Poluarea cu particule diesel

Discutarea proceselor de decontaminare și control al calității aerului.
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 06/02/06, 15:00

Benoit : Arrow:

Vezi că glumește.........FAP-ul lasă să treacă microparticule foarte periculoase, cele mai periculoase pentru că se încadrează adânc în bronhiolele copiilor noștri din oraș. : Evil:

Va fi (poate)....cel (unul dintre) următorul(ele) scandal(e) din secolul 21, ca și în cazul azbestului de astăzi....în 10 ani, va fi o particule + metale grele (emis de dragii noștri convertizoare catalitice: platină, rodiu, paladiu etc.). Nu eu o spun, ci oamenii de știință și chiar SUA (Boston pentru catalonia). : Evil:

mai bine : există pe forum de econologie un vorbitor numit „profesor...” din Grenoble (o să-i găsesc porecla exactă) care spune că a depus un brevet pentru a elimina această problemă de la convertizoarele catalitice... : Mrgreen: : Mrgreen:

Webmaster : Arrow:

Ar fi interesant să adunați toate informațiile legate de:
- FAP
- convertoare catalitice
- GPL
- CNG
- electric ..... la subiecți care sunt întotdeauna în același loc?

Am găsit câteva documente pe bilanț global combustibili pe benzină, GO, GPL, GNV super interesant ... Voi face scanări și le voi pune într-un subiect: "echilibru global".
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 06/02/06, 15:09

pentru a completa postările mele anterioare:

Porecla profesorului este profesor31, asta e la subiectul „pur și simplu pantone” ==>

professeur31
EconoPadawan nivelul 2

Publicat pe: miercuri 25 ianuarie 2006 20:27:28 Subiectul postării:

-------------------------------------------------- ------------------------------

Bucheron a scris:
fostul oceanic a scris:
Doar mărește imaginea acestui subiect:

https://www.econologie.com/forums/sciences-a ... t1429.html

și uită-te la insertul de lângă articolul despre mașina franceză cu hidrogen. Este scris
Intr-adevar, vazut asa...
E o prostie, emisiile de plumb în Franța scăzuseră cu 12 factor între 1990 și 2002 și acum eliberăm alte metale grele în cantități despre care știm acum că sunt problematice!

Ei bine, nu doar americanii lucrează la el, ci și oamenii de știință francezi îl studiază de câțiva ani: Citat:
Un studiu al cercetătorilor de la Laboratorul de Glaciologie și Fizica Mediului (UJF-CNRS) realizat împreună cu oameni de știință italieni de la Universitatea din Veneția arată că convertizoarele catalitice, considerate ecologice, sunt probabil sursa de poluare.îngrijorarea metalelor grele! Aceste vase de fapt eliberează în atmosferă cantități tot mai mari de platină, rodiu sau paladiu. Cercetătorii, deocamdată, nu au reușit să măsoare riscul pentru sănătatea umană al acestei poluări cauzată de un dispozitiv antipoluare.

Contact: Claude Boutron, tel. : 04 76 82 42 00,
e-mail: boutron@glaciolog-ujf-grenoble.fr

(http://www.grenoble-isere.com/cgi-bin/aepi/charge.pl, martie 2001)

Pe de altă parte, nu am auzit sau citit că au publicat rezultatele muncii lor...


Bună seara.
Ai dreptate să aduci în discuție acest subiect pe care îl cunosc bine pentru că deja eram interesat de el acum un an.
Am depus o cerere de brevet cu scopul (printre altele) de a reduce această sursă de poluare.
Documentul va fi disponibil în jurul lunii iulie.
Vă voi ține la curent.
A bientot.
PROF.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 06/02/06, 22:58

multumesc Rulian : Arrow:

GRAN site greenfacts.org : Arrow:

Extras =

funingine
Termeni similari: negru de fum, negru de fum

definiţie:
Praf de carbon care este emis în aer din cauza arderii neterminate a combustibilului.

Sursa: GreenFacts

mai mult:
Exemplu de emisie de funingine

fotografia unui camion uriaș din SUA care scuipă foarte negru.

Sursa: Sănătate și energie Cauzele poluării aerului
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 07/02/06, 00:14

Și respirația în Asia ucide și mai mult:

800 T de uraniu folosit ca muniție în Irak provoacă malformații la bebeluși și ucide soldați - În Irak, zonele învecinate și în SUA!

http://www.voltairenet.org/article15490.html

Pe scurt, în curând va fi suficient să adune praf în Irak pentru a construi o bombă atomică :(
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 07/02/06, 01:09

Pentru Irak : Arrow:

asta e clar............yankii folosesc uraniu sărăcit pentru focoase de rachete.........dar am crezut că a fost în 1991, se pare că au stocuri mari de vândut. : Evil:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 07/02/06, 08:56

fostul Oceano : Arrow:

Tocmai am citit tot articolul, îmi dă fiori pe șira spinării...fragment:

La Conferința privind armele cu uraniu din octombrie 2003 din Hamburg, Germania, oameni de știință independenți din întreaga lume au documentat o creștere uriașă a malformațiilor congenitale și a cancerelor acolo unde au fost utilizate NDU și DU. Profesorul Katsuma Yagasaki, om de știință la Universitatea Ryukyus, Okinawa, a calculat că cele 800 de tone de DU împrăștiate în Afganistan sunt echivalentul radioactiv a 83 de bombe Nagasaki. Cantitatea de DU utilizată în Irak este echivalentă cu 000 de bombe Nagasaki.


Micile noastre „certuri” pe tema poluanților auto sunt foarte meschine în comparație cu ce scrie în acest articol...... :şoc:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 07/02/06, 09:07

Rulian scrisese:Jean63, mi-am luat libertatea de a edita mesajul tau pentru a sterge contactul indicat intr-una din postarile tale anterioare (nume, telefon, email) din motive evidente de respectare a anonimatului persoanei in cauza. O voi pune înapoi dacă este necesar după o discuție cu dumneavoastră prin PM.

Aceasta este de fapt o eroare din partea mea. Persoana în cauză și-a publicat el însuși datele de contact pe forum de econo. Așa că am pus totul la loc ca înainte și îmi cer scuze lui Jean63.
Rulian scrisese:Vă rugăm să evitați numele personale și numerele de telefon ale terților pe această pagină. forum cat altii.

Desigur, acest lucru este încă valabil : Mrgreen:
Dernière édition alin Rulian 07 / 02 / 06, 11: 13, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 07/02/06, 09:26

Ai grijă să ai un ochi critic asupra celor spuse de Meyssan...
Are pareri contrare tuturor, care uneori sunt interesante din cauza provocarilor pe care le ofera, dar totusi trebuie sa ai o buna imagine de ansamblu asupra intrebarii pe un subiect pentru a nu fi „recrutat” dupa tonul site-ului sau...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 07/02/06, 10:08

Deci, cherestea! 0,23 până la opacimetru, nu te-a tăiat? ... și nici nu eram mai pantonizat! : Cheesy:
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 07/02/06, 10:25

Benoit- a scris:Dacă este atât de curat și miraculos, ce așteaptă guvernul nostru să ofere un credit fiscal la instalarea unui APF de înlocuire pe toate dizelele aflate deja în circulație atunci? Apoi, circulația dizelelor non-FAP'ed de la 2010 este interzisă.

: Evil:


: Mrgreen: = IRONIE! Didiou !!!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Poluarea aerului și soluțiile de poluare a aerului"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 40