Filtrați fumul din coș

Discutarea proceselor de decontaminare și control al calității aerului.
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

Filtrați fumul din coș




de fabio.gel » 04/01/17, 20:20

bonjour
După câteva cercetări asupra fumului pe care l-ar putea degaja soba mea pe peleți, am găsit sisteme care ar putea filtra particulele :?:

Vă împărtășesc aceste informații cu voi:

La poujou: Poujou filtrare prin electrofiltru
- Top Clean este un generator de curent continuu care are ca scop ionizarea prafului continut in fum. Acestea sunt proiectate spre pereții coșului de fum pentru a fi ușor evacuate în fiecare an la măturarea instalației. -

La Oekosolve Eco
- Prin instalarea unui precipitator electrostatic, contribuiți la îmbunătățirea calității aerului la nivel local, pentru dumneavoastră și vecinii dumneavoastră. -

Ne putem imagina să o facem „acasă”?
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68

Re: Filtrați fumul din coș




de pumnal pitt » 05/01/17, 09:38

foarte foarte puține particule fine pe o sobă cu peleți.
electrofiltrele sunt destinate în principal sobelor cu bușteni și șemineelor ​​deschise.
ele sunt chiar obligatorii în anumite cantone elvețiene.
având în vedere tensiunea înaltă pe care o generează, nu mă voi distra să fac una decât dacă știu exact ce este.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Filtrați fumul din coș




de Did67 » 05/01/17, 12:05

Sunt frecvente și la cazanele cu napolitană, care, din cauza umidității materialelor, trec uneori prin faze de „locomotivă” (penă întunecată)... Adesea avem „puteri medii” (de la 500 kW la instituțiile colective/publice), ceea ce face posibilă rentabilizarea sistemului de filtrare (adesea, o combinație de centrifugare apoi filtrare electrostatică).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Filtrați fumul din coș




de Grelinette » 09/01/17, 17:52

Pe același subiect, am fost surprins să aflu, în cadrul unei conferințe despre poluarea urbană organizată vinerea trecută, compararea volumelor de particule fine (PF) produse de un foc în aer liber, un șemineu cu vatră deschisă, o sobă cu vatră închisă. și o mașină cu motor termic.

60 heures arderea în a sobă cu vatră deschisă produce la fel de mult PF ca:
- 9 heures într-o Aragaz certificat "EPA" ("Agenție de protecție a mediului")
- 18000 km a călătorit cu un masina pe benzina medie.
(Sursa: https://www.picbleu.fr/page/les-emissio ... uent-l-air)

50 kg de lemn arse în grădina dvs. ar produce la fel de mult PF cât parcurgeți 6000 km într-o mașină diesel,
iar în regiunea PACA, 45% din FP provin din arderea deșeurilor verzi! :şoc:
impact-brulage_qa_0.jpg
impact-brulage_qa_0.jpg (31.12 KiB) Consultat de 9830 de ori

(Sursa: http://www.airpaca.org/article/mes-dechets-verts)
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Filtrați fumul din coș




de Did67 » 09/01/17, 19:57

Nu chiar atât de surprinzător. Acum un an, vecinul meu a ars o grămadă mare de crengi. Tot cartierul era plin de fum. Și prin asta vreau să spun că mirosul „acre” ți-a lovit gâtul. Chiar și lângă o autostradă, respiri mai bine.

Problema este arderea lemnului umed, la temperatură scăzută, fără control al debitului de aer...

Același lucru când într-o casă, ne încălzim cu bușteni. Privește micul nor de „fum albastru” care se formează și invadează spațiul. Când cobor în vale, dimineața devreme, la intrarea în satul meu simt miros de fum. Acestea sunt luminile pe care le aprindem... Nu simțim așa traficul!

Cu siguranță, „mirosurile” sau „prinderea gâtului” sunt câteva molecule... Nu putem compara totul. Dar totuși, aș fi surprins dacă ar fi bun - altfel ar fi un miros plăcut, nu?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Filtrați fumul din coș




de Ahmed » 09/01/17, 22:00

Nu sunt atât de sigur că percepția este criteriul potrivit pentru a judeca nocivitatea poluanților...
Compușii chimici iritanti sunt foarte deranjanți, dar acțiunea lor este poate doar temporară în comparație cu gazele inodore, dar dăunătoare de durată sau COV, în principal asupra plămânilor. Cred că ceea ce se întâmplă fără știrea noastră este potențial mai periculos decât ceea ce este vizibil, deoarece nu ne încurajează să ne protejăm.
Când eram mai mic, locuiam în oraș, iarna, strada de dedesubt era permanent acoperită de un smog gălbui care rezulta din arderea lentă a sobelor de cărbune alimentate cu bile (praf de cărbune aglomerat cu produse bituminoase).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Filtrați fumul din coș




de Did67 » 10/01/17, 09:08

Da, asta a însemnat ultima mea propoziție, puțin întortocheată... Cert este că aceste „molecule”, aldehide, dioxine și altele, înțepătoare, nu sunt parfum natural de vanilie!

Acestea fiind spuse, pentru arderea proastă, lemnul umed, încălzirea lemnului reglementată de pescaj, numerele, pe anumite elemente (CO, particule), le avem. Și sunt într-adevăr catastrofale. Probabil că am vorbit despre asta acum o jumătate de duzină de ani, pe alte fire. Și fusesem incendiat, mergând împotriva hype-ului care spunea că încălzirea cu lemne era „ecologică”. La acea vreme, „gândul unic” a evidențiat bilanțul CO2. Și greu de spus că totul nu a fost la fel de alb fără a fi aprins ...

Acest lucru este valabil aproape numai pentru cazanele cu combustibil (combustibil uscat; umiditate mai mică de 10%, în general în jur de 5%) și control electronic cu contorizare permanentă a aerului și a peleților (control al furnizarea de peleți și ventilatorul de aer de către o mașină automată). Și destul de adevărat pentru cazanele de înaltă performanță, de asemenea cu combustie controlată, furnizate de bușteni care sunt, de asemenea, uscați profesional ...

Consultați paginile 7 și 8 din următorul document: http://www.appa.asso.fr/_docs/7/fckedit ... erysyn.pdf
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Filtrați fumul din coș




de Gaston » 10/01/17, 10:14

În aceste cifre trebuie să existe o eroare:

grelinette a scris:60 heures arderea în a sobă cu vatră deschisă produce la fel de mult PF ca:
- 9 heures într-o Aragaz certificat "EPA" ("Agenție de protecție a mediului")

Sita EPA ar polua de aproape 7 ori mai mult decât vatra deschisă :se încrunta:

Editează: pe bază documentul citat, este invers.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Filtrați fumul din coș




de Grelinette » 13/01/17, 14:58

Gaston scria:În aceste cifre trebuie să existe o eroare:

grelinette a scris:60 heures arderea în a sobă cu vatră deschisă produce la fel de mult PF ca:
- 9 heures într-o Aragaz certificat "EPA" ("Agenție de protecție a mediului")

Sita EPA ar polua de aproape 7 ori mai mult decât vatra deschisă :se încrunta:

Editează: pe bază documentul citat, este invers.

Nu, din păcate, am inversat valorile FP produse! : Hopa: : Hopa: : Hopa:

Cred că ați corectat toți eroarea, dar rescriu ecuația corectată!

În volumul particulelor fine produse:
9 heures arderea în a sobă cu vatră deschisă = 60 heures într-o Aragaz certificat "EPA"
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Filtrați fumul din coș




de chatelot16 » 15/01/17, 13:36

soluția există: cicloni ca în aspiratoarele Dyson!

cu cât un ciclon este mai mic, cu atât poate reține mai multe particule fine: dovada, în sistemul de măsurare PM2,5 este un ciclon care separă particulele mai mari sau mai mici de 2.5µ

nu trebuie să vă lăsați păcăliți de cifrele date pentru multicicloane pentru cazane industriale: deși pot fi multiple, sunt prea mari, de 30 până la 50 cm în diametru

ciclonul Dyson are vreo 2 cm diametru...si ar fi posibil sa-l facem si mai mic

ramane doar sa faci un numar suficient de mare in paralel pentru a accepta debitul locuintei

acești cicloni nu reprezintă o cheltuială suplimentară pentru deșeuri, deoarece pot face parte din suprafața de schimb de căldură: exteriorul ciclonului în apă

am putea deci să construim un recuperator de căldură ciclon: beneficiu dublu prin montarea lui pe orice cazan: recuperați mai multă căldură și opriți tot fumul

eficiența ciclonilor scade dacă debitul este prea fiabil, dar este ușor să închideți un anumit nume de ciclon pentru a se adapta la debit
0 x

Reveniți la "Poluarea aerului și soluțiile de poluare a aerului"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 59