Gradina mea de legume leneș la nord de Toulouse

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Grădina mea leneșă la nord de Toulouse




de Ahmed » 29/04/17, 23:04

Voi încerca să semăn morcovii cu solul, sperând să am un minim de iarbă !!!

Speranța este de puțin folos în acest domeniu: este normal ca semințele de buruieni să apară odată ce creați condiții bune de apariție (ceea ce faceți pentru morcovi funcționează pentru ierburi!); nu puteți preveni acest lucru, dar puteți folosi înțelegerea fenomenelor naturale pentru a rezolva problema.

Există două tactici diferite: semănatul fals și plivirea termică.
- Semănatul fals constă în pregătirea însămânțării morcovilor, dar să nu o facă; apoi, după apariția buruienilor, o singură acțiune superficial iar pe vreme favorabilă (= uscată) pentru a distruge aceste buruieni și a proceda la însămânțarea propriu-zisă (semințele de buruieni situate mai adânc în sol nu au condițiile necesare pentru a crește, atâta timp cât solul nu este suprasolicitat).
- După însămânțarea morcovilor, nu se pierde nimic; opțiunea de recuperare se bazează pe faptul că semințele de morcov se ridică mai mult decât cele ale buruienilor; Prin urmare, este necesar să așteptați până în ultimul moment pentru a distruge maximul celor nedorite, adică odată cu apariția primilor morcovi, trecând o lovitură ușoară de flacără care este suficientă pentru a ofili aceste răsaduri fragile.
Aplicarea acestei ultime metode este clasică, dar riscă să fie totuși mult mai problematică în mijlocul unui covor de fân! : Roll:
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
crin 31
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 25/04/17, 21:58
Locul de amplasare: Sud-Vest
x 15

Re: Grădina mea leneșă la nord de Toulouse




de crin 31 » 29/04/17, 23:37

Ahmed a scris:
Voi încerca să semăn morcovii cu solul, sperând să am un minim de iarbă !!!

Speranța este de puțin folos în acest domeniu: este normal ca semințele de buruieni să apară odată ce creați condiții bune de apariție (ceea ce faceți pentru morcovi funcționează pentru ierburi!); nu puteți preveni acest lucru, dar puteți folosi înțelegerea fenomenelor naturale pentru a rezolva problema.

Există două tactici diferite: semănatul fals și plivirea termică.
- Semănatul fals constă în pregătirea însămânțării morcovilor, dar să nu o facă; apoi, după apariția buruienilor, o singură acțiune superficial iar pe vreme favorabilă (= uscată) pentru a distruge aceste buruieni și a proceda la însămânțarea propriu-zisă (semințele de buruieni situate mai adânc în sol nu au condițiile necesare pentru a crește, atâta timp cât solul nu este suprasolicitat).
- După însămânțarea morcovilor, nu se pierde nimic; opțiunea de recuperare se bazează pe faptul că semințele de morcov se ridică mai mult decât cele ale buruienilor; Prin urmare, este necesar să așteptați până în ultimul moment pentru a distruge maximul celor nedorite, adică odată cu apariția primilor morcovi, trecând o lovitură ușoară de flacără care este suficientă pentru a ofili aceste răsaduri fragile.
Aplicarea acestei ultime metode este clasică, dar riscă să fie totuși mult mai problematică în mijlocul unui covor de fân! : Roll:


Mulțumesc pentru trucul răsadului fals, nu mă gândisem la asta, dar gândirea la el avea sens : Idee:
Pentru aplicarea ultimei metode este necesar să se prevadă furtunul de grădină de lângă : Wink:
Voi încerca ambele metode să fac poze pentru a vedea evoluția
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Colinot
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 23/04/17, 09:51
Locul de amplasare: Toulouse 31
x 11

Re: Grădina mea leneșă la nord de Toulouse




de Colinot » 30/04/17, 01:58

Did67 a scris:
Colinot a scris:Iată câteva imagini cu suprafețele mele vegetale acoperite cu fân săptămâna trecută.
În această seară urmează să transplantez 50 de praz și pentru legumele de vară voi aștepta până săptămâna viitoare pentru că găsesc că este încă puțin prea rece, mai mult, pe măsură ce pământul este acoperit, pământul trebuie să fie încă puțin rece. .
Ne vedem



Pentru informații: nu sunt deloc „fan” al granițelor, care cred că sunt un refugiu pentru melci, dar și, atunci când acestea nu sunt „plate”, un obstacol pentru anumiți auxiliari, cum ar fi gândacii de la sol. , a cărei nișă ecologică este lunca. Prefer cărări ierboase, scurte în raport cu granița, cosit ... Cred că acest lucru face o „continuitate” mai naturală, deoarece există în natură ... Chiar dacă este mai puțin „clar”, mai puțin „antropizat” ...


Da, l-am înțeles bine după vizionarea videoclipurilor ... dar este un reflex ... estetic ... să delimitați suprafețele vegetale ale „gazonului” chiar dacă nu este un „verde” ... plăcile nu vor rămâne pe loc, pe de altă parte, plăcile ... pfffff am avut o puncție pentru a le actualiza ...
Dar poate că vorbeai despre scândurile care țin pământul în paturile mici de flori de-a lungul gardului: ar trebui să modific totul, inițial ridicasem pământul din patul de flori săpând poteca ... el va trebui să modificați această implementare.

În orice caz, am vrut să vă mulțumesc pentru abordarea pe care o luați pentru a ne pune la dispoziție gratuit toate aceste informații tehnice, care ne permite să înțelegem cum funcționează natura ... Au trecut 3 săptămâni de când am dat peste „leneșul grădină de legume ", după ce am vizionat toate videoclipurile, le curăț forum și continuu să mă educ, chiar dacă nu memorez totul, este foarte informativ. Multumesc din nou.

Mici clarificări: uneori vă faceți griji cu privire la realizarea videoclipurilor prea lungi, personal am apreciat foarte mult modul liniștit pe care a trebuit să-l explicați clar, de înțeles de amatori, motivele experimentării dvs. Am fost convins și pus în practică cu speranța că funcționează și în grădina mea de legume.

Voi fi sigur că voi raporta rezultatele în câteva săptămâni.

O întrebare: în această perioadă, cioplesc ramuri proaspăt tăiate, pot considera că este BRF?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Grădina mea leneșă la nord de Toulouse




de Ahmed » 30/04/17, 08:51

@ Colinot: în sens strict nu ar fi exact BRF, dar personal consider că un amestec de lemnos și erbacee (frunzele) echilibrează contribuția între, respectiv, ciuperci și viermi. Prin urmare, nu mă lipsesc de această posibilitate care vine pe lângă ramurile zdrobite în toamnă și în care sunt depozitate un maxim de nutrienți; Consider că în primăvară distribuția acestor substanțe este pur și simplu diferită ...

@Crin: în ceea ce privește a doua metodă, pe lângă vasul de udat care este „curativ”, poate fi înțelept să așezați două foi pe fiecare parte a brazdei * pe măsură ce flambajul progresează. Aș dori să subliniez că, în etapa de răsad, este suficientă o aplicare ușoară și rapidă pentru a obține rezultatul dorit, acest lucru nu are nimic de-a face cu ierburi bine stabilite, care sunt afectate doar superficial de acest tip de operație (ceea ce nu este util, prin urmare nu mult în ultimul caz).

* Chiar mai inteligent : Wink: , dacă adoptați acest proces: furnizați lancei termice două plăci de tablă pentru a limita flacăra de ambele părți (pe principiul a ceea ce s-a observat la pulverizatoare atunci când s-a folosit un dezinfectant neselectiv).
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea leneșă la nord de Toulouse




de Did67 » 30/04/17, 09:59

@Crin

Dacă am înțeles corect, te gândești să tai brazde în fân, apoi să pui acolo solul cârtițelor ???

Daca acesta este cazul :

a) așa am început

b) suprafața care trebuie înlăturată este considerabil redusă; de aceea devine „jucabil”

c) dar după cum s-a descris, după aceea m-am oprit pentru că a funcționat la fel de bine în solul în loc, deși brazda este puțin adâncă, deoarece fânul a fost adus în toamnă și așezat: adâncimea canelurii menține umiditatea bine (dar ferește-te de melci!)
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Colinot
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 23/04/17, 09:51
Locul de amplasare: Toulouse 31
x 11

Re: Grădina mea leneșă la nord de Toulouse




de Colinot » 30/04/17, 11:14

Ahmed a scris:@ Colinot: în sens strict nu ar fi exact BRF, dar personal consider că un amestec de lemnos și erbacee (frunzele) echilibrează contribuția între, respectiv, ciuperci și viermi. Prin urmare, nu mă lipsesc de această posibilitate care vine pe lângă ramurile zdrobite în toamnă și în care sunt depozitate un maxim de nutrienți; Consider că în primăvară distribuția acestor substanțe este pur și simplu diferită ...


bonjour
Multumesc pentru confirmare. M-am îndoit puțin și am pus acest piure la poalele zmeurii și pe niște cartofi care încolțiseră acasă. Vom vedea dacă mai câștig câțiva cartofi. Și, prin urmare, zmeura nu ar trebui să sufere de sete în această vară.
Am folosit această metodă pentru toate avantajele menționate și prezentate de Didier: să nu trebuiască să predea solul economisit, să păstrez umiditatea la picioarele culturilor și a apei cât mai puțin posibil și, de asemenea, să limitez invazia buruienilor și înălțimea fericirii să mai am legume frumoase ... în acest prim anotimp, chiar dacă toate aceste avantaje nu sunt complet acolo, nu va fi grav, va fi mai bine anul viitor pentru că îmi voi acoperi toate parcelele cu fân la sfârșitul toamnei și nu voi pune plăci ...

Vă mulțumim tuturor că ne-ați deschis ochii către căi „noi”.

[modificat pentru a adăuga o etichetă de citare; text neschimbat / Did67]
0 x
crin 31
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 25/04/17, 21:58
Locul de amplasare: Sud-Vest
x 15

Re: Grădina mea leneșă la nord de Toulouse




de crin 31 » 30/04/17, 11:19

O întrebare: pentru deșeurile din bucătărie (coji de fructe: mere, portocale ... și legume) le puneți pe fân sau acoperite?
0 x
crin 31
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 25/04/17, 21:58
Locul de amplasare: Sud-Vest
x 15

Re: Grădina mea leneșă la nord de Toulouse




de crin 31 » 30/04/17, 11:23

Did67 a scris:@Crin

Dacă am înțeles corect, te gândești să tai brazde în fân, apoi să pui acolo solul cârtițelor ???

Daca acesta este cazul :

a) așa am început

b) suprafața care trebuie înlăturată este considerabil redusă; de aceea devine „jucabil”

c) dar după cum s-a descris, după aceea m-am oprit pentru că a funcționat la fel de bine în solul în loc, deși brazda este puțin adâncă, deoarece fânul a fost adus în toamnă și așezat: adâncimea canelurii menține umiditatea bine (dar ferește-te de melci!)


Da, mă gândeam să tai fânul, să-mi pun solul și să semăn, marea mea grijă este că tocmai mi-am derulat fânul și stratul este foarte gros și compact !! : Evil: : Roll:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Colinot
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 23/04/17, 09:51
Locul de amplasare: Toulouse 31
x 11

Re: Grădina mea leneșă la nord de Toulouse




de Colinot » 30/04/17, 11:25

Didier recomandă să le puneți în zilele însorite, astfel încât să se usuce rapid și să nu aibă miros și mușchi ...
1 x
crin 31
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 25/04/17, 21:58
Locul de amplasare: Sud-Vest
x 15

Re: Grădina mea leneșă la nord de Toulouse




de crin 31 » 30/04/17, 12:08

Colinot a scris:Didier recomandă să le puneți în zilele însorite, astfel încât să se usuce rapid și să nu aibă miros și mușchi ...

Bine, multumesc
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 356