Potager (super-) leneș în 04 (800m)

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Moindreffor » 29/05/19, 20:46

nico239 a scris:
Moindreffor a scris:Ei bine, horticultorul meu (bine managerul serii) unul dintre foștii mei elevi împărtășește cu mine și cu cei care doresc un maximum de informații, iar acasă vinetele nu sunt altoite și vinetele mele arată ca ale lor, cu excepția faptului că au sere încălzite și eu, un interior prea întunecat și mai ales data potrivită pentru semi
Merg acolo doar în perioada școlară, este în orașul școlii copilului, au pus în vânzare primele vinete pentru proprietarii de sere, așa că m-am abținut, picioare 10 cm înălțime, întoarcere de la călcarea sărbătorilor, aceleași vinete, 15 cm înalt, iar când sfinții de gheață au dispărut, am cumpărat și picioarele de 20 cm înălțime
după discuții, au pus ce este nevoie pentru a hrăni plantele în sol și au grijă doar de udare, am cumpărat fertilizarea aurului maro, voi testa cu solul meu transplantat, care chiar arată ca al lor
dar cred că horticultorii beneficiază în principal de o seră încălzită, vărul meu are o seră rece, mi-a dat plante de roșii frumoase, dar sunt cu 15 zile până la 3 săptămâni în spatele celor ale profesioniștilor, pentru că a ratat acest surplus de căldură necesar, pentru roșii, dar pentru cei mai puțin precauți cred că va juca pe un teren egal

la horticultorul meu puteți cumpăra plante de castraveți altoiți, care deja dau roade, : Mrgreen: Au făcut transplantul ei înșiși, va trebui să pun întrebarea, dar acasă cu o plantă obișnuită sunt deja supradozată cu castraveți, așa că de ce să o fac complicată?

Cred că suntem la limita grădinăritului amator, între a face o grădină de legume și a spune: „Eu am fost cel care a făcut-o să crească”, garantând rezultatul, dar la ce preț, 6 € pe vinete altoite într-un centru de grădină de marcă mare, mai este grădinărit? Trecerea la magazinul „organic” nu ar fi și mai profitabilă?


Pentru ca vinetele să vadă dacă sunt cele care le însămânțează și le fac să crească .... sau nu.
Și la fel pentru castraveți.

Și mă întreb dacă nu este același lucru cu roșiile.

Și dacă majoritatea „profesioniștilor” nu sunt, în realitate, dealeri mai mult sau mai puțin simpli sau, în cel mai bun caz, alimentatori, dar aproape niciodată nu semănă.

După avans, întârziere .... Voi merge mai departe cu privire la această întrebare în câțiva ani când am reușit să fac comparații puțin susținute.

Voi pune întrebarea, dar nu cred că plantele neamenajate nu sunt de la ele, reușim să facem răsadurile noastre, așa că pentru ele trebuie să fie o briză, după ce pentru o apariție foarte specială te voi urmări poate dar și aici trebuie să aibă încredere în compania de semințe, care vinde semințe acoperite, de exemplu, ceea ce facilitează foarte mult semănatul

atunci pot exista diferite niveluri de profesioniști, cum ar fi crescătorul care naște, cel care cumpără un animal la înțărcare sau un animal de un an pe care îl îngrășează doar, așa cum spuneți că trebuie să discutăm

de exemplu horticultorul meu vă fixează prospectul descriptiv al plantelor după cumpărare, nu există unul pe toate cupele și, dacă există unele, am observat că era pe hibrizi, deci trebuie să fie prevăzut cu semințe (în cel mai bun caz) cu plante (în cel mai rău caz)
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Adrien (ex-nico239) » 29/05/19, 22:14

Cred că suntem departe de a cunoaște toate misterele acestei lumi.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Did67 » 29/05/19, 22:24

Pentru „flori”, la fel ca mușcatele atât de dragi Alsacei, plantele pot ajunge în mini-bulgări din țări precum Nicaragua (nu este nevoie de încălzire, forță de muncă ieftină) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Adrien (ex-nico239) » 29/05/19, 22:38

Did67 a scris:Pentru „flori”, la fel ca mușcatele atât de dragi Alsacei, plantele pot ajunge în mini-bulgări din țări precum Nicaragua (nu este nevoie de încălzire, forță de muncă ieftină) ...


Asta abia mă surprinde .... :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Adrien (ex-nico239) » 31/05/19, 01:36

Progresează ....

Rămâne de văzut dacă este util sau nu .... : Mrgreen:

cadre bioclimatice_1.jpg
șasiu bioclimatic_1.jpg (107.61 KiB) Vizualizat de 968 de ori


cadre bioclimatice_2.jpg
șasiu bioclimatic_2.jpg (95.77 KiB) Vizualizat de 968 de ori




Înainte de a picta toate acestea (sticle și cărămizi) în negru voi face în continuare câteva lecturi .... : Idee:

Pentru informații în aer liber
pe 29 mai -0.8 °
30 mai -0.5 °


Un detaliu de construcție

cadru izolator paie.jpg
izolație șasiu paille.jpg (90.97 KiB) Vizualizat de 966 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Adrien (ex-nico239) » 02/06/19, 02:17

Un prim rezultat între cadrul „bioclimatic” „încălzit” cu apă și cărămidă

Senzorii sunt așezați la sol în centrul cadrelor

A priori un ușor avantaj în apă pe cărămidă.
Acolo comparația este fiabilă, deoarece cele două cadre sunt identice


Și un mare avantaj al ambelor față de „nimic deloc”
Fiți atenți, în acest caz, șasiul fără nimic este diferit de celelalte două.
Este mai mic: 20cm în loc de 40
Și este căptușit cu fân, în timp ce restul sunt pământ gol
Și este foarte probabil ca pământul să încălzească senzorii pe care fânul nu le încălzește
Va fi necesar să așteptați realizarea unui al treilea cadru fără fân identic cu cele două „apă” și „cărămidă” pentru a fi limpede.

Deci ... să fie continuat

declarație comparativă a cadrului climatic organic apă și piatră și nimic.jpg
declarație comparativă a șasiului climatice organice apă și piatră și nimic.jpg (234.57 KiB) Vizualizat de 938 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Did67 » 02/06/19, 09:05

Cred că efectul „radiația de căldură de la sol” este pentru moment prea important pentru a putea concluziona.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Adrien (ex-nico239) » 02/06/19, 11:15

Did67 a scris:Cred că efectul „radiația de căldură de la sol” este pentru moment prea important pentru a putea concluziona.


Vă rog să aveți încă puțină răbdare .... : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de a fi hafen » 02/06/19, 15:47

nico239 a scris:Va fi necesar să așteptați realizarea unui al treilea cadru fără fân identic cu cele două „apă” și „cărămidă” pentru a fi limpede.
Deci ... să fie continuat
Puteți scoate cărămizile pentru a face deja acest test.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Adrien (ex-nico239) » 02/06/19, 16:09

a fi chafoin a scris:
nico239 a scris:Va fi necesar să așteptați realizarea unui al treilea cadru fără fân identic cu cele două „apă” și „cărămidă” pentru a fi limpede.
Deci ... să fie continuat
Puteți scoate cărămizile pentru a face deja acest test.


Nu este o prostie, dar nu suntem la părți, din fericire iarna este încă departe. : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 469