panouri și izolare subțire?

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
r2d2
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 48
Înregistrare: 03/07/08, 22:20
x 1

panouri și izolare subțire?




de r2d2 » 23/03/17, 19:08

salut a tu

Am vrut să instalez panouri în interiorul verandei pe peretele comun dintre verandă și sufragerie, totuși, am vrut să profit de ocazie
în timpul instalării panourilor pentru a „aluneca” între perete și șipci care vor susține panourile o izolație subțire. (5mm)
Ezit între plută (5mm) și polistiren în aceeași grosime.
în această verandă vara sunt „40” iarna înghețăm ... dar grija nu există ... este mai degrabă pentru a evita un pic de pierdere de căldură
iarna de la casă la verandă.
opinia ta ?
merci
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: panouri și izolație subțire?




de izentrop » 23/03/17, 19:36

Nici o certificare de către CSTB. S-au efectuat deja studii 5 mm de izolație subțire echivalează cu 5 mm de vată de sticlă. Este suficient să spun că este inutil.
Mai rău, deoarece este rezistent la apă, condensul nu poate fi evacuat, lemnul poate putrezi.
0 x
r2d2
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 48
Înregistrare: 03/07/08, 22:20
x 1

Re: panouri și izolație subțire?




de r2d2 » 23/03/17, 19:41

casă din anii 50, deci deloc izolată!
panouri din pvc atunci? o grosime de plută sau polistiren ... de 5 mm între ... nu?
din nou nu caut izolatie cu rezistenta termica de "3.85 sau 4" ..
dar, din moment ce instalez acest panou, pvc sau lemn, de ce să nu pun ceva între perete și panouri?
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: panouri și izolație subțire?




de izentrop » 23/03/17, 20:21

Ar fi nevoie de 10 cm de vată de sticlă sau poliuretan și acest lucru necesită o legătură cu deschiderile. Dacă vă pasă de izolația subțire, trebuie să o înconjurați cu 2 spații aeriene etanșe http://www.toutsurlisolation.com/Choisi ... lant-mince
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: panouri și izolație subțire?




de izentrop » 24/03/17, 09:45

Este în interesul nostru să avem grijă de izolație, costul încălzirii va crește și încă nu este atât de complicat cu mijloacele moderne.
https://www.youtube.com/watch?v=rh92bQMXDDI
Am aplicat această metodă în camera mea pe pereții nu drepți din 1920.
Am pus lambriurile în locul plăcilor de ipsos. Cleme pentru panouri fixate cu șuruburi de tablă autoforante de 9.5 mm.
Pentru conectarea la ferestre: pervazul din lemn brut. Am înlocuit conductele radiatorului cu PER și iată-l:
IMG_5098.JPG
Aveți nevoie de o șurubelniță cu frâna setată la minimum pentru a nu înșuruba firul șurubului. Făcusem deja acest lucru pentru plafonul mansardei în urmă cu 15 ani și nu a cedat niciodată : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: panouri și izolație subțire?




de Did67 » 24/03/17, 10:21

Izolarea verandei echivalează cu izolarea casei din exterior;, în acest moment. Este totuși foarte interesant să păstrezi inerția termică. Nu aș renunța la această idee atât de repede. Problema termică nu trebuie redusă la singura problemă a încălzirii. De asemenea, trebuie să vă gândiți la confort vara ...

Atunci nu este doar convecție. O casă pierde și calorii prin radiații. Și acolo, izolatorii subțiri sunt eficienți.

Acum, într-adevăr, izolarea subțire nu este promisiunea publicitară pentru panaceu. Am unele la mansardă pe care le-am dotat cu constrângeri enorme de spațiu, deci nu am de ales. Acest lucru izolează la fel nu rău, nu trebuie spus contrariul. Dar nu este perfect.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: panouri și izolație subțire?




de izentrop » 24/03/17, 11:07

Did67 a scris:Izolarea verandei echivalează cu izolarea casei din exterior;, în acest moment.
În afara peretelui casei, dar adăpostit, chiar dacă noaptea, temperatura este aproape de exterior, o putem gestiona ca în interior.
Did67 a scris:O casă pierde și calorii prin radiații. Și acolo, izolatorii subțiri sunt eficienți.
La starea celor 2 spații aeriene http://www.toutsurlisolation.com/Choisi ... ince#isom3
În caz contrar, numărați grosimea echivalentă cu o vată de sticlă. Am raportul tehnic GS 20 de la CSTB pe un hard disk vechi. El nu mai este online, rămân doar aceste informații http://www.cstb.fr/archives/webzines/ed ... point.html
Altă condiție
Produsele reflectorizante utilizate ca ecran sub acoperiș sunt evaluate printr-o evaluare tehnică. Utilizarea ca ecran sub acoperiș necesită:

fie o ventilație inferioară,
sau o permeabilitate ridicată a vaporilor de apă a ecranului (ecran HPV).

Concluzie: Înainte de a completa izolația subțire deja instalată ca un ecran sub acoperiș de jos, asigurați-vă că are permeabilitate ridicată la vapori de apă (HPV) pentru a evita orice condens. Riscurile de degradare legate de condens sunt foarte importante.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: panouri și izolație subțire?




de Did67 » 24/03/17, 11:32

izentrop a scris:
Did67 a scris:Izolarea verandei echivalează cu izolarea casei din exterior;, în acest moment.
În afara peretelui casei, dar adăpostit, chiar dacă noaptea, temperatura este aproape de exterior, o putem gestiona ca în interior.


Diferența constă în faptul că „masa”, care stochează energie și netezește variațiile, este fie în interiorul „cutiei izolate” (izolație exterioară), fie în exterior (izolație interioară). Raționez în raport cu casa.

Și că, pentru un nivel de izolație perfect identic (același flux de energie care trece pentru o diferență de temperatură dată), schimbă totul în ceea ce privește confortul.

În ambele cazuri, încălzirea va consuma la fel.

Dar într-unul dintre cazuri (ITE), datorită inerției reținute, variațiile sunt netezite. Iar vara, casa își păstrează prospețimea, în special. Caloriile care trec prin perete sunt absorbite de perete și temperaturile cresc puțin ...

În celălalt (ITI), inerția se pierde și variațiile de temperatură sunt semnificative: aerul are doar o căldură specifică ridicolă, astfel încât câteva calorii care trec prin plic ridică temperatura.

Pentru a identifica această inerție, sunt necesare calcule puțin mai complexe. Aceasta nu este o caracteristică a izolației. Acest lucru rezultă din „masa” păstrată - sau pusă - în incinta izolată.

O putem verifica foarte simplu: două sticle identice din plastic sau sticlă, așezate la soare; unul „gol” (de lichid, deci plin de aer); cealaltă plină de lichid. Capacitatea peretelui de a transmite calorii este aceeași. O sticlă va fi foarte rapidă: nu există masă pentru a absorbi caloriile care intră; cealaltă se va încălzi mult mai puțin (masa apei absoarbe caloriile; se încălzește încet și puțin). Desigur, pentru o casă, este mai puțin extremă. Dar principiul rămâne.

Această problemă a inerției termice (ar trebui să adăugăm și problema efuzivității termice) este foarte puțin explicată și adesea trecută cu vederea (inclusiv de către profesioniști, dintre care mulți nu stăpânesc subiectul - inclusiv unii arhitecți). ; Am avut o discuție îndelungată cu oamenii care se ocupă de construcția casei fiului meu, care au apărat contrariul dinților și unghiilor; pentru ei este la fel - în mod greșit!
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: panouri și izolație subțire?




de izentrop » 24/03/17, 12:02

Chiar și profesioniștii instalează acest tip de izolație, nu garantează eficiența.
Am găsit o opinie tehnică acceptată de CSTB. Înălțător ... nu sunt sigur că au fost mai multe după aceea http://www.cstb.fr/pdf/atec/GS20-U/AU080131.pdf
0 x
r2d2
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 48
Înregistrare: 03/07/08, 22:20
x 1

Re: panouri și izolație subțire?




de r2d2 » 24/03/17, 13:53

iată o captură care explică mult mai multe! (de mai jos)

de fapt sunt limitat de grosimea dintre perete și pragul verandei, nu mai mult de 3 cm!
Scopul principal a fost, repet, să „decorăm” peretele dintre verandă și peretele casei cu vedere la sufragerie!
Mi-am spus, am de gând să pun niște lambriuri, de ce să nu pun un film izolator „se poate”?
dar să te citesc .... nu trebuie pus nimic! din moment ce nu am coasta pentru .... direct panourile de pe perete atunci?
dacă asta e ... lambriuri din lemn, laminat sau pvc? ... mulțumesc
Imagine
0 x

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 42