Potager (super-) leneș în 04 (800m)

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Adrien (ex-nico239) » 09/06/19, 11:35

Da la momentul respectiv am pus o roaba pe zona in aceste 3 zone care are aproximativ 2 cm grosime.

Dar nu am pus niciuna in a 4-a (foto de-a lungul serei), asa ca se pun direct pe pamant... sau ierburile.

Vom vedea dacă este o diferență.

Totuși constat că mai sunt destul de multe găuri în comparație cu cartofii puși...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Did67 » 09/06/19, 11:58

a fi chafoin a scris: Deocamdată apropierea tuberculilor nu pare să pună o problemă...


Asta nu va fi niciodată o „problemă”: este doar o risipă de „semințe” pdt... Deci un cost.

Densitatea se va regla singură. Fiecare tubercul, în loc să dea în medie 4 tulpini, va da două. Sau dacă dă 3,5, frunzele se amestecă. Și în loc să producă 4 tuberculi frumoși și mari, fiecare tulpină va da 2...

Deci dincolo de „densitatea recomandată”, nu crește randamentul, dar consumul de tuberculi de semințe...

O densitate mare poate fi căutată în cazul producției „timpurii”, unde tuberculii nu au voie să devină atât de mari! Așa că este relevant că crește mai mult, pentru un randament mai mic, dar cu mai mulți tuberculi mai mici... dar fiind „primeurs”, care valorează de două ori mai mult...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Adrien (ex-nico239) » 09/06/19, 19:37

Did67 a scris:
a fi chafoin a scris: Deocamdată apropierea tuberculilor nu pare să pună o problemă...


Asta nu va fi niciodată o „problemă”: este doar o risipă de „semințe” pdt... Deci un cost.

Densitatea se va regla singură. Fiecare tubercul, în loc să dea în medie 4 tulpini, va da două. Sau dacă dă 3,5, frunzele se amestecă. Și în loc să producă 4 tuberculi frumoși și mari, fiecare tulpină va da 2...

Deci dincolo de „densitatea recomandată”, nu crește randamentul, dar consumul de tuberculi de semințe...

O densitate mare poate fi căutată în cazul producției „timpurii”, unde tuberculii nu au voie să devină atât de mari! Așa că este relevant că crește mai mult, pentru un randament mai mic, dar cu mai mulți tuberculi mai mici... dar fiind „primeurs”, care valorează de două ori mai mult...


Nu vă faceți griji, voi poza mai larg anul viitor... : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Adrien (ex-nico239) » 14/06/19, 01:41

Puțin ger în dimineața zilei de 13 iunie și un videoclip e mai bine decât un discurs lung....

0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Moindreffor » 14/06/19, 09:11

inca doare :(
ei bine, deoarece ai sera, ar trebui să te descurci și câțiva metri vor pleca
pe de altă parte, mi-ar plăcea să văd restul, pentru că acasă constat că sunt deja destul de strâns, dar apoi după părerea mea este puțin aglomerat, dar știu că faci teste, așa că trebuie să fie o parte.

ulterior putem avea surprize, pentru că logica plantărilor din ghidurile de grădinărit este foarte, foarte ilogică uneori și mai ales legată de alte constrângeri decât cele ale nevoilor plantelor.

10 cm intre fiecare planta si 20 cm intre randuri!!!, oh da latimea unei sape : Mrgreen:

Astept ca recolta sa faca bilanţul eşalotei şi cepei, dar metoda mea de plantare, mai leneşă decât cea a lui Didier, pare mai puţin eficientă, dar cred că şi împrăştierea fânului trebuie să joace un rol, iar planta, calitatea. nu este întotdeauna acolo, așa că vom schimba câțiva parametri pentru a vedea

și da, ca și tine în experimentare, asta este pe rețetele mele de dulceață : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Did67 » 14/06/19, 10:21

nico239 a scris:Nu vă faceți griji, voi poza mai larg anul viitor... : Wink:


Înainte să uit: un punct de referință este de aproximativ 5 până la 6 plante pe m², sau un tubercul aproximativ la fiecare 40 cm, toate distanțele.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de a fi hafen » 14/06/19, 11:09

Este normal ca gerul din iunie să fie la tine?
Roșiile se pot întoarce. Unul care arsese complet aici la începutul lunii mai a început din nou.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Adrien (ex-nico239) » 14/06/19, 11:17

Moindreffor a scris:inca doare :(
ei bine, deoarece ai sera, ar trebui să te descurci și câțiva metri vor pleca
pe de altă parte, mi-ar plăcea să văd restul, pentru că acasă constat că sunt deja destul de strâns, dar apoi după părerea mea este puțin aglomerat, dar știu că faci teste, așa că trebuie să fie o parte.

ulterior putem avea surprize, pentru că logica plantărilor din ghidurile de grădinărit este foarte, foarte ilogică uneori și mai ales legată de alte constrângeri decât cele ale nevoilor plantelor.

10 cm intre fiecare planta si 20 cm intre randuri!!!, oh da latimea unei sape : Mrgreen:

Astept ca recolta sa faca bilanţul eşalotei şi cepei, dar metoda mea de plantare, mai leneşă decât cea a lui Didier, pare mai puţin eficientă, dar cred că şi împrăştierea fânului trebuie să joace un rol, iar planta, calitatea. nu este întotdeauna acolo, așa că vom schimba câțiva parametri pentru a vedea

și da, ca și tine în experimentare, asta este pe rețetele mele de dulceață : Mrgreen:


După cum spuneam, jonglez cu timpul alocat, ramele construite când a venit momentul transplantului și răsadurile făcute.

Sunt prea multe imponderabile : Mrgreen:

Ei bine, mă bazam pe spargeri, melci....

A fost îngheț, asta compensează : Mrgreen:

Vom vedea cum merge totul.

Dar cert este că va fi mai bine când voi avea la dispoziție încă 10 sau 20 de șasiuri : Mrgreen:

Nu-mi fac griji, va veni : Idee:
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Moindreffor » 14/06/19, 13:13

nu este aceeași locație geografică, dar dacă reușesc deja să construiesc doar una până în primăvară va fi SUPER
De asemenea, mă gândesc să-mi modific șopronul de grădină pentru a mări fereastra existentă și a deschide una alta orientată spre sud și iau o citire a temperaturii pentru a vedea dacă îngheață sau nu în interior, aceasta va fi fereastra mea de urgență în caz că : Mrgreen:
deoarece trebuie să mă întorc la muncă normal în septembrie
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Adrien (ex-nico239) » 14/06/19, 14:53

Extremele :strigăt:

Azi furtuna Sirocco

Météo France prognozează temperaturi de până la 32° în această după-amiază în Țara de Mijloc. În această dimineață, la 8 dimineața, erau deja 20° pe coastă. De ce este atât de cald vineri, 14 iunie? Vina sirocco-ului...

https://france3-regions.francetvinfo.fr ... r=EPR-521-[france3regions]-20190614-[info-titre5]&pid=726375-1546023632-40108f22
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 380