Mică grădină de zarzavaturi din Ardeni

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Did67 » 17/05/17, 22:05

olivier75 a scris:Goji-ul meu este încă mic, dar foarte picant, în gardul exterior,


Oferiți cel puțin doi metri buni de aderență !!!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Christophe » 19/05/17, 12:55

Ralalal incepe rau ... cucurbitatii mei au fost atacati de 2 zile (ploua) de (noroc bebelusi) melci ... nu a incetat sa mai ploua de ieri dimineata ... Putin soare ar trebui sa rezolve logic situatia .
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Did67 » 19/05/17, 15:19

Am avut și atacuri asupra diverselor plantații ale mele (varză, țelină, diferite tipuri de salate în principal).

Cu daune variabile: unele varză sau țelină pierdute (dar așa cum am scris în altă parte, plantez 100 sau 150, apoi 3 pierdute, asta nu „contează”); câteva bucle pe o scândură, dar aproximativ jumătate din escarolele curlate pe alta ... Acolo m-a „încălzit”!

Ce observ:

b) precedentul joacă un rol: daunele mele semnificative sunt în complotul în care lăsasem + aruncam ce a mai rămas din varză; tulpinile destul de lemnoase, dar goale, sunt un marker excelent pentru melci ... În altă parte, sub un strat "simplu" de fân, pare mult mai puțin rău ...

c) puțin succes cu Ferramol: nu le place unor specii? preferi legumele foarte fragede? Probabil. Este acțiunea prea lentă, astfel încât o coborâre de slug este fatală pentru o plantă mică, chiar înainte ca Ferramol să „umplu” slugul (Ferramol nu ucide; pofta de mâncare; Posibil.

d) în sfârșit, „lupta” mea este destul de simplă și nu foarte „epuizantă”: am făcut-o, 3 zile la rând, la căderea nopții, o excursie și ... am luat mâna. Se crede că există o mulțime de ele, dar uneori este un „slug” mediu, roșu, care se încorporează pe un picior și îl planifică până la miez. Doar unul. O prinzi și problema este rezolvată. Poate exista, de asemenea, o eclozare de melci mici, dar sunt prea mici pentru a „rade” un picior; ei „mănâncă” suprafața frunzei, fără a putea lua toată grosimea ... Acolo, este mai plictisitor de colectat.

Deci, 3 runde și marea problemă (95%) este rezolvată, la sfârșitul știrilor ... (sau după o ploaie de furtună fierbinte). Sunt afară, de obicei în vârf (tâmpenii!). Atunci când ai o tulpină de varză atacată și nu vezi una, merită să te apleci și să „zgârii” în jurul plantei; uneori, este la același nivel cu fânul ...

M-a costat, hai, cel mult de 3 ori 10 minute ... Pentru 4 sau 500 m² (dar mă concentrez pe zonele în care am plantat; dar totuși: aproximativ 300 de salate, 100 de varză , 70 de țelină, 150 de praz ...).

Astăzi, la prânz, un tur: plouă tare ... Și mai găsesc un singuratic, în timpul acestui mic tur de observație!

Am avut deja aceeași experiență anul trecut. Am fost surprins că, într-un timp atât de scurt, am redus serios populația ... Dar este la fel anul acesta ...

Concluzie: grădinăritul solului viu este grădinăritul CU melci. Oferiți 30% pierderi, cota de întreținere a limacșilor, pentru a hrăni auxiliarii (dușmanii limacilor), astfel încât să se așeze și să rămână ... Deci, atunci când doriți să aveți 4 dovlecei, plantați 6. Știind că 2 va fi „partea îngerilor”. Trebuie să renunțăm la idee: plantez 4 dovlecei când vreau să am 4!

O altă notă: grădinarii cu „pământ gol” au, de asemenea, probleme de slug, dar folosesc o armă ușoară - metalhidră, foarte eficientă, ieftină! Dar trebuie să vedem toate consecințele acestui „sistem”: săpăturile, săpăturile, efectele asupra mediului ... Deci, să nu invidiam „aparenta” lor aparentă de limaci - ceea ce nu este o eradicare dezastruoasă!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Did67 » 19/05/17, 15:21

Christophe a scris:Un pic de soare ar trebui să rezolve logic situația.


Nu, nu: vor „lucra” noaptea! În timpul zilei, le veți găsi în fânul care înconjoară picioarele, la nivelul unde se menține umiditatea.

Deci: curățarea mănușii și ridicarea ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Christophe » 19/05/17, 17:55

Ahh, așa că dacă înțeleg corect limacșii nu sunt chiar prietenii grădinii de legume a leneșului? Sau mai bine zis dacă grădina de legume da, dar nu leneșul ... : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Did67 » 19/05/17, 18:13

Prea mulți melci la momentul nepotrivit (plantare) și când auxiliarii nu sunt încă suficient de activi (gândaci măcinați, stafilini): nu!

După aceea, mențin o populație mică, pentru a hrăni auxiliarii (aproape de fiecare dată când culeg o salată, am una sau două melci, pe tot parcursul anului, cu câteva „găuri” neimportante ° În videoclipurile mele, vedem că toate frunzele mele de varză au „găuri”, datorită unor melci care coexistă cu culturile mele ...

A priori, această vânătoare va fi singura. După aceea, totul va reveni „natural” la comandă.

De asemenea, întrețin plante martirice, la capătul rândului sau în „grădina ariciului”, la o jumătate de duzină de metri distanță (arici care mă înfundă mereu !!!!!): Eryngium (ciulin albastru), dahlia (I urăsc daliile, dar le cultiv doar pentru asta), floarea-soarelui (iubesc floarea-soarelui în fundul grădinii), hostas (indiferent pentru mine) ...

Totul este în „proporția” potrivită ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Christophe » 19/05/17, 18:54

Ok este bine notat :)

Mulțumesc Didier!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Julienmos » 19/05/17, 20:42

alte gastropode, după ploile abundente de astăzi ...
jointes pièces
melci 19 mai 17.jpg
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de sicetaitsimple » 19/05/17, 22:50

Did67 a scris:
O altă notă: grădinarii cu „pământ gol” au, de asemenea, probleme de slug, dar folosesc o armă ușoară - metalhidră, foarte eficientă, ieftină! Dar trebuie să vedem toate consecințele acestui „sistem”: săpăturile, săpăturile, efectele asupra mediului ... Deci, să nu invidiam „aparenta” lor aparentă de limaci - ceea ce nu este o eradicare dezastruoasă!


Nu sunt un apărător al metaldehidei sau al solului gol, dar nu înțeleg asocierea ... Poți să fii foarte bine în sol gol și să folosești feramol.
Personal, deja l-am explicat de multe ori, este mai mult felul meu de a face lucrurile: descopăr învelișul la însămânțare sau la plantare și îl pun înapoi (sau nu, depinde, nu de ridichi, de exemplu !) de îndată ce planta a căpătat vigoare suficientă. Și dacă este o delicatesă pentru melci, feramolul în perioada primei creșteri. Pe scurt, mă aflu în „pământ gol gol”, în medie două luni pe an, iar în biomasă acoperă celelalte zece luni!

Pedeapsa este, desigur, o dezvoltare mai consecventă a buruienilor în fâșia neacoperită și, în general, udată luând în considerare răsadurile și plantele, dar aceasta este gestionată destul de ușor cu o plivire înainte de a pune înapoi mulcirea.

Un alt avantaj recent descoperit: nu există întrebări metafizice despre fitotoxicitatea învelișului față de plantele tinere!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Ahmed » 19/05/17, 23:23

Ar trebui să se acorde atenție calificării fitotoxicității la etapa juvenilă, dat fiind că acest aspect este încă slab înțeles și poate depinde de factori care nu sunt bine cunoscuți până în prezent. În plus, evaluarea impactului acestei fitotoxicități rămâne de cuantificat pentru a determina severitatea acesteia: pentru moment acest fenomen temporar pare destul de limitat în efectele sale negative.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 258