Înlocuiți boilerul de ulei cu motorul mașinii

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Înlocuiți cazanul cu ulei cu motorul auto




de Did67 » 27/10/16, 15:32

Aspect de reglementare: fie puneți motorină în ea, sunteți în ordine, dar plătiți multe taxe (TIPP) pentru a vă încălzi și a produce electricitate; fie funcționați cu combustibil intern, ca un cazan (pentru un motorină) și va trebui, în raport cu autoritățile fiscale, să îl „denaturați” ca o mașină ...

Revenim deci la grupul fix menționat de chatelot. Acolo, va fi drept.

Și, în plus, mai multe pierderi în transmisii ... Motor - generatorul (un motor cu 3 de rotații (sau 000 de fire de păr) dă un curent la 1 Hz în arbore direct).

La fel ca multe „idei bune” de pe hârtie, cu greu rezistă unor realități ... După părerea mea.

După aceea, nu este interzis să faci ceva pentru a te distra ... Pur și simplu nu te poți aștepta să fii mult imitat.
0 x
gunoi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 08/11/07, 14:21
x 1

Re: Înlocuiți cazanul cu ulei cu motorul auto




de gunoi » 27/10/16, 17:30

Christophe a scris:
yves35 a scris:bonjour,

de ce viața altruistă se referă la o pagină în japoneză? hacked?

Yves


Ei bine, probabil pentru că a fost hacked ... cu siguranță de la chinezi mai mult decât de la japonezi ...
I-am șters semnătura așa că ...

Pentru a răspunde la ideea inițială, aceasta a fost deja încercată: https://www.econologie.com/micro-cogener ... -vegetale/ bazat pe foarte popularul motor diesel PSA XUD!


Ah da semnătura, m-am întrebat care este istoria asta ... mulțumesc pentru eliminarea linkului.

Multumesc pentru link. M-am uitat, dar nu am găsit concluziile experimentului. Păcat.
0 x
gunoi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 08/11/07, 14:21
x 1

Re: Înlocuiți cazanul cu ulei cu motorul auto




de gunoi » 27/10/16, 17:35

izentrop a scris:
gunoiul a scris:Cu un generator de 2kW nu cred că puteți încărca o mașină electrică într-un timp rezonabil sau chiar că puterea este suficientă. Și atunci un motor vechi cu topor diesel este de încredere, există piese și nu este scump.
Christophe ne va spune dacă este ca ecolog ca principiu ... Deja economic suge și pentru planetă, nu vorbesc despre asta. : Twisted:


Nu inteleg finalul. Nu văd cum să menții căldura mașinii sale să se încălzească decât să o elibereze pe drumul pe care îl suge economic și pentru planetă.
0 x
gunoi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 08/11/07, 14:21
x 1

Re: Înlocuiți cazanul cu ulei cu motorul auto




de gunoi » 27/10/16, 17:40

Did67 a scris:Aspect de reglementare: fie puneți motorină în ea, sunteți în ordine, dar plătiți multe taxe (TIPP) pentru a vă încălzi și a produce electricitate; fie funcționați cu combustibil intern, ca un cazan (pentru un motorină) și va trebui, în raport cu autoritățile fiscale, să îl „denaturați” ca o mașină ...

Revenim deci la grupul fix menționat de chatelot. Acolo, va fi drept.

Și, în plus, mai multe pierderi în transmisii ... Motor - generatorul (un motor cu 3 de rotații (sau 000 de fire de păr) dă un curent la 1 Hz în arbore direct).

La fel ca multe „idei bune” de pe hârtie, cu greu rezistă unor realități ... După părerea mea.

După aceea, nu este interzis să faci ceva pentru a te distra ... Pur și simplu nu te poți aștepta să fii mult imitat.


De când ideea a existat, trebuie să fi existat un studiu serios pe această temă cu măsuri reale. Ideea întrebării mele de început a fost să nu fac nimic, ci doar să știu dacă cineva din asta forum auzise deja ceva similar cu rezultate serios măsurate, care ar spune: este profitabil sau nu este profitabil (știind că, în afară de ideea de rentabilitate, există o anumită autonomie).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Înlocuiți cazanul cu ulei cu motorul auto




de Did67 » 27/10/16, 18:48

Calculul scării se face rapid:

- 1 l motorină = 10 kWh = 1,30 euro

- 1 l de combustibil = 10 kWh, de asemenea, = 0,60 euro în acest moment

Randamentul unui boiler bun și al mașinii dvs. utilizate așa cum credeți că trebuie să fie aproape (deoarece aveți în continuare pierderi cu mașina dvs.: radiații de la motor și alte piese fierbinți, căldură „pierdută” în jurul motorului și în transmisii ...).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Înlocuiți cazanul cu ulei cu motorul auto




de chatelot16 » 27/10/16, 22:03

o mașină afară pentru a servi ca cazan, numai căldura circuitului de răcire a apei este utilizabilă ... o jumătate bună din căldură iese prin evacuare și se va pierde dacă nu există schimbător de căldură pe eșapament ... și o altă jumătate se pierde prin ventilația din compartimentul motorului ... ei bine sunt 3 jumătate ... dar parcă sunt cele 4 treimi de pagnol ... toate depand a celui de-al treilea sau jumătate de terele

o mașină folosită la fix are o problemă, la puteri reduse, puterea este proastă, la putere mare nu este răcită suficient de bine dacă nu are viteza vântului ... o mașină nu este un tractor agricol făcut pentru a-și face puterea nominală fără viteză
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Înlocuiți cazanul cu ulei cu motorul auto




de izentrop » 30/10/16, 00:24

eficiența optimă a unui motor este de aproximativ 35%, ceea ce înseamnă că 65% din energia din combustibil este pierdută, sub formă de căldură: 35% în gazele de eșapament și 30% prin intermediul sistemului răcire. https://fr.wikipedia.org/wiki/Syst%C3%A ... on_interne
chatelot16 a scris:o mașină afară pentru a servi ca cazan, numai căldura circuitului de răcire a apei este utilizabilă ... o jumătate bună din căldură iese prin evacuare și se va pierde dacă nu există schimbător de căldură pe eșapament ...
gunoiul a spus la început planificarea unei bobine, dar există o mare parte care iese cu gazul
o mașină folosită la fix are o problemă, la puteri reduse, puterea este proastă, la putere mare nu este răcită suficient de bine dacă nu are viteza vântului ...
Cu injecția electronică, performanța este optimizată la orice viteză mi se pare.
Și dacă circuitul de răcire este conectat la încălzirea centrală, este posibil să răciți motorul cu o reglare bună. În acest caz, radiatorul vehiculului trebuie îndepărtat.

Pentru o funcționare optimă a motorului, temperatura apei din circuitul său de răcire trebuie să rămână la aproximativ 80 °. Dacă apa de încălzire circulă cu o viteză constantă, singura modalitate de reglare a temperaturii în spațiul de cazare va fi aceea de a varia viteza motorului și trebuie oprită atunci când temperatura depășește valoarea stabilită.
Prin urmare, va fi necesar să treceți printr-un sistem invertor pentru baterii pentru energia electrică a spațiului de cazare, așa cum recomandasem.

Recuperarea termică maximă va trece, de asemenea, prin izolarea termică completă a motorului și a evacuării acestuia și, de asemenea, recuperarea căldurii din gazul de eșapament, fără a afecta buna funcționare a convertizorului catalitic.

Zgomotul va rămâne în continuare :x
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Înlocuiți cazanul cu ulei cu motorul auto




de chatelot16 » 30/10/16, 11:06

o izolație termică bună, pentru a nu pierde căldură, face și izolare fonică

dar pe un motor auto există o mulțime de piese care s-ar supraîncălzi dacă ar fi izolate: de exemplu, conducta de evacuare și chiar mai rău dacă există un turbo

pentru a recupera toată căldura aveți nevoie de o conductă de evacuare răcită cu apă
Cu injecția electronică, performanța este optimizată la orice viteză mi se pare.

optimizarea înseamnă a face maxim posibil, dar nu există niciun miracol, atunci când rulați un motor de 50kW pentru a face 2kW maximul posibil este ponositor

este mai simplu să dotați un sistem de recuperare a căldurii cu un motor fixat permanent

un motor de mașină de recuperare pare mai ieftin decât un generator mic, dar tot ce trebuie să pui în jurul motorului auto va trebui să fie mai mare și, prin urmare, mai scump
0 x
Liliane14
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 17/01/17, 05:15
x 1

Re: Înlocuiți cazanul cu ulei cu motorul auto




de Liliane14 » 20/01/17, 17:14

bonjour,
Ideea este originală, dar în întregime fezabilă. Cu toate acestea, mă întreb despre emisiile de CO2 pe care le va genera acest lucru. Personal, încerc să-mi reduc călătoriile cu mașina pentru a ajuta la păstrarea mediului în felul meu. Prefer să folosesc soarele pentru încălzire, mi se pare mai ecologic. Descoperirea dvs. ar putea totuși să dea idei unora.
Alo
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Înlocuiți cazanul cu ulei cu motorul auto




de lilian07 » 20/01/17, 19:32

Cel mai simplu în această situație este de a lua un generator izolat fonic optimizat pentru această operație cu puterea adaptată utilizării, apoi devierea fluxului de eșapament (1/3 max din pierderea recuperată) într-un schimbător de aer / APA, precum și circuitul de răcire într-un schimbător APĂ / APĂ (2/3 max din pierderea recuperată). Astfel, putem recupera o mulțime de pierderi pentru a redirecționa către încălzire și canalizare. Apoi va exista un surplus de curent care va trebui să fie reinjectat spre o rezistență, managementul ar trebui să fie deja rău.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 111