O grădină de bucătărie leneșă din Sarthe

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Did67 » 29/10/20, 10:57

Alkaline a scris:... uneori tatăl meu care este grădinar într-un parc îmi arată lucruri, dar întotdeauna am probleme să-mi imaginez cum va fi ... chiar mai mult sau mai puțin ... anul trecut nu am avut flori de liliac pentru că toți mă limpezisem ... acum voi ști : Hopa: Sper că ne veți spune ce ați învățat.


Limitele „grădinăritului lucrurilor”.

Este suficient să înțelegem că mugurii înfloriți (din anul următor) se formează acolo la speciile cu înflorire unică și timpurie (forsitia, coacăzele înflorite, liliacul ...). Dacă tăiați de acum înainte, ei bine le tăiați. Și deci nu e de mirare că anul viitor nu va mai înflori. Acestea le pruneți după înflorire. Vor reface apoi ramuri, care la sfârșitul anului vor aduce mugurii să înflorească pentru anul următor ... Din punct de vedere mental, trebuie să vă întoarceți un an înapoi!

Puteți vedea acești muguri! Du-te să-ți vezi liliacul.

A se distinge de plantele care înfloresc mai târziu sau pe tot parcursul anului, pe lăstarii anului ...

Unele specii sunt ambele în același timp: așa-numitele zmeură „în creștere”. Primele flori și fructe de anul viitor se află pe bastoanele formate anul acesta. Care va înflori devreme și va da primele roade. Apoi pe bastoanele care au apărut în anul se vor forma flori și fructe - producția va continua. Zmeura care nu se repetă se produce anul viitor pe bastoanele din acest an - nu le tăiați prea mult !!! Doar curățați lemnul vechi (bastoanele care au produs anul acesta și se vor usca). Apoi se vor forma bastoane noi, care vor purta mugurii care vor înflori anul următor. Cei care au produs vor muri ...

Viața este un sistem complex. Dar organizat. Logic, într-un fel.
2 x
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de alcalin » 30/10/20, 14:45

O altă întrebare, când o plantă are frunze care se îngălbenesc sau care se usucă „ajută” planta să le taie sau nu face nimic? Mă gândesc, de exemplu, la frunzele de varză deteriorate în partea de jos sau la frunzele de rubarbă. Uneori îmi spun că, dacă tai, aceasta dă mai multă putere plantei pentru a avea grijă de frunzele valide, astfel încât să nu se epuizeze și uneori îmi spun că nu este necesar să ating, așa „se descurcă” . Cum te descurci în grădinile tale?
0 x
depinde
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Adrien (ex-nico239) » 30/10/20, 15:14

Alkaline a scris:O altă întrebare, când o plantă are frunze care se îngălbenesc sau care se usucă „ajută” planta să le taie sau nu face nimic? Mă gândesc, de exemplu, la frunzele de varză deteriorate în partea de jos sau la frunzele de rubarbă. Uneori îmi spun că, dacă tai, aceasta dă mai multă putere plantei pentru a avea grijă de frunzele valide, astfel încât să nu se epuizeze și uneori îmi spun că nu este necesar să ating, așa „se descurcă” . Cum te descurci în grădinile tale?


Personal, sunt croitor.
Pentru că sunt mai mult din plante și flori decât din legume și fructe.

Așa că prunez și nu doar când este deteriorat.
Uneori, când este sănătos doar pentru purtare.
Ceea ce este deosebit de util pentru varză (de exemplu) pentru a-și menține echilibrul

Pe de altă parte, nu prunez în principiu, ci după picior

După vigoare nu vigoare nu am grijă de ea, planta trebuie să formeze „un întreg frumos”.
Ei bine, este un pic ezoteric ca viziune, dar mă înțeleg : Lol:

Dar îi știu pe unii care l-au lăsat : Mrgreen:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Did67 » 30/10/20, 16:21

Depinde ce este ...

Dar, de obicei, „îngălbenirea” este atunci când planta nu mai lucrează corect o frunză. De exemplu, situat prea jos. Devino inutil. Apoi „recuperează” o parte din substanțele nutritive utile. Pe scurt, înainte de a-l lăsa să cadă (o zonă de abscizie care se formează în mod natural), golește stocurile. Acesta este principiul frunzelor moarte.

Dar îngălbenirea poate fi, de asemenea, un semn al unei boli (boală fungică, virală). Și acolo poate fi util să tăiați pentru a limita răspândirea. Virozele sunt adesea galbene în „mozaicuri” (de parcă ar exista „dame” galbene între zonele care au rămas verzi). Uneori venele sunt cele care separă o zonă galbenă de alta care este verde. uneori după îngălbenire devine rapid maro / maro (ca ars). Acestea sunt apoi simptome ale bolilor și tăierea poate fi de ajutor.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de alcalin » 30/10/20, 18:42

Did67 a scris:Apoi „recuperează” o parte din substanțele nutritive utile. Pe scurt, înainte de a-l lăsa să cadă (o zonă de abscizie care se formează în mod natural), golește stocurile.
Aceasta înseamnă că, înainte de a-l tăia, putem aștepta puțin până când stocurile vor fi golite. : Wink:
1 x
depinde
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Did67 » 30/10/20, 19:25

Absolut. Dacă nu o boală ...

PS: Observ că primele reflexe leneșe revin! Întrebarea corectă este: „Ce nu putem face și sperăm că va funcționa mai bine?” [înlocuiește în mod avantajos: „Ce TREBUIE făcut pentru a crește?”]
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 01/11/20, 22:43

Bună fenoculturii,

Mic tur al grădinii reconfigurate astăzi. Am terminat de scos roșiile, am pus puțin brf pe căpșuni, am pus și puțin fân. E greu să faci mai multe fără să ajungi înmuiat până la os!

Bună seara tuturor

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 07/12/20, 23:07

0 x
jardama
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 161
Înregistrare: 07/06/19, 13:47
x 7

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de jardama » 08/12/20, 21:03

bonjour
Urmărind acest videoclip, văd aceste smocuri mari de iarbă. Voi fi interesat să știu ce este. Am o mulțime de ele în creștere pe marginea culoarelor, mai ales, poate în locuri unde solul este mai compact. Este un pic intruziv.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 09/12/20, 11:34

jardama a scris:bonjour
Urmărind acest videoclip, văd aceste smocuri mari de iarbă. Voi fi interesat să știu ce este. Am o mulțime de ele în creștere pe marginea culoarelor, mai ales, poate în locuri unde solul este mai compact. Este un pic intruziv.


în ce moment al videoclipului? sunt smocuri mari de ierburi ??
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 448