O grădină de bucătărie leneșă din Sarthe

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Did67 » 12/11/19, 12:07

Pe măsură ce o plantă „urcă la semințe” (sau la flori), ea construiește fibre (asta îi permite să țină) ...

Deci da, toate acestea sunt greu de apreciat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 12/11/19, 15:47

multumesc pentru revenirea ta Didier!

căci muștarul mă mângâie în ceea ce voiam să fac. Pentru poveștile despre nitrați, nu sunt deloc ascuțit, am înțeles că scurgerea poate apărea mai ales în acest moment cu ploile abundente. Așadar, în cele din urmă, dacă este posibil, ar trebui să evităm împrăștierea gunoiului de grajd, punând materie organică (fân) a cărei descompunere ar provoca o astfel de scurgere?

în ceea ce privește hornetele, ar fi trebuit să clarific că aceștia sunt asiatici (vespa velutina) și nu europeni (vespa crabo). Întrucât am un singur stup în acest moment, monitorizez îndeaproape tot ce ar putea să-i facă rău și îmi strâng fesele pentru a nu-l pierde ...
Remarca dvs. despre „vacile miere”: da, am achiziționat un roi de albine numit „buckfast” de la un profesionist. Selectat pentru productivitatea și mai ales moliciunea sa. Fiind un începător, acest criteriu m-a motivat, mai ales că am câțiva vecini.
Mă pun întrebarea achiziționării unui alt roi de albine numit „negru”, mai puțin productiv în miere, dar mai rezistent în climatul nostru. Dar este într-adevăr reproducător, iar modul de reproducere al albinei nu mă va garanta că va rămâne negru când voi începe să-mi împart coloniile ...
În orice caz, mi-aș fi dorit să încep cu „negru” căruia i-aș fi oferit un habitat în timpul roiurilor lor naturale, dar „capcanele” mele nu au funcționat niciodată până în prezent ... așa că am ajuns cumpără o colonie ...
În toate cazurile, cred că am loc înainte de a-mi satura mediul cu albine, există ceva de făcut ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Did67 » 12/11/19, 18:22

1) Da, nitrificarea se va transforma până când pământul este suficient de rece. Reziduurile de nitrați lăsați de culturi și ceea ce este încă nitrifiant în momentul de față riscă scurgerea.

Iată ce m-a făcut să alunec de la „toamna haying”, spre o învelitoare vie - cu opțiunea „buruieni frumoase” (nu este nevoie să semăn, bine adaptat la frig) ...

Planificați-vă primăvara și acoperiți-le cu fân, pentru a da legumelor un început. În caz contrar, dacă buruienile și legumele încep împreună, de 9 ori 10 (și poate 10/10?), Buruienile sunt câștigătoare.

Încerc să mă îmbunătățesc în doza de fân, astfel încât până în septembrie, cea mai mare parte a fânului a dispărut, eliberându-mi buruienile ...

Toate acestea joacă echilibru! Odată cu climatul care stârnește mizeria. Prea cald, prea uscat, nu se descompune așa cum era de așteptat!

Dar un alt factor: o pajiște acum 1 sau 2 ani are încă prea multe supărătoare. Abia mai târziu podeaua este „curățată”, cu forța de a nu fi răsturnată. Semințele în poziția de a germina au germinat deja. Rupeți / tăiați durerea în fund, ei regresează. Îi lași pe „simpatizanții” să meargă la sămânță, pe care îi expediați (Véronique, oxalis, pădure). Și încetul cu încetul, aveți un sistem care vă ușurează munca ...

2) Pentru albine, zgâriet puțin pentru că există o latură „de modă” care mă hrănește. Idolatrăm albina și ignorăm toate spațiile sălbatice.

Nu am nimic împotriva apiculturii. Dar trebuie doar să știți că este o reproducere. Că într-adevăr există rase selectate. Scriu într-o revistă care este dedicată 50% apiculturii. Văd reclame pentru siropuri (în cutii de jerry, cubitaine sau ... semiremorci!).

Ce este „rău” pentru vaci este idolatrat pentru albine. Așa este omul. În comunicarea emoțională. O vacă este proastă. Dar o albină drăguță. Necesar.

Toată lumea vrea să-și tundă gazonul pentru a-l menține curat și pentru a avea un stup. Albinele noastre mor de pesticide. Fără îndoială. Dar și din foame. Pentru că nu sunt multe de răsfoit, în spații pe care omul le dorește „curate”!

Aici. Nu-mi lua răbdarea personal. Sunt „sistemice” - acestea sunt sisteme pe care le critic. Nu oamenii.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Did67 » 12/11/19, 18:31

Stef72 a scris:
Am înțeles că scurgerea poate apărea mai ales în acest moment cu ploile abundente.



Heck, am uitat să specific, cu rafinamentele mele. Este inteligent.

Vom experimenta o perioadă în care precipitațiile sunt mai mari decât pierderile de apă din sol. Solurile, înfundate, saturate vor „revărsa”. În fețele de masă.

acest lucru este fericit. Apa noastră de băut provine din acvifere. Asta nu se umple vara. Ploile de vară, când există, umple rezerva de sol agricol (RFU). Prin urmare, distincția (eliminată de mass-media care a făcut o gloubiboulga) între „secetă agricolă” - RU a solului este scăzută și „secetă hidrologică” (pânzele freatice sunt scăzute). Putem avea unul fără celălalt. În fiecare direcție. Unul depinde de ploile de toamnă / iarnă. Cealaltă sunt ploile de vară, care nu au impact asupra apelor subterane.

Pe scurt, de acum până la sfârșitul primăverii, când plantele se dezvoltă și consumă din nou apă și, de asemenea, când precipitațiile scad, solul agricol este saturat și „se revarsă” în pânzele freatice. .

Dar stratul „organic” de pe sol și din orizontul suprafeței se va răci. Încetul cu încetul, biomasa va fi „la frigider”. Nitrificarea va scădea până aproape de încetare. Datorită temperaturii prea scăzute (cea a solului variază mai puțin decât cea a aerului).

Așa că este momentul să „prindem” nitrații. Scoateți solul cât mai mult posibil. De plante.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 12/11/19, 20:30

Vă mulțumim pentru detaliile despre nitratul de Didier. Am înțeles că, de fapt, este în avantajul nostru să încercăm să practicăm o fenocultură ++ cu tacâmuri interculturale pentru a remedia acest aspect, ceea ce ne va permite, de asemenea, să folosim mult mai puțin fân pe parcursul unui an întreg.

Pe noile mele plăci care vor veni voi încerca, de asemenea, să-mi gestionez „pissers” în amonte pentru a avea o placă funcțională mai repede ...

Pentru a termina albinele, da, o văd de la început ca la reproducere (nu am nimic împotriva ei, este o practică familială de multă vreme) și știu că trebuie făcut totul pentru a avea grijă bună animale sub responsabilitatea sa.
Ceea ce pentru mine nu înseamnă că le umplu cu sirop (nu le-am folosit niciodată până în prezent). Dar urmează-i cu atenție pentru a acționa în caz de boală gravă sau paraziți.
În caz contrar, în revistele de specialitate există întotdeauna publicitate pentru orice și orice, fiecare trebuie să se gândească la practicile lor. Pentru pescuit este la fel, puteți face asta cu lucruri simple sau cu o mulțime de gadgeturi mai mult sau mai puțin utile. Atâta timp cât există cumpărători, aceste produse vor fi de vânzare!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Did67 » 12/11/19, 20:34

Suntem de acord. Și am atât de mult respect pentru apicultorii buni, cât și pentru crescătorii buni (nu sunt un Vegan!).

Cele două sisteme, ca și altele, împinse, dezvăluie inconsistențe.

Ca o grădină de legume cu lene dogmatic și împins până la extremul ei (fân, numai fân!).
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 24/11/19, 19:22

Salut tuturor,

Un mic tur în grădină cu prilejul unei subțiri, am avut ideea să merg să observ zborul de curățenie al albinelor mele, dar lăcomia a preluat timpul în care ajung în grădină ...

Cu toate acestea, am putut vedea că usturoiul meu începea să îndrepte vârful nasului prin fân. Am profitat de ocazie pentru a reîncărca, deoarece stratul era prea subțire pentru gustul meu.



O seara buna!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 10/12/19, 14:03

salut tuturor!

în timp ce ploua sub mica mea magazie care îmi servește drept „camera de pauză”, prietenii mei m-au ajutat să remediez acest lucru. Datorită lor, este încă mai grav să ai condiții bune atunci când vrei să fii leneș în grădină:



Bună ziua!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Did67 » 10/12/19, 15:27

Stef72 a scris:
este încă mai grav să ai condiții bune când vrei să fii leneș în grădină:



Laze în condiții bune? Cred că ai luat totul!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 06/01/20, 19:40

Bună ziua și fericit noul an 2020 tuturor grădinarilor leneși!
Văd că ne dorim ca toți să avem recoltele frumoase și proiecte motivante.
Azi acasă arăta astfel:

0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 435