Ce concasor să producă BRF (lemn fragmentat Raméal)?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Ahmed » 06/04/20, 21:22

Tocmai am început să fac noile chute de expulzare secțiune constantă. Am deja schița plăcii inferioare realizată cu o placă de 5x30 (lăcătușii contează întotdeauna în mm). Este o parte care necesită un minimum de precizie, deoarece în interiorul său se va adăposti corpul chutei (este imperativ să se evite o rupere în planul de ejecție dintre concasor și După cum veți vedea în fotografia viitoare, această placă se revarsă puțin spre exterior din cauza lățimii sale ca o placă standard, dar nu este enervantă, dimpotrivă, deoarece aduce o soliditate suplimentară.
Hota mea electronică nu mai funcționează :se încrunta: deși butonul de testare provoacă întunecarea normală: cred că celulele de detectare sunt HS ... :( Voi vedea mâine dacă expunerea la soare le poate reînvia, prieteni am îndoieli serioase! Deodată, vechea mea mască optică a revenit la serviciu, imperturbabil ... 8) Oricum, cu semiautomatul folosit ocazional, este suficient; în orice caz, mult mai puțin util decât cu stația de electrod.
Folosesc tablă de 2 în loc de cea de 3 pe cea pe care o înlocuiesc, pentru că este singura pe care o am; dacă este necesar, voi suda rigidizoare pentru a garanta robustețea, dar datorită designului dintr-o singură piesă, sper că nu este esențial: așteptați evaluarea finală. Ceea ce mă îngrijorează un pic este realizarea capacului reglabil: am avut foarte multe probleme pentru a modifica originalul și acesta este motivul pentru care am amânat această nouă modificare până acum ... : Roll:

Vreau să-mi redenumesc zdrobitorul "COVID-19", pentru că face ravagii și cu el măcinăm noir verde; ce crezi Nu este cel mai bun gust? : Mrgreen:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de eclectron » 07/04/20, 10:50

Putem comanda? : Lol:
Am petrecut recent blaturi de haulm. Le taie la capătul de aproximativ 10cm, deoarece este ușor și ușor de tăiat și sfârșește umplând priza îngustată.
Ies și le scot cu un băț de tip „harpon” pentru a dezactiva și a evita dezasamblarea.
Din fericire, acest tip de gem nu se oprește.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Ahmed » 07/04/20, 12:28

Da, asta nu mă surprinde. Cu frunzele de rasinoase mari, nu este prea lung, dar este foarte voluminoasă, iar umplutura se face foarte repede, apoi partea din față a materialului se regresează cu viteză mare spre camera rotorului. Nu oprește nici rotorul (dacă reacționăm rapid!), Dar este dificil să îndepărtați materialul de la capătul chuteului, datorită compactării și, de asemenea, rășinii lipicioase care se depune pe pereți ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Ahmed » 08/04/20, 09:28

După cum a promis fotografiile plăcii de montare. Mai întâi semifabricatul:
IMG0067B.jpg
IMG0067B.jpg (206.8 KB) Vizualizat de 3527 ori

... și apoi partea finită și poziționată pe loc.
jointes pièces
IMG0068A.jpg
IMG0068A.jpg (223.48 KB) Consultat de 3527 de ori
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Ahmed » 08/04/20, 17:25

Un pic de taiere a foilor, deoarece este recuperarea și acestea nu sunt plate și nu vă spun duhoarea de măcinare și sudare duhoare de ulei :şoc: ... Din fericire, asamblarea a fost ușoară, deoarece la examinarea măștii mele automate puțin mai îndeaproape, mi-am dat seama că se afla accidental în poziția „grind” și, prin urmare, funcționează perfect; prin urmare, am putut avea o mână liberă, care nu era prea mare, mai ales pentru a indica partea curbată. Iată ce oferă jgheabul modelului "Covid19" în versiunea "asamblare provizorie":
IMG0069A.jpg
IMG0069A.jpg (353.61 KB) Consultat de 3511 de ori

Am putut efectua un test rapid de măcinare cu vițe bine garnisite cu frunze și, deși este prematur să trag concluzii definitive, sunt convins de meritele abordării mele. Întrebarea de securitate, este aproape imposibil să atingeți rotorul cu mâna (ceea ce nu a fost cazul cu partea inițială), pentru că, dacă deschiderea este mai largă, am făcut voluntar să asamblăm foaia înainte de mai sus. La nivelul capacului, am lăsat o depășire în așteptare, ca să conduc mai târziu. Cred că curbura este prea pronunțată și probabil că o voi remedia prin aducerea unei părți cu o rază mai mare pe această parte.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de eclectron » 08/04/20, 19:24

Ahmed a scris: Sunt convins de meritele abordării mele.

Și eu!
Ahmed a scris:Întrebarea de securitate, este aproape imposibil să atingeți rotorul cu mâna (ceea ce nu a fost cazul cu partea inițială), pentru că dacă deschiderea este mai largă, am făcut voluntar să asamblăm foaia înainte de mai sus. La nivelul capacului

Doar nu pune mâinile în ea, pentru oameni cu brațe lungi! : Lol:

Faptul că curba este progresivă, fără rupere, este un punct pozitiv pentru extracție: fără risc de acumulare, apoi de umplutură.
Cu toate aceste modificări, acesta va fi aproape perfect, în conformitate cu aceste posibilități.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Ahmed » 08/04/20, 19:54

Am ideea, după ajustarea acestei curbe, să-i asigur capătul cu un capac de cauciuc reglabil prin deformare, deci fără balamală, deci fără joc (și, de asemenea, fără rupere, deoarece nu are un unghi) ...
Cu cât mă uit mai mult la acest chute, cu atât îl consider pe celălalt inconsistent din punct de vedere mecanic: a trecut mult timp de când ar fi trebuit să fac asta ... : Hopa: dar făceam un munte din el atunci când într-adevăr nu este mult! 8)

Testul final va avea loc curând, după tăierea unui alt copac de conifere, cu ramuri abundente: dacă totul merge bine (sunt foarte încrezător!), Singurul factor limitant va fi puterea motorului, dar asta nu afectează masa ace care trec atunci când ajungeți la capătul ramurii, unde, dintr-o dată, avem tendința să ne dăm drumul ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Ahmed » 14/04/20, 22:07

Coniferul care urma să fie tăiat de mine beneficiază în extremis o salvare până la toamnă: câțiva păsări de lemn s-au așezat, foarte sus spre creastă, hotărâți să perpetueze specia ...
Nu este atât de rău, dimpotrivă: mi-a dat ideea să apelez la un furnizor de servicii de grădinărit profesionist, care era gata să coopereze oferindu-mi cherestea de tăiere. În afară de asta, va fi diavolul dacă nu găsesc materialele groase care să-mi permită să-mi testez valid noua jgheab (nu, nu voi face testele „dublu orb”, deoarece în această zonă, jaluzelele false ajung să fie adevărate. pinguini! : Wink: ), În sfârșit, aș avea suficient mulch pentru a termina de garnisit plăcile mele de căpșuni și al doilea meu cartof de cartofi, plus cantitățile de care va trebui neapărat pentru restul ...
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Ahmed » 28/04/20, 18:49

Cu câteva întârzieri, a sosit oferta mea de sucursale! În principal pomi fructiferi: măr și cireș, de formă destul de sinuoasă, ceea ce nu simplifică operațiunile, dar o măcinare frumoasă la ieșire ... Am măcinat anterior un pic uscat de secțiune mică și sub impacturi, vârful jgheabul (partea curbată) s-a desoldat, deoarece această parte de așteptare a fost doar îndreptată, brusc proiecția se face în modul „dispersie” ... :se încrunta:
Nouă livrare în această dimineață, cea mai recentă pentru moment; restul va depinde de comenzi. Am refuzat cedrul pe care nu prea am de făcut și care mi-ar fi luat timp inutil: îl macin doar pentru contul meu personal și, în acest caz, să scap de el.
Decid să las grămada de ramuri în așteptare, este mai urgent să folosesc materialul mărunțit înainte să fermenteze. De asemenea, profit de ocazie pentru a tăia și a scurta partea curbată pentru a o regla mai precis pe obraji laterali și astfel să limitez constrângerile care au făcut-o să „căscă”; acum, este sudat permanent, nu mai rămâne decât să reglați un capac flexibil reglabil trăgând un cablu (insensibil la vibrații) *. S-ar putea să aștepte până la sfârșitul închiderii, pentru că nu cred că am ceea ce am nevoie la îndemână, chiar și în rândul CPS-ului meu ... și aș vrea ceva satisfăcător și nu aproximativ! Deja, cu această rectificare a jgheabului, va scuipa mult mai puțin departe, chiar dacă nu va fi posibil să se obțină ajustări.

* Cablu care va fi „conectat” la un dispozitiv derivat din port-a-wrap, adică o frână / blocare prin înfășurare.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Did67 » 28/04/20, 19:33

Pentru curbură, există o formă utilizată pentru coturi, a cărei curbură crește treptat ... Nu este un arc de cerc. CF "Spirala lui Euler" ...

Mi se pare mai potrivit aici.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 342