Lazy grădină pe care o vom din când în când.

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de olivier75 » 14/06/18, 13:01

Da nu e in poze dar e un inceput bun, Pdt este poza cu buburuza.
Olivier.
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de olivier75 » 17/06/18, 23:54

Iată restul fotografiilor, 16 iunie.
IMG_5703.JPG
IMG_5702.JPG
IMG_5699.JPG
Cu o acoperire de gunoi verde solul se usucă ca pământul gol, poate mai mult, poate mai puțin, oricum prea mult....
În această după-amiază, o mică parte a fost fânată, între dovleci.
Măslin
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de Did67 » 18/06/18, 01:16

olivier75 a scris:
Cu o acoperire de gunoi verde solul se usucă ca pământul gol, poate mai mult, poate mai puțin, oricum prea mult....



Aceasta este marea problemă. Și motivul pentru care, în Alsacia, doar un rând din două este înierbat în podgorii, deși vița de vie are o mare capacitate de a atrage apă!

În solul gol, la un moment dat, când este uscat la suprafață, are loc o întrerupere a ridicărilor prin capilaritate. Și totul se întâmplă ca și cum la suprafață, solul uscat a „protejat” solul umed de dedesubt. Așa se întâmplă cu atât mai mult când prașim, pentru a face un „mulci mineral”!!! Acesta este unul dintre paragrafele pe care le scrisesem în manuscrisul meu, pe baza unor cercetări din anii 1970!, dar pe care a trebuit să le tăiem...

Invers, in pamantul acoperit vegetatia va continua sa traga apa din adanc si sa o evapore... eventual cu ajutorul ciupercilor.

„Graalul” ar fi să găsim planta de acoperire care, depășită de legumă, se usucă dedesubt și formează un înveliș „moart”... Fân, de fapt!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de Adrien (ex-nico239) » 18/06/18, 02:17

Did67 a scris:
olivier75 a scris:
Cu o acoperire de gunoi verde solul se usucă ca pământul gol, poate mai mult, poate mai puțin, oricum prea mult....



Aceasta este marea problemă. Și motivul pentru care, în Alsacia, doar un rând din două este înierbat în podgorii, deși vița de vie are o mare capacitate de a atrage apă!

În solul gol, la un moment dat, când este uscat la suprafață, are loc o întrerupere a ridicărilor prin capilaritate. Și totul se întâmplă ca și cum la suprafață, solul uscat a „protejat” solul umed de dedesubt. Așa se întâmplă cu atât mai mult când prașim, pentru a face un „mulci mineral”!!! Acesta este unul dintre paragrafele pe care le scrisesem în manuscrisul meu, pe baza unor cercetări din anii 1970!, dar pe care a trebuit să le tăiem...

Invers, in pamantul acoperit vegetatia va continua sa traga apa din adanc si sa o evapore... eventual cu ajutorul ciupercilor.

„Graalul” ar fi să găsim planta de acoperire care, depășită de legumă, se usucă dedesubt și formează un înveliș „moart”... Fân, de fapt!


Totuși, în multe zone ale grădinii (plăcerii) am o mizerie (diverse ierburi) de aproape 1m înălțime și credeți-mă că sub pământ rămâne rece și umed.

În schimb, la 3m mai încolo, pământul gol este complet uscat și crăpat.

Acestea fiind spuse, aș vrea să cred că este o „impresie de suprafață” și că SUB solul uscat și crăpat este mai multă rezervă de apă decât SUB 1m meu de iarbă de tot felul...

Cu toate acestea, în aceste porțiuni mari crește din abundență, în timp ce în alte părți este greu și gol.

Ploile abundente de primăvară au permis formarea unui adevărat covor de diferite acoperiri de sol, inclusiv o abundență de cimbru sălbatic în așa-numita parte „deșertică” a grădinii ornamentale...

Prefer aspectul din acest an celui de anul trecut când toată această parte era pustie, cel puțin în aparență.

Și am impresia că această acoperire naturală pre-vara va fi mai benefică pentru viața solului și „umiditatea” acestuia decât alopecia areata de anul trecut....
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de Moindreffor » 18/06/18, 14:04

„un înveliș vegetal care s-ar usca”
Și eu sunt adânc pe gânduri la restul sezonului, un îngrășământ verde pentru a nu lăsa nitrații de toamnă să se scurgă, e ok,
anul acesta mi-am pus fanul la sfarsitul lunii martie-inceputul lui aprilie, asa ca as fi putut lasa un gunoi verde pana atunci, dar mi-ar trebui un gunoi verde care sa contina carbon, dar habar nu, atunci ma gandeam la cosit si ofilește acest gunoi verde la fața locului, după cum este necesar și completează acoperirea solului cu puțin fân,
sau dacă am gunoi de grajd, bogat în azot, acoperiți-l cu paie, sau culegeți gunoiul verde, puneți paiele și puneți deasupra gunoiului verde zdrobit,
Caut, caut
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de Did67 » 18/06/18, 14:48

Există o „baterie” de soluții, fiecare cu avantaje/dezavantaje.

Pentru îngrășăminte verzi sunt potrivite toate plantele care cresc bine pe vreme rece și care nu sunt leguminoase: secară, phacelia, muștar... aveam să uit de camelina, pe care am „bătut-o după ureche”: http://www.bioactualites.ch/cultures/gr ... ation.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de Adrien (ex-nico239) » 18/06/18, 15:55

Pentru informatii despre facelia care ne place...mai mult la nivel decorativ in ceea ce ne priveste...

Crește repede și bine și este ieftin...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de Did67 » 18/06/18, 18:41

Și este melifer. Și are un sistem radicular care structurează bine solul. Și reînsămânță ușor...

Dar, contrar a ceea ce cred mulți, nu este o leguminoasă - asta e bine, încercăm să prindem nitrații!
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de olivier75 » 18/06/18, 18:50

bonjour,
Tocmai am primit o serie, cu ce mi-a mai ramas trebuie sa fie zece soiuri bune, de incercat in functie de context si de scop. Încercările în văile în care se amestecă legumele și gunoiul verde sunt promițătoare, de continuat, dar rămâne destul de complex de înțeles, așa că va dura timp să-l stăpânesc... Aș dori să reduc biomasa importată și să măresc fauna. . Rămâne de gestionat rotația fân/cultură/îngrășământ verde.
Evident in vale nu am facut poza, dar facelia, hrisca si mustarul sunt in floare, si barfele dar sunt ascunse de restul.
Olivier.
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de olivier75 » 18/06/18, 18:53

Exista o linie cu sfecla rosie si phacelia, se pastreaza rece la inceputul cultivarii si in acest moment se indeparteaza foarte usor rupand-o la guler.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 234