Ce concasor să producă BRF (lemn fragmentat Raméal)?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de eclectron » 03/04/20, 10:08

Ahmed a scris:Poate că un concasor cu rotor cu un design identic cu cel pe care îl utilizăm amândoi, dar pe PTO în spatele unui tractor ar fi o soluție bună în cazul tău? : Idee:
Singurul dispozitiv care îndeplinește acest criteriu (rotorul) este acesta: https://www.triadegreenworld.com/broyeu ... oints-pto/
Toate celelalte polizoare mici au echipat cu un disc, o alegere economică, dar mai puțin satisfăcătoare din punctul meu de vedere.

Am încercat să aflu despre prețul unei mașini de tocat electrice profesionale (rețeaua și / sau bateriile), dar ... Covid19 ... :se încrunta:

Mă gândesc să mă ofer voluntar și să-mi transport ușor triturașia.
Asta presupune o a treia roată detașabilă în spiritul a ceea ce ai făcut pentru a o deplasa cu ușurință pe sol și pentru a o putea asambla cu ușurință pe remorca mașinii mele: rampe și troliu electric, deoarece este încă grea.
Troliu poate fi de lux, dar când ești singur, nu știu.

În aceeași logică cred că municipalitatea ar putea plăti modelul de deasupra noastră, care este în 1500 €.

Cu excepția cazului în care primarul este generos, el are o mașină de tuns crawler pro-crawler ... una mică, care poate merge de la 150 mm la fel.
Mi-a oferit-o, dar pe de o parte este atrăgător să cer favoare tot timpul, iar pe de altă parte, dacă l-aș fi deteriorat dintr-un motiv X sau Y, m-ar fi costat un braț.

Toate acestea trebuie să germineze! : Lol:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Ahmed » 03/04/20, 10:29

Concasorul din spatele unui tractor mic mi se pare mai potrivit pentru utilizarea pe care o descrieți și rezolvă problemele de mobilitate (din memorie, prețul său este în 1500 €, deci echivalent cu modelul termic superior celui nostru).
Montarea concasorului nostru pe rampe este destul de delicată (riscul de alunecare) și poate fi redată mai ușor de două ... Un troliu este o altă soluție, dar distribuția pe trei roți necesită menținerea manuală a concasorului în timpul tracțiunii (prin urmare telecomandă) ... Coborârea provoacă, evident, mai puține griji ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Paul72 » 03/04/20, 11:34

eclectron a scris:
Ahmed a scris:Da, o trituitoare care poate fi tractată de un vehicul ușor (3T5 din oraș?); Livrarea la domiciliu se face cu personal calificat (siguranța oamenilor și, de asemenea, a mașinii!), Asta a fost creat orașul Chalon / Saône, dar este o opțiune care trebuie discutată cu municipalitate ...

OK, nu jucăm în aceeași instanță din punct de vedere al mijloacelor (300 de locuitori)
Va trebui să găsesc o altă soluție mult mai economică, mai concentrată pe voluntariat și care presupune ca voluntarul să fie convins.
Nu există camioane municipale, dar tractoare personale. Cel puțin o persoană are o râșniță pe un tractor.
Să-l conving să fie voluntar ... nu știu. Încă face BRF pentru sine.
Trebuie să mă gândesc la toate astea ...

Paul72 a scris:Incendiile vegetale sunt interzise de lege ... :şoc:

Da, și eu sunt poliția! : Lol:
De fapt oamenilor nu le pasă, dau foc și ies.
și puținele persoane care locuiesc în apropiere, nu este problema lor ...
- Trebuie să ardem!
Am avut chiar unul care a făcut ca lucrurile să ardă din orașul din apropiere. "ei bine e la țară!" , deranjează în oraș, dar nu sub ferestrele mele, evident.
Gardul care ne separă poate opri vederea, dar nu și fumul.
Deci, furios ...

celălalt argument de neoprit „Nu ard niciodată” (păi da dovada!) sau „Ardem doar o dată pe an”, da ca toate celelalte, fiecare la rândul său ....

Din cauza gemetelor, pare să funcționeze, dar trebuie să-i lovesc pe unul câte unul ...
permite să cunoască : Lol:


Vecinul meu nu are nici măcar un petic de legume, dar prin faptul că a fost supus focurilor sale săptămânale de pluri (pentru a nu merge la centrul de reciclare), a trebuit să folosesc aproape toate resursele pentru a-l opri (până la jandarmerie, primarul nu l-a putut face să audă motivul). acolo suntem în sfârșit liniștiți ...
Și țăranii care fac o gaură mare în mijlocul câmpului și pun să ardă toate gardurile ras din jurul câmpului pentru a face loc porumbului. moare zile întregi și salut poluarea aerului și a solului (totul este concentrat într-un singur punct)
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Ahmed » 03/04/20, 21:29

În această după-amiază, o mică ședință de șlefuire pentru a se menține în formă 8) : câteva ramuri de Douglas căzute de vânt, câteva prunings de la un vecin și mai ales ramurile cireșului de la altul. Acest ultim lot a produs o mărunțire fină și regulată pe care o voi folosi pentru a-mi reîncărca plăcile de căpșuni: va fi ușor să o răspândesc între aceste plante joase ... :P
Vecinii sunt foarte fericiți și în această perioadă fără centre de reciclare, evită ispitele nesănătoase și producătoare de fum ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de GuyGadebois » 03/04/20, 21:34

Ahmed a scris:În această după-amiază, o mică ședință de măcinare pentru a se menține în formă ...

Degetele, rosturile, .... ??? : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de eclectron » 04/04/20, 11:04

Paul72 a scris:Vecinul meu nu are nici măcar un petic de legume, dar prin faptul că a fost supus focurilor sale săptămânale de pluri (pentru a nu merge la centrul de reciclare), a trebuit să folosesc aproape toate resursele pentru a-l opri (până la jandarmerie, primarul nu l-a putut face să audă motivul). acolo suntem în sfârșit liniștiți ...
Și țăranii care fac o gaură mare în mijlocul câmpului și pun să ardă toate gardurile ras din jurul câmpului pentru a face loc porumbului. moare zile întregi și salut poluarea aerului și a solului (totul este concentrat într-un singur punct)

Ai noroc că jandarmeria se mișcă pentru asta și în mod reactiv.
Aveam dreptul să „îl văd pe primar” și „putem trece, dacă avem timp”, sugerând când totul este terminat. :D
și același primar, de neatins la momentul potrivit, astfel încât să nu reacționeze ...

Dar, oamenilor, nu le place să fie implicit și să fie văzuți ca un vecin rău de locul meu, așa că, în ciuda adesea rea-credință a plecării, nu o fac din nou.
Dar, ca și copiii, trebuie să le spuneți tuturor, unul câte unul ...

Agri este altceva ... chiar și primarul este fan al meciului, așa că ... : Lol:
Avea chiar buzunarele trase de jandarmeria care trecea, pentru ardere (fumatul zile întregi) : Lol: ) o pustie în apropierea orașului ...
Dar, în sat, suntem departe de runde ...
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de eclectron » 04/04/20, 11:09

Ahmed a scris:În această după-amiază, o mică ședință de șlefuire pentru a se menține în formă 8) : câteva ramuri de Douglas căzute de vânt, câteva prunings de la un vecin și mai ales ramurile cireșului de la altul. Acest ultim lot a produs o mărunțire fină și regulată pe care o voi folosi pentru a-mi reîncărca plăcile de căpșuni: va fi ușor să o răspândesc între aceste plante joase ... :P
Vecinii sunt foarte fericiți și în această perioadă fără centre de reciclare, evită ispitele nesănătoase și producătoare de fum ...

Era dimineață. : Lol:
Apropo de Douglas (stratosferic care îmi blochează lumina : Lol: ) un vecin mi-a spus că, dacă ar fi Douglasul său, i-ar face să moară, este adevărat?
Am depășit câțiva copaci acasă și ei cresc înapoi.
Cu siguranță tăierea poate aduce boli.
Douglas este special în ceea ce privește topping-ul?
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Ahmed » 04/04/20, 11:42

Nu, depășind un brad Douglas, nu mai mult decât un alt arbore de rasinoase îi va provoca moartea (există chiar și copaci de rasinoase care resping tulpina directă!), Dar nu este o operație pe care o recomand la nivel practic.
Într-adevăr, după cum putem vedea cu ușurință, acești copaci au o puternică dominanță apicală (în mod clar, tulpina principală crește drept!) Și faptul tăierii săgeții va provoca creșterea tulpinilor suplimentare situate spre locul de secționare ( este un fenomen „hormonal”); începând de la muguri laterali, aceste tulpini vor tinde să se îndrepte sub efectul auxinelor și vor forma un buchet care va înlocui vechea săgeată destul de repede. Acest câștig în înălțime va fi, prin urmare, foarte temporar și va induce o posibilă fragilitate mai mare a tijelor de schimb (și o rezistență mai mare la vânt!).

Notă: poate vecinul dvs. caută o scuză bună pentru a evita taxele? :P

De asemenea, este la fel de contraindicat să efectuezi o astfel de operație pe foioase, deoarece rezultatul este de aceeași ordine. De asemenea, trebuie menționat că, în toate cazurile, restaurarea înălțimii inițiale (cea pe care am dorit să o scăpăm) are loc foarte repede datorită dezechilibrului astfel creat între masa frunzelor și masa rădăcinii. Orice dezechilibru tinde să fie refăcut: aici rezervele de rădăcini vor veni în ajutorul frunzișului (de care depind rădăcinile); în caz contrar (îndepărtarea semnificativă a rădăcinilor cu frunze intacte) va exista, de asemenea, o încercare de reechilibrare, dar adesea nereușită, deoarece evapotranspirația frunzelor nu poate fi compensată prin furnizarea de apă către sistemul rădăcinilor deficitare.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de eclectron » 04/04/20, 12:31

Ahmed a scris:Nu, depășind un brad Douglas, nu mai mult decât un alt arbore de rasinoase îi va provoca moartea (există chiar și copaci de rasinoase care resping tulpina directă!), Dar nu este o operație pe care o recomand la nivel practic.
Într-adevăr, după cum putem vedea cu ușurință, acești copaci au o puternică dominanță apicală (în mod clar, tulpina principală crește drept!) Și faptul tăierii săgeții va provoca creșterea tulpinilor suplimentare situate spre locul de secționare ( este un fenomen „hormonal”); începând de la muguri laterali, aceste tulpini vor tinde să se îndrepte sub efectul auxinelor și vor forma un buchet care va înlocui vechea săgeată destul de repede. Acest câștig în înălțime va fi, prin urmare, foarte temporar și va induce o posibilă fragilitate mai mare a tijelor de schimb (și o rezistență mai mare la vânt!).

Notă: poate vecinul dvs. caută o scuză bună pentru a evita taxele? :P

De asemenea, este la fel de contraindicat să efectuezi o astfel de operație pe foioase, deoarece rezultatul este de aceeași ordine. De asemenea, trebuie menționat că, în toate cazurile, restaurarea înălțimii inițiale (cea pe care am dorit să o scăpăm) are loc foarte repede datorită dezechilibrului astfel creat între masa frunzelor și masa rădăcinii. Orice dezechilibru tinde să fie refăcut: aici rezervele de rădăcini vor veni în ajutorul frunzișului (de care depind rădăcinile); în caz contrar (îndepărtarea semnificativă a rădăcinilor cu frunze intacte) va exista, de asemenea, o încercare de reechilibrare, dar adesea nereușită, deoarece evapotranspirația frunzelor nu poate fi compensată prin furnizarea de apă către sistemul rădăcinilor deficitare.

Mulțumesc, aș dormi mai puțin stupid în seara asta! : Lol:
Nu sunt sigur dacă să vă amintiți totul ... : Lol:

De fapt este curios, în urmă cu aproximativ douăzeci de ani când am ajuns, chiar el a fost vecinul meu care mi-a spus că soiul a fost perforat în urma unui topping, deci nu l-ar atinge niciodată decât pentru a-i ucide .
I-am spus aproape că nu-mi pasă că nu mă deranjează deloc și până atunci ...
Iată-ne : Lol:

Cred că îl crede cu fermitate pentru că prinde puternic toate foioasele din apropiere, dar nu-l atinge niciodată pe frumosul său Douglas ... : Roll:
Din păcate, nu am foarte multe ferestre sudice și parcă din întâmplare, Douglasul său este în față, ceea ce îl protejează de vântul de nord! : Lol:
Iarna, lipsa de câștig de lumină / solar este resimțită acasă.
De asemenea, mă gândesc să pun PV pe acoperiș, așa că ar fi umbră la orele cele mai bune, iarna.
Încă nu i-am spus despre asta, dar când va apărea ocazia, nu o să-mi lipsească. : Wink:
va fi greu să lupți împotriva unei credințe înrădăcinate ...
Nu a fost opusul care a generat-o dacă le-a redus, nu cred că îl crede ...
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Ahmed » 04/04/20, 14:35

Natura a integrat acest proces binecunoscut specialiștilor în materie și se numește „coborâre din vârf”. Este o adaptare care vizează supraviețuirea copacului în timpul stresului sever, cum ar fi seceta prelungită de vară: vârful copacului se usucă, ceea ce ipso facto reduce consumul de apă. Acest mecanism de adaptare funcționează bine în lemnele de esență tare, deoarece chiar dacă se manifestă și în lemn de esență moale, este adesea vestitorul scăderii totale ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 341