Lazy grădină pe care o vom din când în când.

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Thouvenel
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 45
Înregistrare: 02/09/16, 22:50
Locul de amplasare: Lot-et-Garonne
x 9

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de Thouvenel » 30/05/18, 22:21

Băieții adoră plantele tinere de muștar.

Pentru hrișcă, maturarea semințelor este răspândită, este necesar să se colecteze și să se usuce chiar dacă toate semințele nu sunt uscate.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de a fi hafen » 30/05/18, 22:34

Thouvenel a scris:Băieții adoră plantele tinere de muștar.
Da, chiar adoră perioada de muștar (alb, cea pe care o am eu), o folosesc pentru a le momi!
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de olivier75 » 31/05/18, 19:03

Bonsoir,
Evident, însămânțarea muștarului alb pe parcela așa cum am făcut-o nu este o soluție, doar în cazuri speciale ca acesta (reluarea unei grădini convenționale în timp ce așteptați fânul) și chiar și atunci când nu este cu adevărat util la nivel local, plantele sălbatice atractive, colectarea și feramolul ar trebui să fie suficiente. Într-un caz ca al meu, în care nu există supraveghere, păstrez ideea de a semăna muștar în avans pentru transplant și în același timp pentru însămânțarea dificilă.
Olivier.
Dernière édition alin olivier75 31 / 05 / 18, 19: 22, editate 2 ori.
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de olivier75 » 31/05/18, 19:21

roșii,
Roșiile au început bine sub ledul ars în fața ferestrei orientate spre sud în timpul unei zile fierbinți la sfârșitul lunii aprilie, aproape toate frunzele au căzut pe cele din fața corpului de protecție și mai puțin pe cele din interior, între corpul de protecție și fereastra, deja că transplantul în solul rău recuperat nu a fost grozav (există chiar și câteva ciuperci mici). Pe scurt, cu siguranță nu am făcut o fotografie, nu există nicio pierdere reală, dar cei mai mici transplantați au 2 foi de câțiva milimetri .... Aproximativ 70 au fost transferați la fel, unii au dat 20. Transplantate de două ori, pe 2 mai și pe 19 mai, primele supraviețuiseră și crescuseră, dar primele roșii de casă nu erau departe de a fi consumate. Am cumpărat 26 picioare pentru a grăbi recolta, dar sunt fragede și filate.
Măslin
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de olivier75 » 31/05/18, 19:51

Grădinile de legume.

Pentru a încerca să fiu puțin ușor de înțeles, fac o mică istorie a celor 4 grădini de legume de care mă ocup acum. Precizez, de asemenea, că nefiind la fața locului și neputând garanta vizitele mele, am observat că totul nu poate fi recoltat și că una sau o parte din grădina de legume poate fi abandonată, ceea ce va fi cazul dacă nu mi-ar păsa. De fapt, ar fi mers chiar la ucigașul de buruieni sau la plug în mod regulat pentru a fi menținut curat .....
Convins de husa de fân și de avantajele sale, rămân convins că materialul va lipsi, cel puțin în câțiva ani și în unele regiuni, și că trebuie să învățăm să folosim cât mai bine resursele. De asemenea, sunt susținătorii acoperirii la momentul potrivit în funcție de cultură și al stocării acesteia, pentru a menține flora și fauna.
Curios, această suprafață suplimentară îmi permite fără risc să încerc tehnici și soiuri și să-mi îmbunătățesc cunoștințele culturale.
Repet, timpul petrecut în grădina de legume a livezii, „cel mai bun” leneș, este ridicol, foarte aproape de plantare / recoltare, iar începerea unei grădini tradiționale de legume în apropiere vă permite să realizați acest lucru, într-adevăr.
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de olivier75 » 31/05/18, 20:13

Grădina istorică de legume.

Este grădina de legume a casei, timp de cel puțin 50 de ani, două parcele de 50m2 de expoziție foarte diversă, cu tuyas la peretele de est la sud, la vest, granițe de beton, fructe de pădure pe marginile plantate în mai puțin în anii 60. Îl îngrijesc fără să fiu pe teren din 2010, cu o prezență foarte variabilă, și mai ales absențe de câteva luni chiar și în timpul cultivării.
IMG_3675.JPG
Am putut verifica dacă este posibil să grădinesc și chiar să recoltăm fără a fi acolo, chiar dacă este necesar să rămânem modest pe rezultat și că udarea automată este utilă. Am încercat toate capacele posibile, gunoi de grajd lichid, udări etc. Nu există boli, ci doar dăunători; muște și viermi în special praz, gândaci de purici, afide și melci. Fără gândaci din Colorado.
Astăzi mă servește pentru plante perene, ca grădiniță, mă ocup rapid de ea înainte de a pleca ...
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de olivier75 » 31/05/18, 20:50

Grădina de legume din livadă.

El a fost cel care m-a pus cu adevărat în grădinărit, creșterea semnificativă a suprafeței (aproximativ 250m2 anul trecut, puțin mai puțin de 300 anul acesta) face posibilă înmulțirea plantărilor și, prin urmare, un pic „îneacă” eșecurile din recolte, aproape suficiente pentru 4 din septembrie până în ianuarie. Început pe o pajiște, parțial cu trecerea rotavatorului, pe o pantă ideală de sud-est, există doar aproximativ 8 cm de sol argilo-calcaros înainte de un amestec de jumătate de pământ / pietricele. Fără acces la apa curentă, un rezervor de 1000l pe un acoperiș de 8m2 (2 astăzi), a fost început fără a crede cu adevărat în supraviețuirea sa vara. (Am văzut iarba complet uscată de două ori, încep din nou de la rădăcini în august ...) Curios și atent, în primul an s-au efectuat mai multe teste, prelucrare, prelucrare parțială, fără prelucrare, mulci, paie de fân, nimic (la început) , putin, mult etc, poteci ierboase, semanate cu trifoi etc ...
Evident, învelișul gros de fân a fost mult mai eficient, iar prelucrarea inutilă, în cel mai bun caz.
Este un început bun să continuăm sub fân, cu adăugarea de paie pentru culturile lungi și două culturi pe an pe paturi permanente a căror lățime este încă căutată.
IMG_4606.JPG
Foto din 11 noiembrie 2018, partea mărită din dreapta fără cultură.
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de olivier75 » 31/05/18, 21:23

Grădina de legume din vale.

O mică bucată de aproximativ 20 m2 împrumutată în mai 2017 de un prieten la sfârșitul grădinii sale, la care s-au adăugat aproximativ 200m2 din terenul vecinului său din martie 2018. În stare foarte proastă, este probabil cel mai rău să începi o legumă grădină fără prelucrare, râmele sunt aproape inexistente. Mi-am permis să încep cu un pasaj al unui rotavator pentru a-mi simplifica sarcina, fără a avea nici măcar un început de material care să o acopere.
Lângă un râu, pe un teren de lut adânc, cu umbră spre est și vest, se presupune că este o locație aproape perfectă, dar la 1 km de casă.
Este bine stabilit să fie mai aproape de metodele MSV, cu gunoi de grajd verde și producție de biomasă la fața locului, există aproximativ dublul suprafeței, jumătate în fân, jumătate în tundere.
IMG_5325.JPG
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de Did67 » 31/05/18, 22:02

olivier75 a scris:
Fac o mică istorie a celor 4 grădini de legume de care mă ocup acum.



Atunci !!!

[Lenea este ca zero în matematică: de 4 ori zero este întotdeauna zero?
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de olivier75 » 31/05/18, 22:32

Grădina de legume a bazinului de pește.
Împrumutat în aprilie deja motocultivat pentru că revendicat în toamnă, înainte de a ști pentru grădina de legume a văii, brusc nu a fost planificat .. Aproximativ 50m2 lângă râu, un sol argilos negru adânc, cu o umbră ușoară dimineața și seara. În teorie grădina de legume perfectă. Cultivată însă în mod tradițional și cu vecini pătrate .... Chiar lângă aceeași suprafață a unei grădini de legume abandonate cu tufe tinere, urzici și altele, a fost cosit, supra-însămânțat cu un amestec de sainfoin, muștar, trifoi și hrișcă înainte de un pasaj de scarificare. Început cu 3 linii și jumătate de muștar alb pentru a-l ocupa, în cele din urmă s-a umplut rapid.
IMG_5371.JPG

Măslin
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 174