Potager (super-) leneș în 04 (800m)

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Did67 » 03/07/20, 09:59

Moindreffor a scris:de mai multe ori subiectul sulfului ajunge pe covor, va trebui să aruncăm o privire mai atentă
mulți aici iubesc ridichi și varză, dar dacă varza noastră crește măr, de ce nu ar fi rădăcinile noastre de ridichi?


Bună întrebare.

Un posibil element de răspuns (vă reamintesc că suntem aici în „prezumtiv”!): Pentru că nevoile (sau sensibilitatea la o deficiență) nu sunt aceleași!
0 x
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de stephgouv » 03/07/20, 10:08

Did67 a scris:
stephgouv a scris:Și unde pot găsi sulf? În farmacie?
Mă gândesc să fac o analiză a solului în septembrie (mai ușor de colectat solul atunci când grădina de legume este mai puțin plină) doar pentru a avea cifrele de bază după anul 1.


Este mai ușor, într-o cooperativă agricolă, să găsești un „îngrășământ chimic” de tip SULFAT (amoniu - îngrășământ azotat atunci - sau potasiu - îngrășământ cu potasiu sau magneziu). Desigur, aceasta este „chimie”. Dar pentru un test, nimic toxic !!! Dimpotrivă. Nu vom ști cu certitudine absolută dacă este S sau de exemplu K sau Mg ... Dar lațul se strânge. Dacă este pozitiv, putem căuta întotdeauna „sulf elementar” ... Cel mai simplu: câteva farmacii pe internet (vom închide ochii) [sunt franceze! Nu este nevoie să te uiți imediat în China].

Da, unul dintre regretele mele este să nu fac o analiză t = 0! Am luat pământ în cea mai apropiată pajiște, la mai puțin de 100m distanță. Dar nici o garanție că a fost la fel! Orice bun grădinar natural, dacă nu vrea să piloteze ca un pilot de 747 un orb care a băut trei litri de vodcă și și-a pus vesta deasupra capului, ar trebui să-și analizeze solul și să „urmeze” evoluțiile (în în afară de textura care nu se mișcă și de azot și sulf care variază tot timpul și a căror interpretare este mai complexă) ...

Aș prefera să nu joc încă ucenic chimist (cel puțin, doar pentru câteva ridichi).
Fiind în anul 1, voi lăsa grădina de legume să se înființeze singură. La sfârșitul anului voi face bilanț și, probabil, voi face unele ajustări pentru anul viitor.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de sicetaitsimple » 03/07/20, 10:38

Did67 a scris:Această poveste a ridichiului care uneori nu formează o „ridiche” rămâne un mister ... Trebuie să fac niște cercetări pentru a vedea dacă a fost studiată.


Luna? : Hopa:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Did67 » 03/07/20, 10:46

Ah, da! Luna !!!! Nu mă gândesc niciodată la asta ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Adrien (ex-nico239) » 03/07/20, 11:37

stephgouv a scris:Și mai jos este o fotografie cu ridichi în seră. Doar o rădăcină fină la sfârșit ...
20200702_195554.jpg


Semănat la ce dată în seră?
Idealul este să faci 2 răsaduri în același timp în mai multe locuri
Varietate?
Nu ar fi fost un pic prea fierbinți?
Pentru că în fotografie sunt în amonte ...

În acest moment, suntem destul de în afara sezonului pentru ridichi
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de sicetaitsimple » 03/07/20, 11:43

Did67 a scris:Ah, da! Luna !!!! Nu mă gândesc niciodată la asta ...


Ah, vezi! : Lol:

Dar este adevărat că este puțin misterios .... Chiar și făcând lucruri foarte comparabile (desigur nu complet „toate lucrurile sunt egale”, în special prognoza meteo), același grădinar, „același” sol (de benzi adiacente și paralele semănate aproximativ la fiecare 15 zile), aceleași semințe, „aceeași” udare dacă este necesar, ... Am avut deseori alternanțe aleatorii de benzi foarte frumoase și benzi de „sârmă”.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Doris » 03/07/20, 12:06

La mine este la fel, dar cel puțin în unele cazuri la mine explicația nu este departe: unele culturi se găsesc în locuri, unde din nou în octombrie 2019 era deșertul Landelor, doar nisip, mușchi și puțină erică. Adăugarea de materie organică a schimbat semnificativ situația, organismele solului sunt la lucru, dar nici nu ar trebui să cereți prea mult. În alte locuri constat că descompunerea materiei organice este mai mult sau mai puțin avansată. Și pentru unele lucruri, nu găsesc un motiv observabil și cred că va trebui acceptat simplu. Avem de mâncat mai mult decât suficient pentru doi, a trecut mult timp de când ni s-a întâmplat acest lucru cu o cantitate și o calitate atât de mari, încât puținele sughițuri inexplicabile nu ne deranjează (s-ar putea să nu mănânc multe ridichi din grădină anul acesta. , dar pentru țelină este un început bun, o premieră aici)
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Did67 » 03/07/20, 12:53

sicetaitsimple a scris:
Did67 a scris:Ah, da! Luna !!!! Nu mă gândesc niciodată la asta ...


Ah, vezi! : Lol:

Dar este adevărat că este puțin misterios .... Chiar și făcând lucruri foarte comparabile (desigur nu complet „toate lucrurile sunt egale”, în special prognoza meteo), același grădinar, „același” sol (de benzi adiacente și paralele semănate aproximativ la fiecare 15 zile), aceleași semințe, „aceeași” udare dacă este necesar, ... Am avut deseori alternanțe aleatorii de benzi foarte frumoase și benzi de „sârmă”.


Aceasta este una dintre dificultățile cu testele „calendarului lunar” - și alți parametri se schimbă, deoarece neapărat nu suntem la aceeași dată: temperaturi, umiditate, condițiile solului și, luna vizibilă, activitatea viermilor, nitrificarea etc. În cele din urmă, nu știm ce a determinat.

Ar fi necesar să se combine cu un număr mare de teste și un tratament statistic, care ar putea șterge ceilalți factori de variabilitate. Ar fi nevoie de mulți pentru a testa același lucru. De exemplu, semănați aceeași varietate de salată verde, aceleași semințe, aceeași margine, pe o parte în zilele de "frunze", pe de altă parte în zilele de "floare". Dacă suntem foarte numeroși să facem acest lucru, există șansa ca „celelalte variante” să se netezească (deși poate exista o perioadă umedă rece în toată Franța; sau o perioadă caldă și uscată ... etc.). ..

Aceasta este dificultatea cu aceste teste ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de Adrien (ex-nico239) » 03/07/20, 13:01

Did67 a scris:
sicetaitsimple a scris:
Did67 a scris:Ah, da! Luna !!!! Nu mă gândesc niciodată la asta ...


Ah, vezi! : Lol:

Dar este adevărat că este puțin misterios .... Chiar și făcând lucruri foarte comparabile (desigur nu complet „toate lucrurile sunt egale”, în special prognoza meteo), același grădinar, „același” sol (de benzi adiacente și paralele semănate aproximativ la fiecare 15 zile), aceleași semințe, „aceeași” udare dacă este necesar, ... Am avut deseori alternanțe aleatorii de benzi foarte frumoase și benzi de „sârmă”.


Aceasta este una dintre dificultățile cu testele „calendarului lunar” - și alți parametri se schimbă, deoarece neapărat nu suntem la aceeași dată: temperaturi, umiditate, condițiile solului și, luna vizibilă, activitatea viermilor, nitrificarea etc. În cele din urmă, nu știm ce a determinat.

Ar fi necesar să se combine cu un număr mare de teste și un tratament statistic, care ar putea șterge ceilalți factori de variabilitate. Ar fi nevoie de mulți pentru a testa același lucru. De exemplu, semănați aceeași varietate de salată verde, aceleași semințe, aceeași margine, pe o parte în zilele de "frunze", pe de altă parte în zilele de "floare". Dacă suntem foarte numeroși să facem acest lucru, există șansa ca „celelalte variante” să se netezească (deși poate exista o perioadă umedă rece în toată Franța; sau o perioadă caldă și uscată ... etc.). ..

Aceasta este dificultatea cu aceste teste ...


Pe o scară personală mică, puteți studia deja o mulțime de lucruri pe care le găsesc și este deja fascinant.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: (Lazy) gradina de legume în 04 (800m)




de sicetaitsimple » 03/07/20, 13:07

Did67 a scris:Aceasta este dificultatea cu aceste teste ...


Nu încerc să provoc o dezbatere, în plus, am avut deja mai mult sau mai puțin în timpul videoclipului lui Didier de la Poste!
Nu am făcut niciodată grădină „cu Luna”, nu mă „aprinde” mai mult decât tine.

Dar această poveste de ridichi uneori foarte frumoasă, uneori asemănătoare firelor, în timp ce avem impresia că „am făcut totul la fel” într-un sezon favorabil, cu doar o săptămână de întârziere a semănatului, este surprinzător ... În orice caz, nu mă încurajează să mă gândesc la deficiențe ale acestui sau acelui oligoelement.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 351