Potager (super-) leneș în 04 (800m)

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2656

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de sicetaitsimple » 07/12/19, 14:15

gogoși.gif
donuts.gif (12.88 KiB) Vizualizat de 1275 ori



Kevin Kostner sau Homer Simpson ????? : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Adrien (ex-nico239) » 07/12/19, 14:52

Peste puțin voi face câteva fotografii cu cadavrele de limaci ... în „șanțuri” : Mrgreen: este întotdeauna mai semnificativ ..

Acolo voi profita de vremea bună pentru a merge și a face a doua mea serie de plantare de usturoi.

Datorită unei prime livrări pe care am găsit-o în stare echitabilă (poate pentru că am întârziat să o plantez) am ezitat între a pune a doua pe pământ și a o îngropa sub fân într-un mod strict identic cu prima sau a o acoperi cu pământ.

Dar dacă fac asta și a doua funcționează mai bine, aș fi avut întotdeauna îndoiala să o atribuiesc calității caieux-ului.
Deci bis repetita vom face exact la fel sub fân.

Aici și apoi am făcut o semănat direct la suprafață cu .... semințe de morcov.
Întotdeauna spunem că trebuie să îngropați puțin semințele de morcov și să le bateți bine.
Da, funcționează, deoarece am făcut-o deja.

Deci, din moment ce morcovii sunt să ... să semene și adunasem o mulțime de semințe din răsadurile din 2017, mi-am spus și de ce să nu semăn din zbor și vom vedea ...

Asta am făcut.
După care am udat copios și cu o anumită presiune pentru a apăsa ferm semințele la pământ după însămânțare.
Era 9 noiembrie.
Și astăzi trunchiul este căptușit cu muguri de morcov.

Ca ce să-ți deranjezi viața să faci brazde, să îngropi în Xmm și patali și patala este o prostie.

Întreb dacă toate semințele germinează la suprafață, dar încep să mă întreb nenorocite de întrebări.
La fel am făcut și cu ridichi și este la fel de convingător.

Nu mai este nevoie să vă faceți griji că faceți „așa cum se spune”: vă lăsați pe pământ și germinează și se ridică și totul.

Următoarele teste de însămânțare fără suprafață, așa cum vom vedea în fotografii: fasole

Dar și mazărea pitică, varza pe scurt totul.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Adrien (ex-nico239) » 08/12/19, 12:16

Bine atunci...

Unele melci înecate care atestă capacitatea lor de a „adulmeca” puieții mici de salată.

Gogoșele nu previn daunele, deoarece uneori le fac, dar le limitează foarte mult.

Faptul că câteva melci pier acolo este puținul extra al sistemului la care nu mă gândisem la început.


melci_ s-au înecat_în_bucurile_1.JPG
limaces_noyées_dans_les_donuts_1.JPG (139.77 KiB) Vizualizat de 1246 ori



melci_ s-au înecat_în_bucurile_2.JPG
limaces_noyées_dans_les_donuts_2.JPG (135.62 KiB) Vizualizat de 1246 ori



Probabil că am deranjat un anecic (mai mult) care a venit doar la culoare cu gogoasa : Mrgreen:
Ceea ce este încurajator este că face încă o distribuție.
melci_ s-au înecat_în_bucurile_3.JPG
limaces_noyées_dans_les_donuts_3.JPG (87 KiB) Vizualizat de 1246 ori





Așa cum era de așteptat, am adăugat un „rând” de usturoi în condiții identice cu „plantarea” anterioară, doar așezându-le pe pământ și acoperindu-le cu fân pentru lovitura bine descompusă, deoarece nu mai am aproape nici o parte. păstrați oricum pentru așternutul găinilor.

A doua plantație de usturoi sub fân.JPG
A doua plantație de usturoi sub fân.JPG (2 KiB) Vizualizat de 405.6 ori





Și așa cum am vorbit din nou săptămâna aceasta aici, am plantat din nou în pajiște.
De data aceasta, spre deosebire de 2017, tocmai am pus cuișoarele pe pământ sub covorul de iarbă (grosime variabilă între 15 și 25 cm) și m-am „acoperit” cu iarba pe care o aruncasem.

Am filmat un videoclip, dar acesta va apărea doar în ...... X pentru că am un stoc întreg de vândut înainte

3rd_plantation_ail_prairie_1.JPG
3eme_plantation_ail_prairie_1.JPG (133.25 KiB) Vizualizat de 1246 ori



3rd_plantation_ail_prairie_2.JPG
3eme_plantation_ail_prairie_2.JPG (173.14 KiB) Vizualizat de 1246 ori





Umplând 2 roabe cu putrezire pentru a acoperi usturoiul din grădina de legume, am descoperit (literalmente) ciupercile care cresc dedesubt: chiar trebuie să aflăm despre subiect, pentru că este păcat să lăsăm asta la loc dacă este comestibil ...


mushrooms_in_le_foin_1.JPG
mushrooms_dans_le_foin_1.JPG (171.08 KiB) Vizualizat de 1246 ori



mushrooms_in_le_foin_2.JPG
mushrooms_dans_le_foin_2.JPG (125.66 KiB) Vizualizat de 1246 ori



Și apoi, pentru distracție, o altă fotografie a celor pe care le-am văzut deja data precedentă, dar care sunt destul de frumoase

mushrooms_in_le_foin_3.JPG
mushrooms_dans_le_foin_3.JPG (183.17 KiB) Vizualizat de 1246 ori



Petice albe mari: miceliu?

miceliu în fân.JPG
miceliu în fân.JPG (113.25 KiB) Vizualizat de 1246 ori





Și apoi, în cele din urmă, însămânțarea directă de morcovi și fasole.

Nu credeam că acele semințe de morcov (recoltate anul acesta din răsaduri în urmă cu 2 ani) aruncate în portbagaj pe zbor vor urma să crească.

Deși în Provence punem grâu de la Ste Barbe să crească în fiecare an și nu surprinde pe nimeni ... că crește.
Deci, de ce să nu facem același lucru pe pământ în cele din urmă :?:

Singurul ajutor pe care i l-am dat a fost multă udare în ziua însămânțării doar pentru a-i ține ferm pe pământ.

Semănatul datează din 9 noiembrie.
Pentru moment, în acest piept, melcii tac.

Singurul lucru pe care l-am găsit după faptul că răsadurile de la suprafață este acesta
http://aupetitcolibri.free.fr/SE_FORMER ... urface.pdf

carrot_surface_direct_sowing_1.JPG
semis_direct_de_surface_de_carottes_1.JPG (125.56 KiB) Vizualizat de 1246 ori



carrot_surface_direct_sowing_2.JPG
semis_direct_de_surface_de_carottes_2.JPG (139.59 KiB) Vizualizat de 1246 ori



carrot_surface_direct_sowing_3.JPG
semis_direct_de_surface_de_carottes_3.JPG (125.28 KiB) Vizualizat de 1246 ori



Se poate adapta aceeași tehnică la semințele mari: nu știu :şoc:

Motiv pentru care am încercat cu fasole la sfârșitul lunii noiembrie.
Cu toate acestea, condițiile nu sunt ideale: este frig și pământul nu este mult mai bun.
Vom vedea


carrot_surface_direct_sowing_4.JPG
semis_direct_de_surface_de_carottes_4.JPG (144.6 KiB) Vizualizat de 1246 ori
jointes pièces
mushrooms_in_le_foin_3.JPG
mushrooms_dans_le_foin_3.JPG (183.17 KiB) Vizualizat de 1246 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Did67 » 08/12/19, 12:40

[quote = "nico239"

Petice albe mari: miceliu?

miceliu în fân.JPG


[/ Quote]

Cred că într-adevăr ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Adrien (ex-nico239) » 08/12/19, 14:25

Did67 a scris:[quote = "nico239"

Petice albe mari: miceliu?

miceliu în fân.JPG




Cred că într-adevăr ... [/ citat]


Ok, păcat că trebuie să distrugi totul atunci când colectezi fânul pentru utilizare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Did67 » 08/12/19, 18:36

Aceasta este una dintre dificultățile de depozitare a fânului - și în casa mea, rolele trag și încep să se descompună.

În mod ideal, este uscat, așa cum se păstrează.

Iar descompunerea sa începe pe loc. Am un astfel de miceliu pe paturile de flori ... Dar ceea ce este pierdut se pierde (ca energie) ... Nu îl vom mai vedea niciodată.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Adrien (ex-nico239) » 08/12/19, 18:45

Did67 a scris:Aceasta este una dintre dificultățile de depozitare a fânului - și în casa mea, rolele trag și încep să se descompună.

În mod ideal, este uscat, așa cum se păstrează.

Iar descompunerea sa începe pe loc. Am un astfel de miceliu pe paturile de flori ... Dar ceea ce este pierdut se pierde (ca energie) ... Nu îl vom mai vedea niciodată.


Da, trebuie să-l păstrez în cabană (care este folosită ca zonă de depozitare) direct pe podeaua din lemn, astfel încât să poată fi păstrată și uscată puțin înainte de a o pune la găini.

Dimpotrivă, paiul este extrem de greu de descompus: am făcut un videoclip comparativ pe el ... vom vedea asta ... într-una din aceste zile

În rest, și anume cel care se află afară într-o stare de descompunere mai mult sau mai puțin avansată, voi începe să-l întind pe cartofi, astfel încât să nu se (mai puțin) pierdut ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Adrien (ex-nico239) » 12/12/19, 23:36

Prima temperatură negativă în pieptul bioclimatic
(NB: toate piepturile sunt acoperite cu un taparel)


Memento din 18 noiembrie 2019
Începutul temperaturilor sub zero 19:38
Minim exterior -8.3 la 7:53 am
Minim în pieptul bioclimatic +1.2 la 9:23 dimineața când este -5.3 afară.

18. noiembrie .jpg
18. noiembrie (213.41 KiB) Vizualizat de 1166 ori



Există o diferență mare între durata temperaturilor negative (începând cu 19:38 după 16:06) înainte de minimul din cutia bioclimatică.
Și, desigur, o perioadă mai scurtă de soare și un apus de soare mai devreme pe 11 decembrie decât pe 18 noiembrie


11 Decembrie 2019
Începutul temperaturilor sub zero 16:06
Minim în aer liber -8.1 la 5:21 dimineața
Minim în trunchiul bioclimatic -0.1 la 9:06 în timp ce este -2.2 în exterior.

11. Decembrie .jpg
11 decembre.jpg (211.32 KiB) Vizualizat de 1166 ori



În cele din urmă, rezistența bioclimatică se dovedește a fi remarcabilă, deoarece reușește să reziste la 17 pm la temperaturi negative înainte de a crapa cu o chouilla la lovitura de 9 a.m.

Și mai ales la 5 ore după minimul exterior.

Dacă ne gândim
- că ne trăim cele mai scurte zile
- că marile negative intervin doar pe vreme senină
- și că soarele va apune curând mai târziu și mai târziu și va răsări din ce în ce mai devreme
Timpul dintre minimul exterior și răsăritul soarelui va scădea din ce în ce mai mult.

Pentru a vă reaminti pe 27 martie 2019, a fost -15.3 la 5:33 a.m. apoi +0.7 la 8:33 a.m. apoi +7.6 la 9 a.m.
Suntem departe de -8.1 la 5:21 am apoi +0.2 la 10:36 la 11 decembrie 2019

Acum, că am atins negativul în acest piept, probabil că voi testa „a 3-a piele”.

Dar va fi, de asemenea, interesant să comparați în mod identic un minim la -15 cu un răsărit mai devreme decât în ​​prezent pentru a vedea dacă această modificare compensează sau nu diferența de temperatură.

Pentru că nu este imposibil ca -8.1 la 5:21 și apoi +0.2 la 10:36 la 11 decembrie
Et
-15.3 la 5:33 și apoi +0.7 la 8:33 în martie
produc aceleași efecte în bioclimatic

Ei bine, este sigur că, dacă atingem un -15 în orele de vară foarte scurte, nu va fi cel mai bun.




O altă comparație interesantă este cea a diferențialului de soare

Bioclimaticul se află la umbra cutiei „dovlecei” care nu are nimic în față și, prin urmare, face soare plin.

Acest lucru îi permite să afișeze un diferențial foarte impresionant de 21.2 'comparativ cu exteriorul (5') DAR în cel mai fierbinte moment.

În timp ce bioclimatul afișează doar maximum 10.8 și cada de 10.4 (dar cu un design diferit și, prin urmare, nu este comparabil)


Rolul pozitiv jucat de sticle este evident.

La cufere fără sticle (și mai ales dovlecei care este comparabil cu bioclimatul) diferențialul scade treptat odată cu scăderea temperaturilor exterioare.

Pe de altă parte, în climatul bio DURATA 12 ore la rând (de la 4 a.m. la 4 a.m.) diferențialul rămâne MAI MARE SAU EGAL PENTRU 9 și este încă 8-14 ore după apariția temperaturilor negative :!: :!: :!:
OOO, asta e dragut

Inerția sticlelor este cu adevărat impresionantă.

Chiar dacă absența pereților despărțitori laterali în pieptul „dovlecei” trebuie să se joace puțin, diferența este foarte importantă și ne putem întreba cum ar fi dacă bioclimatul ar beneficia de același soare ca și pieptul „dovlecel”.

Vom ști acest lucru cel mai bine în primăvară, dacă nu iarna viitoare în 2020/2021, când am modificat aspectul și am efectuat alternanța pieptului înalt și a pieptului scăzut, astfel încât toate lăzile înalte să ia soarele de iarnă.

Sunshine Differential.jpg
diferențial sunshine.jpg (153.92 KiB) Vizualizat de 1166 ori

consultați afirmația de mai sus pentru restul diferențialelor ....


Rămâne de văzut cum s-au comportat culturile

Fasolea din lăzile „căzii” care a durat minimum -4

Mazărea din pieptul „dovlecelelor” care a luat o bună -3.4 pe laturi

În general, protecțiile joacă un rol mai mare decât ceea ce afișajul temperaturii brute poate duce la frică.
A -4 fără ca protecția să fie mai distructivă decât un -4 cu protecții ....

Dar am ajuns acasă prea târziu în seara asta pentru a ști.
Răspunde mâine.






Pentru a se identifica cu numele pieptului

bioclimatică

Imagine


baie

Imagine


Construcție "dovlecei" idem bioclimatic fără peretele sticlei și cu o singură partiție de P30 și capac de seră) pe laterale în loc de o dublă în bioclimatic

piept de dovlecei.jpg
courgettes chest.jpg (74.76 KiB) Vizualizat de 1166 ori
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Moindreffor » 13/12/19, 19:45

interessant
de aceea urmele de sapat:
- modificați cantitatea de soare, dar asta este deja planificat
- creste volumul sticlelor
- schimbați lichidul, deși apa rămâne un produs natural, alte produse ar avea probabil calități mai bune, dar vor fi în mod necesar „mai chimice”
- îmbunătățiți pătrunderea Soarelui prin schimbarea materialului pentru pereți, dar vor fi și izolatori?
bon curaj
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Did67 » 13/12/19, 20:06

Moindreffor a scris:
- schimbați lichidul, deși apa rămâne un produs natural, alte produse ar avea probabil calități mai bune, dar vor fi în mod necesar „mai chimice”



Apa este un produs miraculos: cu excepția poate a produselor foarte speciale, este lichidul cu cea mai mare căldură specifică; nu este nevoie să cauți mai bine!

Este nevoie doar de fundaluri negre, pentru a capta radiația maximă / emite cu eficiență. Recipientele din metal negru mat ar fi grozave! Pe vremuri, când eram tânăr, aveam cutii din „stocurile americane” ... O lovitură cu o bombă neagră mată și asta ar fi bine ...

(în afară de aceasta, este un solvent bipolar, fără de care viața probabil nu s-ar fi născut; este, de asemenea, o moleculă care se disociază în ioni H+ și OH-, de aici și noțiunea de pH și toate reglementările pe care acest lucru le permite)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 209