O grădină de bucătărie leneșă din Sarthe

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Did67 » 17/10/19, 00:08

sicetaitsimple a scris:
Bine, chem un prieten!



Dar nu concluzionezi?

Pe această curbă, „coeficientul de flux” mă tulbură. Prea obosit în seara asta pentru a-i analiza definiția și a încerca să-l dau seama.

2019-10-16_23h57_44 rendement.png
2019-10-16_23h57_44 yield.png (91.21 KiB) Vizualizat de 2611 ori


Randamentul este curba de jos (scala dreaptă).

Este într-adevăr o curbă de clopot. Când debitul (coeficientul de debit, mai exact) scade la stânga, randamentul scade la zero. Și și în dreapta ...

Modul în care te lovești este elegant. Aceasta se numește fumat. Așa că mă voi opri aici.

Fără să mă conving că m-am înșelat când am spus că atunci când am redus viteza unei pompe centrifuge pentru a reduce debitul, randamentul a scăzut (eu, așa cum am scris deja, poate că am fost puțin spunând cu voce tare „prăbușit”). Dimpotrivă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Did67 » 17/10/19, 00:15

sicetaitsimple a scris:
Viitorul legumelor lui Steph72 este în joc! Chiar și cu două puțuri cuprinse între 1m și 1,5m, el ar putea face asta cu o cană de udare și o frânghie, mai degrabă decât să strice creierul a două Gibis!


Nu, nu există nicio problemă. Chiar dacă reglează debitul prin scăderea vitezei și că ieșirea scade, pomparea în acest caz este atât de ușoară încât consumul său va scădea de la 1 l pe oră la 2 l pentru același volum pompat în 3 ore. Vorbește despre o aventură de stat!

A fost pentru a avansa schmilblick. Ca uneori când identific o insectă sau o plantă. Doar pentru a pune un nume.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 17/10/19, 09:55

sicetaitsimple a scris:
Moindreffor a scris:eu sărmanul Shadoks, nu înțeleg răvășirile acestor doi Gibis, vedem de unde vine pălăria lui Didier : Mrgreen:


Viitorul legumelor lui Steph72 este în joc! Chiar și cu două puțuri cuprinse între 1m și 1,5m, el ar putea face asta cu o cană de udare și o frânghie, mai degrabă decât să strice creierul a două Gibis!


Îmi cer scuze băieți. Sunt la preluare. Am cel puțin 4 pagini târziu să citesc cu atenție. Udatul manual cu o frânghie este ceea ce făceam, dar este mult prea lung pentru gustul meu și nu destul de leneș!
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9792
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2648

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de sicetaitsimple » 17/10/19, 10:06

Did67 a scris:
Dar nu concluzionezi?
......
Modul în care te lovești este elegant. Aceasta se numește fumat. Așa că mă voi opri aici.


Ei bine, dacă concluzionez, după ce am extras din document paragraful în care este scris:

pentru operațiuni similare cu aceeași turbomachină,Flux de volum qV, energie de masă utilă sau disponibilă E și puterea internă Pi sunt respectiv proporțional cu viteza de rotație, pătrat și cub de această viteză; în plus deschidereaO și eficiența internă ηi sunt invariante : qV = kωE = k'ω2Pi = k''ω3O = k '' 'ηi = kI

Ceea ce este exact ceea ce am spus și ilustrat cu numere în postarea mea din 16/10 la 13:11.

Așadar, fără fumat, fără lovituri de contact, m-am gândit doar că articolul „tehnicilor de inginerie” (o adevărată enciclopedie a acestora) dedicat pompelor centrifuge te va convinge cu siguranță, dar „rămâi acolo” și crede ceea ce vrei.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 26/10/19, 13:17

salut leneș!

Se fac progrese în problema apei în grădină: tocmai am recuperat un rezervor de 1000 litri din grădină. încă nu este instalat, trebuie să văd jgheaburile, dar este deja un pas înainte ...

altfel am dat peste un scurt tur video al grădinii mele înainte să fac ceva acolo (în februarie 2017) ... îl voi posta curând și aș vrea să fac același lucru astăzi, astfel încât să puteți vedea Schimbare...

Aștept doar să am o zi frumoasă cu timpul și mă țin de ea ...

fericită sâmbătă însorită tuturor
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 26/10/19, 22:13

Lucru promis, lucru datorat, iată videoclipul grădinii mele din februarie 2017, înainte de a atinge ceva ...
promis, următorul va fi de o calitate mai bună și în format peisaj ...



pentru a vă abona (și pentru a fi anunțat de următorul), este aici:
https://www.youtube.com/channel/UCfl8kW ... kniHE6hKqA
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de a fi hafen » 26/10/19, 23:48

Ce tachinare!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 28/10/19, 16:40

Iată al doilea videoclip, filmat în această dimineață:


Puțin peste doi ani și jumătate între cele două videoclipuri. Și
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 29/10/19, 19:15

Lucrurile progresează, am un rezervor de 1000 litri și un jgheab care tocmai a fost pus în funcțiune. Voi adăuga pompa de căldură pentru a umple acest rezervor și apă direct din fântână și ar trebui să fiu mult mai bine vara viitoare!
IMG_20191029_173021.jpg
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 30/10/19, 20:08

Bună feigns,

Rezervorul începe încet să se umple, este frumos. Deoarece am puțin timp în această săptămână, mi-am plantat usturoiul. De data aceasta este din nou pe videoclip. Nimic nou din punct de vedere tehnic, deoarece este „à la Didier”.
Cu siguranță voi urma acest format video, cu ajutorul partenerului meu Michael, cu care avem mult ajutor în grădină. Nu ezitați să fiți critici, suntem aici pentru distracție!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 188