Băncă și biodiversitate

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Băncă și biodiversitate




de dede2002 » 22/03/17, 13:29

@ Défi-eco, practic ideea este bună, trebuie să ne gândim neapărat să creăm un loc pentru natură în oraș, acum mai mult decât majoritatea oamenilor trăiesc în orașe!
Spațiu suficient!
Pentru că orașul (orașele) ciugulesc ruralul zi de zi ...

Alții s-au gândit deja la asta, de exemplu la Mexico City sau la Paris : Wink:

http://www.erudit.org/en/journals/nps/2 ... /000008ar/

https://api-site.paris.fr/images/74033
1 x
Eco-Challenge
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 06/05/16, 14:18
x 1

Re: Băncă și biodiversitate




de Eco-Challenge » 22/03/17, 14:19

Nu este neplăcut să citești, deși, din nou, aud recenziile.

Foarte interesante, din nou, aceste legături se referă în principal la agricultura urbană, dar, deoarece explorăm și acest subiect, sunt surse foarte bune. Mulțumesc ;)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Băncă și biodiversitate




de sen-no-sen » 22/03/17, 15:11

dede2002 a scris:@ Défi-eco, practic ideea este bună, trebuie să ne gândim neapărat să creăm un loc pentru natură în oraș, acum mai mult decât majoritatea oamenilor trăiesc în orașe!


Sigur!
Și ar fi timpul să inversăm această tendință suicidară.
2 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Băncă și biodiversitate




de Ahmed » 23/03/17, 20:11

Eco-ChallengeTu scrie:
Sincer, îți înțeleg cu adevărat feedback-ul, în măsura în care cred că ar trebui cântărit.

Deci, pentru că nu ai vraiment înțeles ... : Roll: Nu putem admite iluzia spectaculoasă a acțiunii, sub pretextul că ar fi mai bine decât nimic, ... deoarece este mai puțin decât nimic!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Eco-Challenge
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 06/05/16, 14:18
x 1

Re: Băncă și biodiversitate




de Eco-Challenge » 24/03/17, 09:14

Ahmed a scris:Eco-ChallengeTu scrie:
Sincer, îți înțeleg cu adevărat feedback-ul, în măsura în care cred că ar trebui cântărit.

Deci, pentru că nu ai vraiment înțeles ... : Roll: Nu putem admite iluzia spectaculoasă a acțiunii, sub pretextul că ar fi mai bine decât nimic, ... deoarece este mai puțin decât nimic!


De asemenea, ne putem continua să ne adresăm reciproc, asta nu mă deranjează;)

Prezentarea sa așa cum faceți face pur și simplu schimbul imposibil, deoarece vă prezentați argumentele ca argumente de autoritate.
A spune că „chiar nu am înțeles nimic” este pur și simplu să refuz textual că eu sau alții nu suntem de aceeași părere cu tine.

Nu este nevoie, așadar, să contrazic, întrucât anunțați în mod clar că, oricare ar fi eforturile pe care le fac din partea mea, nu mă veți lăsa nici măcar un vârf de pâine la masa argumentului dumneavoastră. Dacă adăugăm la aceasta legitimitatea dvs. datorită numărului dvs. de mesaje care vă permite să împărțiți un proiect în 2 propoziții laconice și, prin urmare, față în față în comunitate, la fel de mult să spun că pot schimba starea civilă și să aleg Martine ca prenume.


Pe scurt, mă bucur că l-am întâlnit pe Dumnezeu și sunt cu adevărat curios să descopăr cum acționezi în ceea ce privește partea ta pentru a lupta împotriva crizei ecologice, altfel decât prin inițiative înăbușitoare care nu au încredere în ochii tăi.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Băncă și biodiversitate




de Ahmed » 24/03/17, 19:09

Afirmați un lucru și eu altul: unde este argumentul de la autoritate? Faptul că nu suntem de acord nu elimină posibilitatea dialogului, ci mai degrabă ar fi cazul opus care ar pune capăt discuției ...
Numărul mesajelor mele nu are absolut nicio legătură cu validitatea cuvintelor mele; Recunosc doar că acest lucru poate influența caracterul laconic al mesajelor mele, deoarece am dezvoltat deja aceste teze în detaliu anterior ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 137