Video cu un motor cu arc "perpetuu"

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Video al unui motor „perpetuu” cu arc




de izentrop » 14/03/17, 15:21

Ajungem la aceleași concluzii, dar este un domeniu care mă leagă mai mult decât de dialectică. Chiar și când eram foarte mică, am demontat jucăriile fraților și surorilor mele pentru a vedea ce au în stomac ... nu întotdeauna pe gustul altora :(

În exemplul tău este evocator, spectatorul știe la ce să se aștepte. Pentru „energie liberă” intenția este de a păcăli. Diferența este dimensiunea.

Autorul trebuie să fie familiarizat cu videoclipul lui Robert33, pentru că a folosit același proces: o mașină aparent perfectă pe care o prezintă din toate unghiurile pentru a sprijini „nici un truc”. Numai că el nu a arătat explozia și pentru un motiv întemeiat : Wink:
https://www.youtube.com/watch?v=bssBAb6EzM4&playnext=1&list=PLE8E854061C1E0E0F
Am păstrat chiar imaginea pe care a dat-o ulterior, dar pe care fanii nu au acceptat-o.
robert33.jpg
robert33.jpg (9.8 KB) Vizualizată de 4648 ori
0 x
Opale2sang
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 57
Înregistrare: 27/03/16, 22:40
x 14

Re: Video al unui motor „perpetuu” cu arc




de Opale2sang » 14/03/17, 16:40

Janic a scris:este întotdeauna păcat că domină a priori în multe cazuri, deoarece nu corespunde criteriilor acceptate în mod obișnuit. Cu acest tip de discurs, vom fi încă în Evul Mediu.
[*] Desigur, în limba franceză vrea să indice că este sigur, dar în circumstanțele care nu pot fi afirmate. : Roll:


Pentru a fi complet sincer, am studiat deja acest videoclip aproximativ și, în opinia mea, este doar o volantă și „cu siguranță” nu este cuvântul potrivit pe care îl faci bine pentru a-l sublinia, totuși, dacă începem în acest fel, putem spune că practic nu există nimic, există chiar și unii care pun sub semnul întrebării Pitagora, în timp ce este o teoremă demonstrată. : Mrgreen:

Pentru a priori, am înțeles punctul tău de vedere, dar din partea mea, după ce am vizionat multe videoclipuri de acest fel, am surprins o apriorinită acută și îmi cer scuze ... : Lol:

Cordialement.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Video al unui motor „perpetuu” cu arc




de Janic » 14/03/17, 18:50

Pentru a fi complet sincer, am studiat deja acest videoclip aproximativ și, în opinia mea, este doar un volant și „cu siguranță” nu este cuvântul potrivit pe care îl faci bine pentru a-l sublinia, totuși, dacă începem în acest fel, putem spune că practic nimic nu este sigur

De la vizionarea unui videoclip, desigur este imposibil să fii sigur că tehnica folosită este chiar viabilă, de unde și faptul că am exprimat că poate fi doar un gadget, de când copacul se învârte în vid. Totuși, din nou, nu există niciun motiv să spunem că este înșelăciune.
există chiar și unii care pun la îndoială pe Pitagora, când este o teoremă dovedită.

această teoremă este valabilă în geometria euclidiană, în general, predată și folosită. Cu toate acestea:
Pentru a verifica criteriile actuale de rigoare logică, definiția axiomatică suferă schimbări profunde, obiectul matematic rămânând totuși același;
Pentru a nu mai fi limitat la dimensiunile două și trei și pentru a permite dezvoltarea unei teorii mai puternice, este prevăzut un model algebric de geometrie. Spațiul euclidian este acum definit ca un vector real sau un spațiu afin de dimensiune finită prevăzut cu un produs scalar;
În cele din urmă, structura geometrică euclidiană nu mai este singura de conceput; se stabilește că există alte geometrii coerente.

Wikipedia
Pentru a priori, am înțeles punctul tău de vedere, dar din partea mea, după ce am vizionat multe videoclipuri de acest fel, am surprins o apriorinită acută și îmi cer scuze ..
Neîncrederea naturală trebuie să se distingă de aprioris, deoarece aceștia din urmă fac judecăți de valoare care se bazează doar pe presupuneri gratuite.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Opale2sang
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 57
Înregistrare: 27/03/16, 22:40
x 14

Re: Video al unui motor „perpetuu” cu arc




de Opale2sang » 14/03/17, 19:31

Da Poincaré a adus multe, dar nu a fost ascultat imediat din ceea ce am văzut.

După, am vrut doar să-mi aduc umila mea părere despre acest videoclip despre care spun că zboară cu ceva timp în urmă, deoarece întrebarea sinceră a bunului simț, a face o mișcare aproape perpetuă cu arcuri, spun de ce nu, dar cu un dispozitiv atât de simplu , nu, nu.

Este doar părerea mea.

Cordialement.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Video al unui motor „perpetuu” cu arc




de Ahmed » 14/03/17, 19:51

Indiferent dacă dispozitivul este simplu sau nu, un arc (sau un set de arcuri) poate restabili doar (aproximativ și în direcția negativă, deoarece fricțiunea moleculară are loc în interiorul materialului arcului) cantitatea de energie inițială furnizată și nu va duce în niciun caz la mișcare perpetuă, nici măcar „aproape” perpetuă ...
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Opale2sang
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 57
Înregistrare: 27/03/16, 22:40
x 14

Re: Video al unui motor „perpetuu” cu arc




de Opale2sang » 15/03/17, 06:40

Ei bine, depinde, dacă luăm totul în cuvinte, am putea foarte bine să spunem că „frecarea moleculară” este doar variația unei mici părți a unui univers care în sine este „aproape perpetuă”.
Probabil acest lucru este incorect pentru dvs., dar este doar părerea mea.
Oricum, jocul de cuvinte nu este important, aici ceea ce trebuie amintit este faptul că un motor cu arc poate funcționa, dar nu perpetuu.

Cordialement.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Video al unui motor „perpetuu” cu arc




de Ahmed » 15/03/17, 09:14

Întrucât doriți să mergeți așa, mișcarea perpetuă este foarte comună în univers, dar a vorbi despre mișcarea perpetuă nu înseamnă a vorbi despre ceea ce se prezintă în toate aceste tipuri de videoclipuri grotești și care este, în realitate. , o sursă (presupusă) de energie perpetuă. Acestea sunt două noțiuni foarte diferite și a vorbi, așa cum faceți de „motor cu arc” * este o aproximare neîndemânatică a fenomenului fizic în cauză, la fel de mult ca să vorbiți și, în timp ce vă aflați, de „motorul inerțial” * constituit de volant. a acestei amețeli ...

* Ambele pot fi numite acumulatori ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Video al unui motor „perpetuu” cu arc




de izentrop » 15/03/17, 10:08

Opale2sang a scris:aici ceea ce trebuie amintit este că un motor cu arc poate funcționa, dar nu perpetuu.
Este de a înțelege un fenomen fizic prin intuiția noastră limitată, incompletă și adesea falsă.

Chiar și uitând pierderile prin frecare, arcul spiral al unui tambur cu furtun sau o lesă de câine are o lungime mai mare decât cea a firului, cum așteptați ca deplasarea mică a frunzei de primăvară să permită un tur complet al gadgetului :se încrunta:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Video al unui motor „perpetuu” cu arc




de izentrop » 15/03/17, 10:54

Ahmed a scris: mișcarea perpetuă este foarte frecventă în univers.
Este o chestiune de scară de timp.
De exemplu, durata zilei pe pământ nu se schimbă pe scara unui secol, dacă nu măsurăm timpul cu un ceas atomic, dar știm acum că pământul a fost format acum 4.5 miliarde de ani. ani și a fost în acest moment că a dobândit viteza inițială, care nu a încetat să scadă.

Fricțiunea vidului interstelar este foarte slabă și încetinește rotația foarte puțin, dar este un termen greșit să vorbim despre „mișcare perpetuă”. Orice mișcare are un început și un sfârșit.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Video al unui motor „perpetuu” cu arc




de Ahmed » 15/03/17, 11:12

Desigur! În mod evident, m-am plasat într-un interval de timp la scară umană, deoarece ceea ce caută acești cercetători de himere este de o ordine practică și nu are în niciun caz (și din motive întemeiate!) Îngrijorare legată de aspectul teoretic ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 160