Ajutați la proiectarea rețelei aerolice cu flux dublu

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
xxx74
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 23/10/15, 10:12
x 1

Ajutați la proiectarea rețelei aerolice cu flux dublu




de xxx74 » 02/11/16, 23:16

bonjour,


Fiind în renovare, vreau să fac planurile pentru instalarea viitoare a fluxului meu dublu vmc aldes dee fly cube 300 microwatt fr, pentru asta am nevoie de multe sfaturi de la dumneavoastră.


În prezent, în proces de realizare a unui model 3D al casei mele, pentru a studia cu precizie dimensiunile, lungimile și altele, aș dori să vă prezint ideea mea pentru locația porturilor de insuflare și extracție.

Mă gândesc la o rețea liniară, deoarece este prea complicată pentru rețeaua de caracatiță, dintre care aici este o primă schiță:

plan_aeration.png


01- Ce crezi? Pentru Rez, nu sunt sigur că acest lucru este potrivit, este util să puneți două orificii de aer în camera de zi?

02- Camera 1 va fi întotdeauna în depresiune și nu va fi suficientă ventilație în general pentru sol?

03- Pentru podea, este opusul, nu este suficientă extracția, debitul de extracție al băii va trebui să fie foarte substanțial pentru a compensa, ceea ce înseamnă că nu aș putea niciodată să-l încălzesc corect?

04- Acest vmc df se auto-reglează sau este sensibil la umiditate, ce mod să alegeți? Avantajele sau dezavantajele uneia sau alteia?

05- Apoi, are intrări / ieșiri cu diametrul 160, există echivalente în formă alungită sau altele de același tip de bună calitate?

06- Care vor fi diametrele ramurilor conectate la cele 160 de conducte și așa mai departe?

07- Capcane sonore, obligatorii? Dacă da, unde ar trebui plasate?

08- Cum se planifică întreținerea (curățarea) viitoare a conductelor, astfel încât să fie ușor de realizat?

09- Ce tip de conductă recomandați, știind că toate conductele de la parter vor avea un volum încălzit și că conductele de la primul etaj vor trece prin mansarda izolată dar nu încălzită, mă gândeam să folosesc polietilena conducte pentru mansarda de acest tip:

http://www.econology.fr/reseau-aeraulique/atlantic/conduit-polyethylene/conduit-rigide-polyethylene-125-mm-atlantic.html

10- Fiind la altitudine (74), trebuie să folosesc o baterie de preîncălzire?

11- Aveți vreun software special care să mă sfătuiască pentru studiul rețelei mele liniare?


Știu, sunt o mulțime de întrebări și cred că vor urma mai multe.

Mulțumesc anticipat oamenilor care își vor lua timp să mă ajute.

Cordialement.
0 x
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 239