Solare: Jean Luc Perrier, producția de hidrogen solar

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Solar: Jean Luc Perrier, producerea de hidrogen solar




de chatelot16 » 23/02/18, 21:58

cum să stochezi hidrogenul?

Tocmai am cumpărat din colțul mic un rezervor flexibil de 25 m3, pentru a stoca apă ... dar nu este inițial pentru apă, ci pentru a transporta vinul în containere ... nu este doar plastic, ci este un strat multistrat cu barieră anti-oxigen în EVOH, precum geanta în cutie

acest strat EVOH protejează vinul de oxigen, dar are și o rezistență remarcabilă la hidrogen

mic detaliu: odată umplut cu 25m3 de hidrogen Arhimede face o ridicare de 25 kg ... și nu sunt sigur că acest rezervor cântărește mai mult de 25 kg ... ar fi posibil să zboare departe

Cât de mult kwh este în 25m3 de hidrogen ... Am calculat doar 88kwh ...

acest rezervor este întărit de un strat de polipropilenă albă ca pungile mari: aveți grijă că acest lucru nu este durabil, își pierde rezistența în câțiva ani la soare ... pentru a fi protejat de câteva straturi de polietilenă neagră
1 x
Avatar de l'Utilisateur
BaudouinLabrique
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 318
Înregistrare: 11/02/18, 18:17
Locul de amplasare: Hainaut (Belgia)
x 54

Re: Solar: Jean Luc Perrier, producerea de hidrogen solar




de BaudouinLabrique » 24/02/18, 10:24

Acest sacru JULES VERNE a avut dreptate din nou!

Imagine


(Extract din Insula misterioasă)
1 x
«Sunt cei care văd lucrurile așa cum sunt și se întreabă de ce. Eu, le văd așa cum ar putea fi și îmi spun: de ce nu! (Sir Bernard Shaw)
« Viitorul aparține celor care văd posibilitățile înainte ca acestea să devină evidente. (Theodore Levitt).
Avatar de l'Utilisateur
BaudouinLabrique
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 318
Înregistrare: 11/02/18, 18:17
Locul de amplasare: Hainaut (Belgia)
x 54

Re: Solar: Jean Luc Perrier, producerea de hidrogen solar




de BaudouinLabrique » 27/02/18, 14:58

Aici, mai prozaic, un alt proiect de dezvoltare a energiei solare (fotovoltaice) în hidrogen și pentru un amplasament rezidențial


După ce mi-am readus vechea casă (> 50 de ani) la energie pozitivă (apă, electricitate și încălzire), intenționez să trec la producția de hidrogen pentru a încerca să mă deconectez de la rețea (în Belgia, rețeaua servește baterie, prin contorul care se rotește înapoi). (Cf. [url = http: www.retrouversonnord.be/dossier_H2Net.doc] Fișier rezumat [/ url])

Alegerea probabilă a sistemului: Solenco Power Box (SPB - Solvay brevet, Belgia); designerul, Dr. Vandenborre, anunță că SBP-ul său (Cutie de alimentare Solenco) anunță că acest lucru face posibilă producerea de hidrogen (41% eficiență totală a ciclului) atunci când există electricitate excedentară și reîncărcarea energiei electrice atunci când există o penurie și aceasta în mod automat, căldura reziduală (54%) fiind recuperată, pierderea totală va fi de doar 5%.
SPB ar fi primul sistem de acest tip care există cel puțin în Europa.

Vă rog să-mi spuneți ce credeți (rămânând cât mai constructiv posibil)

Prin urmare, este imposibil să se evalueze durata acestor cicluri care vor apărea în fiecare zi, dar, pe de altă parte, se poate face o estimare după cum urmează.


EVALUARE :

În cele ce urmează, iau în considerare cifrele pentru perioada trecută care au durat de la 1 decembrie 2016 până la 5 decembrie 2017. Prin urmare, totul este condiționat. Datorită numeroaselor cicluri ale CEP-ului de-a lungul anului (în principal între noiembrie și martie), nu este posibil să le stabilim în prealabil, deoarece depinde de ciclurile de soare captate de urmăritorul fotovoltaic (tracker de 45m² de suprafață de captare) și care poate fi foarte scurtă (mai puțin de un minut) până la maximum 11 ore pe zi (ca în prezent: aproape 10 ore pe zi și înregistrări de producție pentru o astfel de lună: 70kWh sau> 7,1 Wh / Wc în singura duminică 25 februarie)
([url = http: www.retrouversonnord.be/Copie_de_Stat_Prod_Cons_BL_2015-version_25-7-2015.xls] Iată rapoartele de producție / consum] [/ url]

În general, au fost determinate două perioade care să faciliteze calculul.
Sper ca calculele mele să fie corecte!

NB În ceea ce urmează CEP = electrolizer / pereche de celule de combustibil cu hidrogen

Perioada electrolizatorului: prin urmare, va fi necesară începerea producției de hidrogen pentru prima dată (prin activitatea electrolizatorului) începând cu jumătatea lunii martie, adică atunci când producția de energie electrică începe să depășească consumul de energie electrică și pentru a ajunge la un bilanț de producție de aproximativ 3.650 kWh (an de an, scorul mediu de bonus de producție atins în prezent la începutul lunii decembrie și care, prin urmare, corespunde cu scorul mediu negativ actual al indicelui ORES).
Trebuie avut în vedere faptul că, în această perioadă de timp, poate fi folosită căldura reziduală din electrolizor pentru a stimula ușor COP-ul pompei de căldură (PAC). Dacă acest lucru nu este posibil din punct de vedere tehnic, această pierdere de căldură se găsește, probabil, în 5% nerecuperabile.
NB CEP ar avea într-adevăr 95% eficiență totală: electricitate> hidrogen> electricitate + căldură uzată recuperată.

Perioada celulei de combustibil: apoi, la începutul lunii decembrie, când celula de combustibil va retransmite electrolizatorul (deoarece consumul electric începe apoi să depășească producția electrică), va produce hidrogen și multă căldură care va crește puternic COP. a pompei de căldură, își va reduce consumul și astfel va putea folosi kWh-ul economisit pentru lucrările CEP.

Iată cum sunt articulate cifrele de producție / consum (pe an).

Prin urmare, energia electrică totală care ar fi putut fi produsă prin hidrogenul produs va trebui să fie (anul bun anul rău) în jur de 3.650 kWh.
Având în vedere pierderea de 59% pentru a putea produce aceste 3.650 kWh, CEP va trebui, prin urmare, să consume aproximativ 8.900 kWh (de fapt va produce doar 41% din această energie electrică primită) din 11.500 kWh produse. În aceste 59%, sunt cele 54% din producția de căldură a CEP și care, prin urmare, corespund la 4.800 kWh, ceea ce va beneficia apoi PAC: ca urmare, va economisi aproape 70% din consumul său, care va fi apoi redus. la 2.200 kWh (> 7.000 - 4.800); în plus, își va prelungi durata de viață în consecință.
Ca amintire, această economisire va compensa aproape totalitatea pierderii de 54% din CEP sub formă de căldură.

Ceea ce, de fapt, va trebui să fie produs pe lângă energie electrică (via diverse optimizări) este de aproximativ 1.200 kWh și, prin urmare, puțin mai mult de 10% din producția curentă: 5% așa cum este planificat în ciclul CEP + diferite pierderi estimate la 5% (va trebui să adăugați această mică pierdere suplimentară din cauza echipamente care vor fi necesare pentru a transfera caloriile produse de CEP la pompa de căldură - vezi paragraful următor).
În astfel de condiții și pentru a limita drastic pierderile, numai CEP-ul și pompa de căldură poate fi introdus un schimbător de căldură eficient (rezervor tampon).

NB

1 ° Temperatura de ieșire a saramurii încălzite trebuie să fie stabilită la maxim 20 ° (în funcție de limitele tehnice de lucru ale pompei de căldură).

2 ° Căldura surplusului CEP (după trecerea sa în schimbător) poate fi apoi valorificată cu prioritate pentru încălzire (intervalul de temperatură cuprins între 35 ° 45 °)

3 ° Dacă rămân calorii, acestea pot fi reinjectate în circuitul de întoarcere (la sol) a saramurii printr-o supapă solenoid controlată de un termostat și de un mic circulator: astfel încât o parte din acesta poate fi recuperat în apa din circuitul de alimentare cu saramură când pompa de căldură funcționează.

Pierderile transferului de calorii vor fi apoi limitate, în special datorită supraizolării circuitelor suplimentare, precum și a schimbătorului de căldură, în modul practicat deja. pentru cazan și rezervor tampon.


Depozitarea hidrogenului :

Prin urmare, celula de combustibil va trebui să producă 3.650 kWh și care va trebui să beneficieze de o capacitate de stocare suficientă, cu o rezervă confortabilă, ținând cont de faptul că producția anuală poate fi mai mare decât cea prevăzută aici în cont (perioada anuală anterioară).

Conform calculului efectuat pentru Cutie de alimentare Solenco (°), 12 cilindri de hidrogen comprimat până la 200 bar pot produce 485kWh, ceea ce dă 40,417 kWh pe cilindru.
În astfel de condiții, aș avea nevoie de 90 (!) Carboy de acest tip și, prin urmare, mai mult de> 7 unități (ca cel din fotografie), care ar ocupa un spațiu de 19m cu 0,74 sau 8,5 m cu 1,5 m !!!
Desigur, riscul de scurgeri se înmulțește cu 90!
Deci trebuie să găsiți o altă soluție de stocare.

Alte soluții de stocare (teoretice) (°),
- la 1bar: 12.400 m³ !!!
- 75 bari: 166 m³ (8,5 m lungime rezervor dacă 2,5 m diametru)
- la 350 bari: 36 m³ (rezervor 3 m lungime dacă diametrul 2 m)
- la 700 bari: 18 m³ (rezervor 3 m lungime, 1 m diametru)

dar există alte cilindri decât cei la 200 de bare pentru a reduce riscul de scurgeri?
Am trimis un e-mail la firma McPhy pentru a mă întreba despre sistemul de stocare solid.
Pe site-ul său, McPhy anunță că este un " sistem complet reversibil (depozitare / destocare) "Și" perfect adaptat la fluctuațiile energiilor regenerabile (absoarbe variații ale producției de hidrogen din electrolizator ".

° La o presiune de 200 bari, un 0,9m²H poate produce 485kWh (vezi ), ceea ce dă un echivalent de 180 m³H la 1 bar,
și, prin urmare, 2,695 kWh (485 împărțit la 180)

Mulțumim pentru ajutor!
0 x
«Sunt cei care văd lucrurile așa cum sunt și se întreabă de ce. Eu, le văd așa cum ar putea fi și îmi spun: de ce nu! (Sir Bernard Shaw)
« Viitorul aparține celor care văd posibilitățile înainte ca acestea să devină evidente. (Theodore Levitt).
Alfred
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 19/01/18, 11:36

Re: Solar: Jean Luc Perrier, producerea de hidrogen solar




de Alfred » 27/04/18, 17:23

Am recitit doar o parte din începutul mesajelor de pe jl Perrier
pe care l-am cunoscut destul de mult, în timpul vacanței sale de familie pe lacul parentis și pentru că mi-am petrecut seri discutând despre el și refacând calculele

o frumoasă eroare a intrat aici în datele introduse pe acest site
heliostatul său nu a dat o putere de 50kw, ci de 5 kw

50kw aproximativ este puterea celei de la Mont louis de 140 și unii mp

Îmi amintesc că constanta solară și 340 w / m², deci nu trebuie să inventăm performanțe miraculoase fără zone mari
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16170
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5261

Re: Solar: Jean Luc Perrier, producerea de hidrogen solar




de Remundo » 27/04/18, 23:54

constantă solară, poate, dar în plin soare, fără nor, bine orientat, ajungem la 1000 W / m² în ordinea mărimii. Deci este o putere de vârf care nu este durabilă 24 de ore pe zi.

Acestea fiind spuse, erorile pe care le-ați detectat sunt posibile.
0 x
Imagine
Alfred
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 19/01/18, 11:36

Re: Solar: Jean Luc Perrier, producerea de hidrogen solar




de Alfred » 28/04/18, 11:36

Nu cred că înțelegi ce este constanta solare

1000w pe m² este 1368 w / m² din atmosferă și înainte de absorbție de către acesta

stați în cel mai bun caz de 340w / m² indiferent dacă vă place sau nu

potash puțin, telefon Odeillo
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16170
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5261

Re: Solar: Jean Luc Perrier, producerea de hidrogen solar




de Remundo » 28/04/18, 12:38

nu micul meu descendent.

1368 W / m² este așa-numita energie solară AM0: ceea ce primim în fața Soarelui pe Pământ, dar în spațiu, în afara atmosferei și aproape de Pământ.

Energia solară AM1,5 corespunde cu ceea ce rămâne pe pământ după traversarea a 1,5 atmosfere, întotdeauna bine în fața soarelui, pe podeaua vacilor și fără nor. Este în jur de 1000 W / m²

după ce, dacă luăm în calcul alternanțele zi-noapte, efectul unghiular al rotației Pământului, avem „celebra constantă solară” de 342 W / m²

Aici este o analiză mai fină în funcție de geografia puterii solare moyenne primite pe m²:
Imagine
0 x
Imagine
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Solar: Jean Luc Perrier, producerea de hidrogen solar




de phil53 » 24/08/18, 14:43

Pentru cei interesați de aceste informații esențiale, dacă se dovedește a fi utilizabile industrial.
https://www.wedemain.fr/HySiLabs-revolu ... a3463.html
Este un principiu de transport a hidrogenului care mi se pare grozav.
Este încărcat cu un material pe bază de silice, acesta ar deveni solid și apoi în timpul extracției devine din nou lichid.
Nu se menționează costul energiei, dar dacă rezolvă cu adevărat problema stocării ne putem permite pierderea transformării.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13713
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Solar: Jean Luc Perrier, producerea de hidrogen solar




de izentrop » 25/08/18, 07:21

philxNUMX a scris:Nu se menționează costul energiei, dar dacă rezolvă cu adevărat problema stocării ne putem permite pierderea transformării.
Viitorul ne va spune dacă acest cost poate fi redus, altfel va rămâne un produs de nișă https://fr.wikipedia.org/wiki/Polysilan ... 3%A9nergie
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Solar: Jean Luc Perrier, producerea de hidrogen solar




de Christophe » 25/08/18, 12:45

Remundo a scris:Aici este o analiză mai fină în funcție de geografia puterii solare moyenne primite pe m²:
Imagine


Dacă vă urmăresc este atât de h24 și 365 zile?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 130