Filtrați fumul din coș

Discutarea proceselor de decontaminare și control al calității aerului.
Liliane14
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 17/01/17, 05:15
x 1

Re: Filtrați fumul din coș




de Liliane14 » 17/01/17, 14:10

bonjour,
Datorită subiectului tău, îmi dau seama că există o mulțime de lucruri despre care nu știam. Cu toate acestea, am o tigaie acasă. Cred că este important să fim bine informați despre lucrurile pe care le folosim și îți mulțumesc pentru aceste multe puncte.
A+
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Filtrați fumul din coș




de moinsdewatt » 12/12/19, 02:15

Haute-Savoie: incendiile cu coșuri au fost curând interzise în valea Arvei

PARISIANUL • 11/12/2019

Vechile șeminee autentice de cabane Savoyard cu un foc de lemn crăpând în sufragerie când vă întoarceți de la schi, vor fi sortiți să dispară? Prefectul Haute-Savoie a semnat, în orice caz, un decret prin care se interzice începând cu 1 ianuarie 2022 „orice utilizare de încălzire a lemnului cu vatră deschisă, inclusiv ca adaos sau ca amenajare” în cele 41 de municipalități din Valea „Arve, prezentat drept„ cel mai poluat din Franța ”.

Arderea lemnului în aer liber este extrem de poluantă. În valea Arvei, potrivit ATMO, organismul de control al calității aerului din regiune, încălzirea lemnului reprezintă 70% din emisiile de particule fine (PM10). Contra 12% pentru industrie și 16% pentru transport. „Șemineele deschise sunt de până la 100 de ori mai poluante decât aparatele eficiente pentru arderea lemnului. Și înălțimea este că aceste șeminee sunt total ineficiente în ceea ce privește încălzirea. Prin urmare, prefectul a luat o decizie bună. Trebuie să oprim încălzirea necorespunzătoare cu lemn ”, declară Anne Lassman-Trappier, președintele asociației„ Inspire ”care luptă împotriva poluării din valea Arvei.

Șemineul este un produs de atracție pentru turiști

Începând cu 2012, statul încurajează persoanele fizice să-și înlocuiască vechile șeminee datorită fondului Air Bois, care oferă ajutor de 2000 de euro pentru orice schimbare a instalației. Proprietarii a 3600 de șeminee deschise au beneficiat deja. Scopul este de a ajunge la alți 3000 în următorii doi ani. Dar unii vor fi greu de convingut.

"Mulți proprietari închiriază cabane turiștilor în timpul sărbătorilor de iarnă, lăudându-se cu reclamele lor, fotografii de susținere, frumosul șemineu în fața căruia puteți petrece seara, urmărind dansul flăcărilor și crăpăturile focului, totul mâncând o fondue. A devenit un produs de atracție, deoarece turiștii caută această parte confortabilă a muntelui în timpul iernii. Prin urmare, turiștii și proprietarii acestor cabane trebuie să își dea seama că sunt poluatori ”, explică Muriel Auprince, membru al colectivului Coll’Air Pur, care reunește sute de locuitori ai văii Arve care luptă împotriva poluării.

Sisteme fiscale pentru reducerea facturii

Jean-Luc închiriază camere de oaspeți în cabana sa din Saint-Gervais. Cu un șemineu frumos deschis, care stă în camera principală. „Turistilor le place să vadă un foc. Are un aspect cald. Deci nu mă voi grăbi să-mi îndepărtez coșul ”, recunoaște acest proprietar. Alte familii care locuiesc tot timpul anului în casele lor se luptă să-și înlocuiască coșul de fum cu un încălzitor modern și eficient. „Este adevărat că reprezintă bani. Mie, m-a costat 8000 de euro. Chiar și cu un bonus de 2000 de euro, aceasta rămâne o investiție semnificativă ”, recunoaște primarul din Sallanches, Georges Morand.

Cu toate acestea, alte sisteme fiscale pot reduce factura. Funcționarul ales din Sallanches salută decizia de interzicere luată de prefect, precizând „că ar trebui să fie aplicată peste tot în Franța, deoarece nu numai în valea Arvei aceste hornuri poluează” .


http://www.leparisien.fr/environnement/ ... D-32280599
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Filtrați fumul din coș




de Did67 » 14/12/19, 21:29

Mai este mult de parcurs.

Iată comentariul pe care cineva (probabil un ecolog cu suc pur?) L-a postat pe un videoclip în care explic folosirea cenușii în grădina mea de legume și unde îl prezint cu câteva imagini ale cazanului meu cu peleți de condens ( care reduce și mai mult emisiile de particule datorate condensatorului):

"Peletele, jumătate de lipici, jumătate din lemn mi se par ecologice!"

Nu știe că peletele sunt făcute fără lipici!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Filtrați fumul din coș




de Ahmed » 14/12/19, 22:12

Chiar și plăcile de particule sunt departe de a fi legate de această proporție de lipici!
Ceea ce asigură coeziunea peletei este lignina care este redistribuită între fragmentele de lemn ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Filtrați fumul din coș




de Did67 » 15/12/19, 12:17

Da da, știu că peletele sunt „lipite” de lignina care se încălzește în timpul extruziunii și că peletele nu sunt lipite ... Citatul a fost o laudă pentru „netezimea și corectitudinea” anumitor gânduri „verde”, transmis pe internet. Tipul era probabil mândru de „critica” sa, despre care credea că mă devastase?

Am vrut să evidențiez prejudecățile, care mor greu. Cu siguranță, mulți „ecologiști” continuă să polueze cu sobe proaste, chiar și cu focuri deschise. Ceea ce ei cred că este verde, deoarece „CO² neutru” (ceea ce este corect, dar reducător). Dar ei critică fără să știe că un cazan cu peleți, modern, vine cu un combustibil ca lemnul, cu valori de emisie comparabile (pentru particule) cu un cazan pe bază de petrol - în cazul meu, datorită condensului. Deși rămâne în mare măsură neutru în CO² (chiar dacă există combustibil pentru tăiere, derapare, transport - care trebuie împărțit cu lemnul obișnuit, care este cea mai mare parte a biomasei extrase).
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Filtrați fumul din coș




de Ahmed » 15/12/19, 12:36

Mesajul meu nu ți-a fost adresat, pentru că știu că știi toate acestea; De asemenea, am înțeles semnificația discursului tău, dar am vrut să ofer câteva detalii pentru boeotii care vor traversa aceste linii ...

PS: nu ar fi mai rău să adăugați un „e” la titlul firului ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Filtrați fumul din coș




de Did67 » 15/12/19, 13:45

De când mi-a fost atacat e-mailul, nu mai am drepturi de administrator ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Filtrați fumul din coș




de Ahmed » 15/12/19, 14:26

PS-ul meu a fost mai degrabă adresat Christophe sau tuturor celor care pot interveni (eu nu sunt sectar!) ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

Reveniți la "Poluarea aerului și soluțiile de poluare a aerului"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 64