Les forums comutați la o conexiune securizată SSL / HTTPS

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Les forums comutați la o conexiune securizată SSL / HTTPS




de Christophe » 17/06/17, 12:47

Les forums tocmai am trecut la o conexiune SSL / HTTPS sigură, deci totul este acum criptat și sigur. Vechile pagini HTTP sunt redirecționate către echivalentul lor HTTPS ...

https.png
https.png (4.19 KiB) Vizualizat de 2774 ori


Poate fi necesar să vă mutați în funcție de setările browserului.

Unele pagini pot fi indicate ca nefiind 100% sigure: acesta este cazul în care conținutul nesecurizat a fost inserat în mesaje și încărcat la încărcarea paginii: acesta este 99% din timp pentru imaginile găzduite în altă parte în protocolul HTTP.

Acum câteva zile, anticipând trecerea forums în HTTPS, am trecut toate imaginile sau fișierele găzduite (vechiul sistem PJ al forums) pe econologie.info în HTTPS.

Pentru orice remarcă sau defecțiune, postați aici. Mulțumesc.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: The forums comutați la o conexiune securizată SSL / HTTPS




de Christophe » 17/06/17, 14:04

Nici o reacție, mesaje noi ... se pare că funcționează „transparent” în cea mai mare parte 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: The forums comutați la o conexiune securizată SSL / HTTPS




de chatelot16 » 17/06/17, 14:09

astăzi funcționează, ieri a mers greșit

nu este ușor de schimbat ... îmi amintește de o poveste belgiană ... pentru a îmbunătăți traficul, mașinile vor trebui să circule pe stânga ca în Anglia și, după o lună, dacă funcționează bine, camioanele vor circula și pe stânga
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: The forums comutați la o conexiune securizată SSL / HTTPS




de Christophe » 17/06/17, 14:13

Ieri? Ce s-a intamplat? :?:

Pentru că am început failover-ul acum doar 2 ore?

ps: navigarea pe smartphone-urile vechi nu va mai fi posibilă ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: The forums comutați la o conexiune securizată SSL / HTTPS




de Christophe » 17/06/17, 14:18

Iată un exemplu de mesaj postat chiar acum și care rupere* conexiunea securizată a paginii datorită includerii unei imagini externe în HTTP: energii-regenerabile / stocare-la-mare-prin-pompare-stocare-pas-de-energie-regenerabilă-t14791-60.html # p320821

* informațiile către și de la econologie.com rămân sigure, dar faptul de a pune doar un conținut nesigur (extern) în timpul încărcării paginii va crea o „alertă” în browserele moderne, așa că nu mai vedem lacătul verde ... păcat, deoarece webmasterii nu pot face nimic în acest sens. Securitatea trebuie verificată numai pentru adresa URL HTTPS curentă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: The forums comutați la o conexiune securizată SSL / HTTPS




de chatelot16 » 17/06/17, 16:41

ieri sau pentru câteva zile am observat că fila econologie se învârtea de multe ori ca și cum nu ar fi fost încă încărcată, deși nu am mai făcut clic pe ea de mult timp, astfel încât să fie în repaus și apoi când fac clic pe un un alt link economic care cade pe o pagină interzisă

poate înainte de a pune linia în https ați încărcat serverul prin altă manipulare și că nu putea procesa toate conexiunile? pentru că atunci când am dat clic din nou a ajuns la pagina corectă
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: The forums comutați la o conexiune securizată SSL / HTTPS




de Christophe » 17/06/17, 17:30

Ah? Nu am observat niciodată că ...

Spune-mi dacă se întâmplă prin HTTPS?

mulțumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: The forums comutați la o conexiune securizată SSL / HTTPS




de chatelot16 » 17/06/17, 18:06

da continuă

celelalte file Firefox au faviconul fix și econologia are aproape întotdeauna un cerc albastru rotativ ... trebuie să existe câteva reclame suplimentare
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: The forums comutați la o conexiune securizată SSL / HTTPS




de Christophe » 17/06/17, 18:26

Vorbeam în principal despre eroarea interzisă ...

Pentru încărcarea care nu se termină, ar trebui să meargă mai bine Am schimbat un parametru ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: The forums comutați la o conexiune securizată SSL / HTTPS




de chatelot16 » 17/06/17, 20:11

printre reclame există un cap mare de je ne sais quoi, prea pexelizat ... făcând clic pe el pentru a deschide imaginea într-o altă filă, face asta https://www.scania.com/fr/fr/home.html? ... jvt2017150

și recunoaștem într-un colț al paginii lor logo-ul lor, care este lucrul care deranjează forum

publicitatea este din ce în ce mai rea!

publicitatea este o prostie să-și mănânce picioarele în adevăratul sens al cuvântului
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 312