu mai consumă nimic, ci produc ... Aceasta este, fără îndoială, una dintre chei?

Prin urmare, sunt parțial de acord cu opinia LOGIC12: mă îndoiesc de profitabilitatea instalațiilor fotovoltaice mici.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Schimbarea la energia solară




de Gaston » 30/09/16, 10:41

Obamot a scris:Asta trebuie să le spunem oamenilor de astăzi, care nu mai cumpără vechi pentru reparații, ci case bine concepute care nu mai consumă nimic, ci produc ... Aceasta este, fără îndoială, una dintre chei?
Din păcate, nu avem întotdeauna de ales ...
În regiunile care sunt deja bine populate (acasă :? ), nu există suficient teren disponibil pentru a construi noi (și, în general, este vândut pentru locuințe colective).

Dacă nu ești foarte bogat, trebuie să cumperi ceea ce există ... și să faci tot ce este mai bun cu el.
0 x
Bast_Del
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 27/09/16, 10:30

Re: Schimbarea la energia solară




de Bast_Del » 30/09/16, 14:54

Într-adevăr, argumentul suprafeței pentru a-și pune panourile este foarte important, personal nu am o casă foarte mare și grădina mea este mică, așa că nu cred că pot face cu ...
Pentru a reveni la alegerea furnizorului, am găsit o mulțime de informații pe acest site, nu știu dacă știți, dar este destul de bine informat http://www.fournisseur-energie.com/, sortarea după oraș ajută la căutări.
Dintr-o dată, este mai interesant să instalați aceste panouri într-un oraș foarte însorit, nu știu dacă tocmai acest tip de instalație este cel mai propus?
0 x

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 110