Potager (super-) leneș în 04 (800m)

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Moindreffor » 08/09/19, 20:47

nico239 a scris:
VetusLignum a scris:Poate că va trebui să luați în considerare schimbarea atribuirii acestei zone; fie spre fructe de padure (sau capsuni), fie spre plante mediteraneene, aromate sau medicinale.


Cine este pentru tine :?: :?: :?:

nu lui Didier care spune că de-a lungul gardului său nu crește, ceea ce am confirmat și m-am sfătuit să transform această parte într-o zonă cu iarbă, acolo i se oferă pomi fructiferi mici sau căpșuni
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Did67 » 08/09/19, 21:03

Moindreffor a scris:
nico239 a scris:
VetusLignum a scris:Poate că va trebui să luați în considerare schimbarea atribuirii acestei zone; fie spre fructe de padure (sau capsuni), fie spre plante mediteraneene, aromate sau medicinale.


Cine este pentru tine :?: :?: :?:

nu lui Didier care spune că de-a lungul gardului său nu crește, ceea ce am confirmat și m-am sfătuit să transform această parte într-o zonă cu iarbă, acolo i se oferă pomi fructiferi mici sau căpșuni


Îmi pare rău, eu sunt cel care îl ridic ...

Nu am săpat încă. Dar într-adevăr, aromele cu tendință uscată, mediteraneene, ca și cimbru, mi se par o plumb excelent.

Căpșuni nu, am murături foarte sensibile la secetă - avortul florilor.

Nici fructe de arbust roșu: punerea unui gard viu în fața gardului viu ar schimba problema doar cu un metru!

Cealaltă cale este, desigur, toate „primele”: alliaceae, de exemplu, care vor fi finalizat ciclul atunci când seceta este abundentă și concurența este mai acerbă. Dar trebuie să mă sap înăuntru ca să găsesc pe alții și să fac niște rotații ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Adrien (ex-nico239) » 09/09/19, 14:51

Citiri zilnice: îngheț la -3 Imagine

Nu am avut timp să verific bine, dar există notificări de deces în 1 dovlecei, deși protejat de P30 (portbagaj neprelucrat) și, bineînțeles, în portbagajul jos (morcovi) neprotejat intenționat

Senzorul, încă la pământ, a fost mutat de la margine (nu înclinat) în mijlocul cutiei bio-climatice, adică aproximativ 20cm ...
Senzorul din mijlocul sticlelor a fost îndepărtat, nu prea interesant

Diferențialele cresc
De ce?
nu stiu
Același seif complet deschis
Ar trebui atribuit sticlelor: a priori da, dar fără un al doilea cufăr fără sticle, comparația este dificilă.
Iar al doilea cufăr nu este deocamdată
Lână de oaie? :?: :şoc:
Poate am închis mai devreme? :?: :şoc: (Cred că era ora 18:50, dar nu sunt sigur, astăzi observ)
După cum am presupus ieri, ratele de scădere nu mai sunt aceleași între exterior și bioclimă când temperaturile devin negative :?: :şoc:

Nu am făcut umărul de fân.
Plănuiam să o fac astăzi, așa că voi renunța să compar din nou în aceleași condiții ca aseară.

După cum descopăr de la o zi la alta, voi verifica diferențialele chiar și atunci când temperatura exterioară scade și portbagajul este încă deschis.


declarație septembrie 9.jpg
Record 9. septembrie (291.24 KiB) Vizualizat de 1552 ori




declarații bioclim după-amiază.jpg
înregistrări bioclim după-amiază.jpg (175.84 KiB) Vizualizat de 1552 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Adrien (ex-nico239) » 09/09/19, 21:37

Un tur rapid prin grădina de legume înainte de acest prim îngheț la -1

Puține daune la final, doar un dovlecei într-un trunchi neterminat și sub P30 toate frunzele au ars, dar acum sunt obișnuit, se recuperează și, deoarece inima este bună ...

De asemenea, va fi interesant să vedem cum merge convalescența în comparație cu cele care au înghețat în primăvară.



0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Adrien (ex-nico239) » 12/09/19, 00:52

Câteva poze cu pete pe frunze de dovlecei? (fotografii 6 septembrie 2019)

Întrebare ce este?



tasks_on_the_sheets_of_courgettes_1.JPG
des_tâches_sur_les_feuilles_de_courgettes_1.JPG (78.61 KiB) Vizualizat de 1483 ori




tasks_on_the_sheets_of_courgettes_2.JPG
des_tâches_sur_les_feuilles_de_courgettes_2.JPG (69.65 KiB) Vizualizat de 1483 ori




tasks_on_the_sheets_of_courgettes_3.JPG
des_tâches_sur_les_feuilles_de_courgettes_3.JPG (99.29 KiB) Vizualizat de 1483 ori




tasks_on_the_sheets_of_courgettes_4.JPG
des_tâches_sur_les_feuilles_de_courgettes_4.JPG (65.84 KiB) Vizualizat de 1483 ori




tasks_on_the_sheets_of_courgettes_5.JPG
des_tâches_sur_les_feuilles_de_courgettes_5.JPG (78.24 KiB) Vizualizat de 1483 ori




tasks_on_the_sheets_of_courgettes_6.JPG
des_tâches_sur_les_feuilles_de_courgettes_6.JPG (77.83 KiB) Vizualizat de 1483 ori





Și roșiile (fotografii 27 iulie 2019, deoarece roșiile au devenit „mici”) : Mrgreen:


tasks_on_tomatoes_1.JPG
des_tâches_sur_les_tomates_1.JPG (58.33 KiB) Vizualizat de 1483 ori




tasks_on_tomatoes_2.JPG
des_tâches_sur_les_tomates_2.JPG (66.26 KiB) Vizualizat de 1483 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de a fi hafen » 12/09/19, 02:21

Aș spune :

Făinarea pe dovlecei
Poate că răceala timpurie a roșiilor (sau râsul târziu). Avem nevoie de mai multe fotografii (cercuri concentrice în formă de țintă plută?).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Did67 » 12/09/19, 07:28

Da, făinarea este ușor de identificat ...

De fapt, pentru roșii, nu este ușor să se distingă mucegaiul sau alternaria sau uneori Sigatoka (acest lucru nu pare să fie cazul aici). Aici, probabil, etapele 1 ale bolii târzii.

Veți putea căuta în documentele menționate în altă parte pentru a vedea ce nu funcționează!

Făinarea este destul de ușor „întârziată” cu bicarbonat de potasiu (mai degrabă decât sodiu - care funcționează și ele, dar sodiul nu este bun pentru plante sau sol: sarea „păstrează”!). Sulful este foarte eficient, interesant, deoarece solul este adesea lipsit. Aveți grijă când este foarte cald, devine fitotoxic. Și efecte negative semnificative asupra faunei auxiliare, inclusiv viespile parazitoide (dacă memoria servește - dar altfel, este altceva; nu o folosesc pentru asta; se sfărâmă, așa că putem „zgâria” doar puțin timp)
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de phil53 » 12/09/19, 07:53

Odiumul nu mă deranjează la sfârșitul sezonului. Am tăiat frunzele afectate pentru a ventila. Dovleceii produc încă fructe frumoase pe lăstarii tineri.
Fânul are o latură perversă pentru cucurbiți, planta având multă hrană, dezvoltă mult frunziș înainte de a produce. Piciorul meu de șervețel este enorm, a produs foarte târziu o singură dată o duzină de fructe mari, a durat atât de mult încât un pic la umbră dimineața, devastat de odiu, va produce o singură dată.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Did67 » 12/09/19, 08:02

philxNUMX a scris:Fânul are o latură perversă pentru cucurbiți, planta având multă hrană, dezvoltă mult frunziș înainte de a produce. Piciorul meu de șervețel este enorm, a produs foarte târziu o singură dată o duzină de fructe mari, a durat atât de mult încât un pic la umbră dimineața, devastat de odiu, va produce o singură dată.


Cred că merită „verificare”. Pot exista și alți factori: soiuri, temperaturi ridicate (care schimbă proporțiile florilor masculine / florilor femele în unele cucurbiți - patisson, nu știu) ...

Pentru că, în general (patisson nu știu), cucurbitacii ca solurile foarte bogate, cresc pe composturi, grămezi de gunoi, gunoi de grajd ...

Nu spun că nu este adevărat. Spun că acest lucru merită verificat, asigurându-mă că nu există un „artefact” (un alt factor, necontrolat sau nerespectat).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Did67 » 12/09/19, 08:14

Fără a săpa mult, acest articol despre „Gerbeaud” (pe care îl calific ca fiind serios): https://www.gerbeaud.com/jardin/fiches/ ... ,1390.html

Este vorba despre „recoltare la sfârșitul lunii iulie” și „flori care apar în mijlocul verii” ...

Aici, pe acest alt loc destul de serios, raportăm posibila cultivare cu gunoi de grajd și că planta este foarte lacomă:

https://www.aujardin.info/plantes/cucur ... vifera.php

[Apropo, am dat peste fila „analiza solului”, nu scumpă; Nu știu la ce merită, dar în mod normal, orice laborator „aprobat” folosește aceleași standarde, aceleași protocoale; interpretarea poate varia; rezultatele nu ar trebui: https://www.aujardin.info/services/analyse-sol.php ; fără publicitate desigur]
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 289