Termostat programabil blocabil

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

Termostat programabil blocabil




de elefant » 18/10/16, 13:55

Bună dimineața tuturor. A fost o perioadă lungă. În prezent îmi dedic energia și timpul meu unui proiect cultural: http://www.caroloo.be și încercând să câștigi bani, așa că abia ai ocazia să mă citești. dar nu mă înnebunesc. Site-ul a devenit superb: bravo Christophe!

Iată obiectivul căutării mele: cunoașteți un termostat de cameră:
- programabil / 7 zile (clasic)
- blocabil

scopul este de a preveni chiriașii să seteze 22 ° noaptea, fără a bloca dispozitivul într-o cușcă (ar părea interzis în regiunea valonă)

2 soluții:
- un dispozitiv blocabil prin cod
- un termostat cu sondă separată: în acest caz, am ascunde sonda reală într-un termostat fals real și am plasa controlul în afara zonei

Vă mulțumesc anticipat pentru luminile dvs.
(da, dacă m-am uitat pe Google, dar fără un răspuns satisfăcător)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: termostat programabil blocabil




de dede2002 » 20/10/16, 21:01

Bună Elefant,

Ar fi bine să se integreze un mod de noapte, care împiedică încălzirea la 22 °, în mod normal într-o încălzire centrală, regulamentul trebuie să aibă grijă de asta.
Dacă este încălzire electrică, chiriașul își va vedea contorul încetinit ...

În același sens, aș dori să găsesc un sistem care să taie radiatorul atunci când lăsați fereastra deschisă prea mult timp.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: termostat programabil blocabil




de Christophe » 20/10/16, 21:12

Buna prietene!

Poate că ai tăiat degetele chiriașilor?

Ok plec !! : Cheesy: : Cheesy:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

Re: termostat programabil blocabil




de elefant » 21/10/16, 18:15

Dédé 2002: Am vorbit despre un termostat programabil: chiar și gadgeturile mici, alimentate cu baterii, precum Chacon, au un mod nocturn

Când am deschis sistemul de ferestre, mi s-a prezentat un sistem (belgian) cu mult timp în urmă, cu un contact magnetic pe fereastră
aceste sisteme folosesc „motoare” electrice independente de senzor. Aruncați o privire în catalogul danfoss.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: termostat programabil blocabil




de chatelot16 » 24/10/16, 18:17

o soluție este să puneți 2 termostat: unul accesibil locatarului, celălalt la îndemâna locatarului setat la temperatura maximă autorizată ... chiriașul poate reduce temperatura dacă este prea fierbinte, dar nu poate urca la etaj. peste temperatura determinată de al doilea termostat

dar pentru ce tip de încălzire este și pentru câte camere? un singur termostat dintr-un apartament poate duce la faptul că unele camere sunt prea reci și altele prea fierbinți, determinând chiriașul să o seteze prea fierbinte pentru a fi suficient în camera cea mai rece
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

Re: termostat programabil blocabil




de elefant » 14/11/16, 17:57

Chatelot este, cred, ceea ce vom face: puneți 2 termostate simple, sigilate în apartament (sunt "minunate") și un ceas în camera de cazan la care nu are acces. În rest, este trist să spunem, dar chiriașul nu trebuie să se plângă: este vorba despre o clădire de apartamente mobilate, ocupată de „săraci”. Deseori asistența socială sau un administrator (avocat) este cel care plătește chiriile. Și nu există contoare individuale (care generează deja pentru chiriaș economii de aproximativ 360 de euro / an la costurile fixe ale abonamentelor la apă, gaz, electricitate și televiziune prin cablu, fără posibilitatea de a fi întrerupte de furnizor. ).
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 179