Cumpărarea fânului pentru a începe

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Cumpărarea fânului pentru a începe




de olivier75 » 06/08/17, 11:35

bonjour,
Am schimbat ritmul tunderii livezii noastre, ceea ce a făcut posibilă recoltarea ca fân, cu o călătorie, dimensiunea mai mică a firelor nu afectează, rezistența la vânt este identică cu fânul, perfectă. Am putut găsi 1 parcelă și o livadă de finalizat. Pentru a colecta mai ușor în coș, nu l-am uscat, distribuit imediat, nu am văzut nicio diferență cu fânul uscat. Cel mai lung rămâne să încărcați și să descărcați remorca la La Fourche. Bilanțul energetic este mai degrabă zero sau chiar pozitiv, deoarece există mai puțină cosit. Bilanțul leneș este mai puțin ...
Măslin
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967

Re: Cumpărarea fânului pentru a începe




de Ahmed » 06/08/17, 11:59

Da, acest fân împrăștiat direct în verde se va comporta ca fânul normal la reîncărcarea stratului de mulci în timpul sezonului de creștere, dar pentru că este slab lignificat iarba va fi mult mai puțin adecvată ca strat de bază la sfârșitul toamnei, deoarece va fi mai puțin durabilă. Cu toate acestea, dacă există acces regulat la acest tip de resursă și cu condiția să fie necesar, nimic nu împiedică reaprovizionarea înainte de sfârșitul primei recolte a sezonului (cu condiția ca natura recoltei să permită operațiunea fără ca aceasta să fie „acrobatică”). !).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Cumpărarea fânului pentru a începe




de Adrien (ex-nico239) » 06/08/17, 16:46

Acum, livada este cea care face gura ... : Cheesy:
Glumesc fiecare metoda lui.

Dar iarba înaltă dintr-o livadă este mai bună atâta timp cât livada este în producție ... ceea ce poate să nu fie cazul în contextul dvs. ...

Acestea fiind spuse, trebuie să vă ajutați undeva și să faceți alegeri ...
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Cumpărarea fânului pentru a începe




de olivier75 » 06/08/17, 18:34

Ahmed,
Am recoltat prima jumătate după ce fânul a fost făcut în colț, iar cealaltă parte, care fusese tunsă odată, mi s-a părut fân, merge la sămânță. Este în orice caz mult mai aproape de fân decât de cosit. Iti voi spune. Aș face o livadă la sfârșitul lunii august care a fost tunsă o dată în aprilie, era în floare (iarba) săptămâna trecută.
Nico 239,
Știu, dar este un domeniu „de agrement”. De aceea am de gând să-mi caut vecinii, ei nu au înțeles încă utilitatea ierburilor lor ....
Olivier.
0 x
ChristianC
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 82
Înregistrare: 01/06/17, 13:51
Locul de amplasare: Herault, Cazilhac
x 25

Re: Cumpărarea fânului pentru a începe




de ChristianC » 07/08/17, 11:45

nico239 a scris:În această privință, cred că suntem printre puținii care au luat nimic.

În primul rând, din lene.

Dar și pentru că (pentru moment) nu vedem care este problema cu aceste ierburi sau flori sălbatice ...

Există da și după?

Stratul generos de fân a eradicat 80% din acesta și celelalte coexistă cu roșii, cartofi, dovlecei, salate și fasole, iar credința mea până în prezent nu pare să pună nici cea mai mică problemă ...


Am ales să tund jumătate din buruieni (semințe de in?) Și să eradic cealaltă jumătate.

Didier a raportat că tulpinile de varză lăsate pe (sau în) fânul său au servit drept refugiu și cuib pentru melci și că această observație a fost prima mea idee pentru a nu lăsa tulpinile la locul lor.

A doua idee este că mi s-ar părea dificil să văd brazde prin aceste tije (inevitabil se vor strâmbă) a căror secțiune depășește 5 mm - unele sunt de aproximativ un centimetru, chiar dacă aceste brazde vor fi realizate doar. 'În primăvara anului 2018.

Am depus buruienile menționate într-o grămadă mare într-un colț al parcelei. Pentru a vedea cum va avea loc descompunerea.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Cumpărarea fânului pentru a începe




de Adrien (ex-nico239) » 07/08/17, 22:46

olivier75 a scris:Știu, dar este un domeniu „de agrement”. De aceea am de gând să-mi caut vecinii, ei nu au înțeles încă utilitatea ierburilor lor ....
Olivier.


: Mrgreen: bine bine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Cumpărarea fânului pentru a începe




de Adrien (ex-nico239) » 07/08/17, 22:49

ChristianC a scris:Am ales să tund jumătate din buruieni (semințe de in?) Și să eradic cealaltă jumătate.

Didier a raportat că tulpinile de varză lăsate pe (sau în) fânul său au servit drept refugiu și cuib pentru melci și că această observație a fost prima mea idee pentru a nu lăsa tulpinile la locul lor.

A doua idee este că mi s-ar părea dificil să văd brazde prin aceste tije (inevitabil se vor strâmbă) a căror secțiune depășește 5 mm - unele sunt de aproximativ un centimetru, chiar dacă aceste brazde vor fi realizate doar. 'În primăvara anului 2018.

Am depus buruienile menționate într-o grămadă mare într-un colț al parcelei. Pentru a vedea cum va avea loc descompunerea.


Pentru 2018 ???

Ooh, în opinia mea, nu sunt griji

Dacă puneți stratul de fân care merge bine toată iarna nu veți avea probleme atunci când vine vorba să vă faceți brazdele ...

În afară de a pune jos un pachet de fân, personal, nu voi face nimic deloc .... : Mrgreen:
2 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 159