Ce concasor să producă BRF (lemn fragmentat Raméal)?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de GuyGadebois » 02/04/20, 16:14

Paul72 a scris:Punctul pozitiv al acestei discuții este că voi prospecta un ferăstrău cu lanț cu o baterie compensată pe talie, pare interesant. Aveți legături pentru cei care au testat?

Nu l-am testat personal, dar un prieten peisaj are un Stihl și este încântat de el.
https://www.stihl.fr/Produits-STIHL/Tro ... terie.aspx

În caz contrar, l-am găsit pe acesta cu o baterie de la distanță (dar taie doar 22cm):
https://www.agrieuro.fr/tronconneuse-el ... 12595.html
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Paul72 » 02/04/20, 16:28

GuyGadebois a scris:
Paul72 a scris:Punctul pozitiv al acestei discuții este că voi prospecta un ferăstrău cu lanț cu o baterie compensată pe talie, pare interesant. Aveți legături pentru cei care au testat?

Nu l-am testat personal, dar un prieten peisaj are un Stihl și este încântat de el.
https://www.stihl.fr/Produits-STIHL/Tro ... terie.aspx

În caz contrar, l-am găsit pe acesta cu o baterie de la distanță (dar taie doar 22cm):
https://www.agrieuro.fr/tronconneuse-el ... 12595.html


Mulțumesc, interesant, este nevoie de aproximativ 700-800 € pentru un material de bază corect (mașină + baterie + încărcător)

Lucrul cu hamul este pentru utilizatorii grei, până la 3 sau 4 ore nu este rău!
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de eclectron » 02/04/20, 17:21

Paul72 a scris:un ferăstrău cu lanț cu decalaj al bateriei pe talie, pare interesant.

https://www.agrieuro.fr/tronconneuse-el ... 12595.html
Mi se pare ghidul lanțului puțin scurt pentru tăiere, putem adapta unul mai lung, cred 30cm.
O baterie suplimentară ar fi un plus pentru cei foarte nevoiași! : Lol:

În principal fac tăiere și tăiere în mod excepțional.
tăiat dimineața, reîncărcați la amiază, tăiați după-amiaza, 1 baterie este suficient pentru mine.
când bateria este descărcată -> este o pauză! : Lol:
ca exemplu am tăiat un copac de 30 cm la picior și am tăiat ramurile cu o singură încărcătură.
Împărțirea portbagajului în 4 * și tăierea în bușteni de 33 cm a necesitat o altă încărcare a bateriei.
* începe cu o motosirilă și se desparte cu pană și masă.

La un moment dat am avut o baterie Bosch, care nu mai este făcută, era foarte grea la lungimea brațului pentru tăiere, deoarece bateria era pe lanț.

Există modele pro cu baterie în spate, dar prețul este și pro : Mrgreen: 2400 € pentru întregul ...
https://www.oleonmotoculture.fr/accesso ... 77153.html
niciodată testat.



Paul72 a scris:Pentru tocător, de 10 ani am un lucru termic de 14 CP (!!) care funcționează cu „cuțite” care se întorc și fac imposibil un zgomot. De fapt, sunt ca niște lame de fier care, întorcându-se foarte repede, sparg lemnele ...

nu ar fi așa din întâmplare?
https://www.mecacraft.com/broyeur-therm ... t-hta.html
ele au fost singurele pe piață la un moment dat și am ezitat mult timp ... din cauza prețului și a îndoielilor legate de principiul măcinării separate.
și m-am descurcat bine! : Lol:
Masina de tocat pe care o avem Ahmed și cu mine, evită să se degajeze. Ne apropiem tot mai mult de utilizarea unui polizor pro la cel mai mic cost.


Nu știu râșnița ta, așa că nu prefer să spun prostii cu privire la ascuțirea a ceea ce mi se pare ciocane?
Ce vă pot spune este că tocătoarea profesională pe care am folosit-o avea același principiu de „ciocane”, dar cu cuțite mobile pe un tambur masiv.
ascuțirea era un criteriu important al vitezei de trecere.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Paul72 » 02/04/20, 18:13

Da, exact asta este râșnița. la momentul în care a costat jumătate din preț ...

Pentru lanțul de lanț, ar fi destinat tăieri ocazionale, mai degrabă de tăiere decât tăiere, eventual tăiere de bușteni
o lamă de 35 cm ar fi suficientă, iar o greutate totală de 4 sau 5 kg nu mă sperie mai mult decât atât.
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de eclectron » 02/04/20, 18:27

Ahmed a scris: Proiectul meu ar fi mai ambițios, în sensul că ar presupune o pedagogie largă care să modifice percepția asupra lucrurilor și să facă din deșeuri o resursă prețioasă, prin intermedierea unui concasor municipal. Ideea este aceea de a mutualiza materialul și fluxul de materie, astfel încât ceea ce intră și ceea ce lasă poate fi atribuit în cel mai bun caz: cei care aduc deșeuri pot pleca cu mărunțire sau nu și, în cel de-al doilea caz, această mărunțire disponibil pentru cei care nu au sau nu destule deșeuri (intenționez să pun pe piață un grădinar de piață pentru a netezi fluxurile pentru a nu avea stocuri și a evita astfel fermentarea, care este cea mai delicată constrângere). ... Comunicarea cu privire la noile practici de grădinărit (cum ar fi reducerea compostului), precum și la problemele societății este o componentă esențială a acestui program, destinată duplicării ulterioare.


OK, deci ideea este că municipalitatea cumpără o tocătoare (pro?), Să facă BRF pentru mulci și eventual să toacă acasă, (cu forță de muncă „calificată” sau doar trituitoare?)

Pe de altă parte, aș avea nevoie de un argument plin de satisfacții pentru a evita incendiile vegetale: diverse haulme, pline de pesticide, mărimea fructelor mici.
Argumentul lor fiind că am făcut-o întotdeauna! : Lol: dar mai presus de toate că focul ucide boli și acest lucru, din păcate, nu este adevărat!
Dar viața căsuței din pajiște putredă în fața unui șir de grădini de legume „convenționale”

Există o evoluție locală către o sănătate mai sănătoasă, o văd la unii tineri, în special, cred că pot fi ascultat, dar aș avea nevoie de argumente.
În această privință, primarul ar trebui să urmeze și el.

Va fi sportiv în fața celui care pleacă de la decizie cu o suflantă, ca preventiv împotriva gândacilor de cartofi din Colorado, pe care nici măcar nu este sigur că o are și într-o zi cu vânt puternic, unde totul vine în casa mea și îmi găurește gâtul (noi departe : Twisted: ) și face ca insectele să moară la casa mea….
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de eclectron » 02/04/20, 18:34

Paul72 a scris:o lamă de 35 cm ar fi suficientă, iar o greutate totală de 4 sau 5 kg nu mă sperie mai mult decât atât.

În acest caz, orice ferăstrău cu lanț pe baterie ar fi potrivit, mi se pare. Nu este nevoie să schimbați greutatea bateriei?

Nu sunt echipat să prune copacii, fac foarte amatori (scara + dimensiunea mea, fără securitate) de multe ori am tăiat la lungimea brațului, așa că pentru mine greutatea mașinii este importantă.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Paul72 » 02/04/20, 18:36

Incendiile vegetale sunt interzise de lege ... :şoc:
1 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Ahmed » 02/04/20, 20:22

EclectronTu scrie:
OK, deci ideea este că municipalitatea cumpără o tocătoare (pro?), Să facă BRF pentru mulci și eventual să toacă acasă, (cu forță de muncă „calificată” sau doar trituitoare?)

Da, o trituitoare care poate fi tractată de un vehicul ușor (3T5 din oraș?); Livrarea la domiciliu se face cu personal calificat (siguranța oamenilor și, de asemenea, a mașinii!), Asta a fost creat orașul Chalon / Saône, dar este o opțiune care trebuie discutată cu municipalitate ...

Moara cu ciocan urmărește o logică diferită de moara cu lamă și nu este destinată aceleiași utilizări. În special, este potrivit pentru deșeuri * care nu necesită tăiere sau care ar putea ascuți rapid lamele (prezența pietrelor sau a pământului, de exemplu).

* Deșeuri foarte moi, de obicei erbacee sau foarte dure: lemn uscat și corpuri străine, cum ar fi pietre, bucăți de sticlă sau cărămidă ... :şoc:
Nu este potrivit pentru lemnul proaspăt care este elastic și absoarbe unda de șoc, care va distruge cu ușurință un rinichi flint ...

Am cumpărat un pruner Dewalt, mult mai puțin eficient (viteză scăzută a lanțului) decât versiunea Sthil, dar nu la același preț și mai mult în concordanță cu munca modestă (tot eu sunt cel care funcționează! 8) ) asta ma astept. Foarte practic pentru lucrări ocazionale și pentru demontare (copaci); pentru grele, revin la termic ...
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de eclectron » 03/04/20, 08:46

Ahmed a scris:Da, o trituitoare care poate fi tractată de un vehicul ușor (3T5 din oraș?); Livrarea la domiciliu se face cu personal calificat (siguranța oamenilor și, de asemenea, a mașinii!), Asta a fost creat orașul Chalon / Saône, dar este o opțiune care trebuie discutată cu municipalitate ...

OK, nu jucăm în aceeași instanță din punct de vedere al mijloacelor (300 de locuitori)
Va trebui să găsesc o altă soluție mult mai economică, mai concentrată pe voluntariat și care presupune ca voluntarul să fie convins.
Nu există camioane municipale, dar tractoare personale. Cel puțin o persoană are o râșniță pe un tractor.
Să-l conving să fie voluntar ... nu știu. Încă face BRF pentru sine.
Trebuie să mă gândesc la toate astea ...

Paul72 a scris:Incendiile vegetale sunt interzise de lege ... :şoc:

Da, și eu sunt poliția! : Lol:
De fapt oamenilor nu le pasă, dau foc și ies.
și puținele persoane care locuiesc în apropiere, nu este problema lor ...
- Trebuie să ardem!
Am avut chiar unul care a făcut ca lucrurile să ardă din orașul din apropiere. "ei bine e la țară!" , deranjează în oraș, dar nu sub ferestrele mele, evident.
Gardul care ne separă poate opri vederea, dar nu și fumul.
Deci, furios ...

celălalt argument de neoprit „Nu ard niciodată” (păi da dovada!) sau „Ardem doar o dată pe an”, da ca toate celelalte, fiecare la rândul său ....

Din cauza gemetelor, pare să funcționeze, dar trebuie să-i lovesc pe unul câte unul ...
permite să cunoască : Lol:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Ahmed » 03/04/20, 09:24

Poate că un concasor cu rotor cu un design identic cu cel pe care îl utilizăm amândoi, dar pe PTO în spatele unui tractor ar fi o soluție bună în cazul tău? : Idee:
Singurul dispozitiv care îndeplinește acest criteriu (rotorul) este acesta: https://www.triadegreenworld.com/broyeu ... oints-pto/
Toate celelalte polizoare mici au echipat cu un disc, o alegere economică, dar mai puțin satisfăcătoare din punctul meu de vedere.

Am încercat să aflu despre prețul unei mașini de tocat electrice profesionale (rețeaua și / sau bateriile), dar ... Covid19 ... :se încrunta:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 297