Mică grădină de zarzavaturi din Ardeni

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Did67 » 20/05/17, 09:58

sicetaitsimple a scris:
Nu sunt un apărător al metaldehidei sau al solului gol, dar nu înțeleg asocierea ... Poți să fii foarte bine în sol gol și să folosești feramol.
Personal, deja l-am explicat de multe ori, este mai mult felul meu de a face lucrurile: descopăr învelișul la însămânțare sau la plantare și îl pun înapoi (sau nu, depinde, nu de ridichi, de exemplu !) de îndată ce planta a căpătat vigoare suficientă. Și dacă este o delicatesă pentru melci, feramolul în perioada primei creșteri. Pe scurt, mă aflu în „pământ gol gol”, în medie două luni pe an, iar în biomasă acoperă celelalte zece luni!


Nu „inversați” raționamentul meu.

Spun că grădinarul „cu pământul gol” (implicit, îmi pare rău, nu l-am specificat, convențional) de 95 de ori din 100 nu se deranjează și nu folosește metaldehidă. În caz contrar, ar avea și probleme de slugă, care, neavând altceva de mâncat în sol gol, merg direct la legume.

Dar aceasta nu este o „problemă” pentru acest grădinar, întrucât are metaldehidă, care este foarte eficientă. Și așa nu are nicio problemă cu melcii. Și află când se convertește! Concluzia sa este apoi simplă. Prea simplu: e vina fânului (sau a paiului)!

Grădinarul „organic”, fenocultorul, grădinarul „solului gol” respectuos cu mediul, pentru ei va fi puțin mai complicat deoarece Ferramol mi se pare mai puțin eficient (funcționează cu toate speciile, eu au unele îndoieli), cel puțin mult mai lent. Am trăit de mai multe ori situația în care am pus Ferramol ... și melcii erau pe morcovii mei, plantele de salată sau varza. Ce nu știam de pe vremea când nu mă gândeam la asta și nu foloseam granulele albastre (totuși foarte ocazional - deja nu-mi plăcea, dar cu un atac masiv mi s-a întâmplat)
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de sicetaitsimple » 20/05/17, 10:46

Did67 a scris:
Nu „inversați” raționamentul meu.

Grădinarul „organic”, fenocultura, grădinarul „solului gol” respectuos cu mediul înconjurător, pentru ei va fi puțin mai complicat deoarece Ferramol mi se pare mai puțin eficient (funcționează cu toate speciile, eu au unele îndoieli), cel puțin mult mai lent.


OK, a fost doar neliniștitor.

Am înțeles că oricum, pentru amatori, metaldehida este acum „sub cheie” în centrele de grădină și că ar trebui să fie interzisă în totalitate în 2019. Desigur, există oameni mici isteți care se vor aproviziona sau pentru a fi furnizat pe căi paralele, dar în general va fi necesar să se facă cu Ferramol (ale cărui granule, pentru marca pe care o cumpăr, sunt de asemenea întotdeauna albastre, nu trebuie să deranjeze clientul în obiceiurile sale!).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Adrien (ex-nico239) » 01/06/17, 00:33

Zmeură ... visul meu, dar nu putem face totul în același timp ... iau notă de informații și sfaturi
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Did67 » 01/06/17, 09:22

nico239 a scris:Zmeură ... visul meu, dar nu putem face totul în același timp ... iau notă de informații și sfaturi


Al meu nu ar putea fi mai simplu:

- toamna, pe o bucată de pajiște, o scurtă lovitură de cosit ...
- întindeți pe benzi un amestec de frunze și tăieturi de iarbă; aplatizați-l pe sol cu ​​o plasă anti-păsări (dar puteți face și cu fân, fără a-l fixa; sau doar cu frunze moarte - este mai sărac)
- iarna, cu o lovitură de pică, faceți un mic spațiu, infilați plantele înăuntru, închideți cu o lovitură a cizmei fără a economisi
- iarna sau primăvara, completați fie cu BRF, fie cu fân, fie ambele, sau unul după altul (BRF v "rai" este important pe această plantă de la marginea pădurii) ...

Cu „pick-up-uri”, produce din primul an (vezi videoclipurile mele).

Zmeura are o înrădăcinare orizontală, superficială și suferă de secetă vara (vorbesc despre o vară normală; cu ridicări, producția încetează, florile se întrerup, cu excepția cazului în care este instalată o picurare; c ' este esențial pentru această plantă, acoperirea solului reduce uscarea, dar nu oferă apă!)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Christophe » 09/06/17, 13:39

Coșul bun nu este deloc bucuria grădinii mele leneșului din Ardennes ... Nimic nu crește în afară de buruieni ... Cucurbitele și porumbul nu se dezvoltă deloc (erau mai frumoase în tava pentru răsaduri). Celelalte răsaduri sunt moarte ...

Nici nu îndrăznesc să-ți trimit o fotografie! :?

Evident că există o problemă .... dar care? Vreme? Solul poluat? Fânul? Sau poate sunt prea leneș ??? : Mrgreen:

Există o soluție care să o compenseze? Ajutor!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Did67 » 09/06/17, 21:45

Ar trebui să înceapă ... acum!

Acum lăsați porumbul către incași - este mai mult o plantă tropicală de graniță. Nu este ideal în Ardenne. Mai degrabă ochi varză, praz, cartofi (puțin târziu), salate, acum fasole (care este și semi-tropicală, dar merge mai repede decât porumbul) ....

Ulterior, identifică ce nu este în regulă: răsadurile tale nu ies sau nu cresc ??? Semănat ce ???
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Adrien (ex-nico239) » 16/07/17, 00:59

Did67 a scris:
nico239 a scris:Zmeură ... visul meu, dar nu putem face totul în același timp ... iau notă de informații și sfaturi


Al meu nu ar putea fi mai simplu:

- toamna, pe o bucată de pajiște, o scurtă lovitură de cosit ...
- întindeți pe benzi un amestec de frunze și tăieturi de iarbă; aplatizați-l pe sol cu ​​o plasă anti-păsări (dar puteți face și cu fân, fără a-l fixa; sau doar cu frunze moarte - este mai sărac)
- iarna, cu o lovitură de pică, faceți un mic spațiu, infilați plantele înăuntru, închideți cu o lovitură a cizmei fără a economisi
- iarna sau primăvara, completați fie cu BRF, fie cu fân, fie ambele, sau unul după altul (BRF v "rai" este important pe această plantă de la marginea pădurii) ...

Cu „pick-up-uri”, produce din primul an (vezi videoclipurile mele).

Zmeura are o înrădăcinare orizontală, superficială și suferă de secetă vara (vorbesc despre o vară normală; cu ridicări, producția încetează, florile se întrerup, cu excepția cazului în care este instalată o picurare; c ' este esențial pentru această plantă, acoperirea solului reduce uscarea, dar nu oferă apă!)


Ooh, nu vom polua subiectul Ardenilor care are multe preocupări în altă parte ... dar despre asta vom vorbi din nou cu siguranță ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Adrien (ex-nico239) » 16/07/17, 01:01

Christophe a scris:Coșul bun nu este deloc bucuria grădinii mele leneșului din Ardennes ... Nimic nu crește în afară de buruieni ... Cucurbitele și porumbul nu se dezvoltă deloc (erau mai frumoase în tava pentru răsaduri). Celelalte răsaduri sunt moarte ...

Nici nu îndrăznesc să-ți trimit o fotografie! :?

Evident că există o problemă .... dar care? Vreme? Solul poluat? Fânul? Sau poate sunt prea leneș ??? : Mrgreen:

Există o soluție care să o compenseze? Ajutor!


Ei bine, atunci ... cu toate acestea, toate acestea ar trebui să fie foarte informative dacă putem determina lanțul cauzelor și efectelor

Ar fi necesar să facem o mică istorie a însămânțării, a curmalelor, a plantării, a udării, a vremii, a acoperirii, a solului ...
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Christophe » 17/07/17, 12:34

Păi prieteni, în sfârșit nu este „atât de rău” ... 3/4 din cucurbiți au supraviețuit în sfârșit și se descurcă destul de bine ... cel puțin în frunziș ... pentru legumele pe care le vom vedea mai târziu. : Cheesy:

Fără udare, cu excepția perioadei de transplantare a răsadurilor și a ploii, evident ...

Porumbul crește încet, dar sigur ... una dintre cele 4 plante mult mai „bine” (relativ vorbind) decât celelalte ...

Lasasem buruienile să crească (hei da, sunt o leneșă MEGA a grădinii de legume! :D) și tocmai le-am cosit în această dimineață: ceea ce va face un strat suplimentar de fân ...

În fotografii, acest lucru oferă:

curcubitaces.jpg

curcubitaces2.jpg

dar.jpg


ps: pe ultima fotografie a celor 4 plante de porumb, în ​​stânga este o plantă subțire care se apleacă puțin cu flori mici galbene ... Cred că face parte din răsadurile mele (fără să fiu sigur) dar nu știu ce poate fi asta ?? Dacă cineva are o idee? Recunosc că nu mi-am urmărit răsadurile prea mult ... în acest colț plantasem fasole dar nu prea arată așa ?? Da ? : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Did67 » 17/07/17, 13:01

Pentru planta „galbenă”, fotografia este puțin neclară, în cele din urmă lipsită de definiție, dar a priori este o buruiană ...

Porumb, v-am spus deja că mă gândesc, ce idee: este un semi-tropical! Nu ai pune mimoase in eskimoze ???
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 366