Ce concasor să producă BRF (lemn fragmentat Raméal)?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Ahmed » 28/04/20, 19:46

Vorbesc de curbură, dar niciodată de un arc de cerc; în realitate, deformarea acestei foi urmează o curbă Euler, care corespunde unei abordări intuitive (amestecate cu experiență) și nu matematică din partea mea!
Am scris:
Faptul că curba este progresiv, fără rupere, este un punct pozitiv pentru extracție: fără risc de acumulare, apoi blocaj.

Daca vrei, iti fac o poza... 8)
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Did67 » 28/04/20, 20:00

OK.

Am o privire mai bună. Am văzut.

Totuși mi se pare „brutal”: tot în axa jgheabului din dreapta, dacă te extinzi, aproape că ai, în dreapta, tabla înclinată la 90°... Acolo până și Fangio întârzie (sau își răstoarnă Ferrari-ul) .
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Ahmed » 28/04/20, 20:25

Sincer, recunosc că curba își vede raza scăzând puțin brusc spre sfârșitul călătoriei, dar materialul zdrobit se ejectează foarte bine. Nu uitați că capacul tuturor concasoarelor formează un unghi cu jgheabul lor, dar acest lucru nu este critic în acest moment al traiectoriei și nu voi avea această configurație...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Ahmed » 29/04/20, 08:39

M-am gândit puțin la observația ta și, de fapt, dacă intrarea curbei corespunde unei spirale Euler, ieșirea marchează mai degrabă o accentuare care ar fi dăunătoare lui Fangio, dar mi se pare potrivită pentru acest caz de figură, întrucât noi obțineți astfel o creștere a vitezei de ejectare*, care este obiectivul (anti-blocare) și asta, în ciuda frecării care cu siguranță încetinește puțin...

* Viteza inițială crește în funcție de reducerea razei curbei, și deci de distanța parcursă mai mică, mi se pare.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Ahmed » 17/05/20, 09:11

Activitățile mele oarecum prea intense de izolare au avut un impact puternic asupra mușchilor lombari (care sunt vintage! : Wink: ), obligându-mă să suspend cu înțelepciune măcinarea. Tocmai am scos tocatorul ca sa-mi termin mormanul de crengi care asteapta de ceva vreme: scuipa zgomotos, fara sa arate, sub nicio forma, nici cea mai mica inclinatie spre gem: ce bucurie! :P
Aștept luni să termin toate astea (nu e nevoie să deranjez cartierul într-o duminică, săptămâna este plină de zile!). Mi-am împodobit cartofii zdrobiți, puțin căpșuni, așa cum era planificat, și am început să răspândesc unii în jurul pomilor fructiferi...
In fata, un santier din ramuri de nuc usor uscate pe care izolarea m-a impiedicat sa le ajung aici (nu departe, dar nu acolo)... Nimic de ingrijorat cu un spate care si-a recapatat in sfarsit functionalitatea obisnuita... 8)
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Rugină COHLE
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 110
Înregistrare: 23/11/20, 14:37
Locul de amplasare: Mediterana-munte 450m
x 12

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Rugină COHLE » 23/11/20, 15:11

Salutare tuturor, in primul rand va multumesc pentru calitatea discutiilor voastre pe acest subiect, as dori sa achizitionez o macinata termica pentru a face BRF, ca un bun Lenes, citind toate postarile voastre de pe acest thread pe care m-am hotarat sa le cumpar GEOTECH PRO PCS 70 L, în loc de GS70 cu buncăr dublu care aparent este mai puțin practic și mai lent datorită celor două buncăre, dar acum câteva zeci de minute am dat peste acest concasor ST PIERRE DU CHAMP https://www.bricolagedirect.com/broyeur ... 03328.html la un pret ceva mai mare.
Iată videoclipul de prezentare:


GRINDER.jpeg
BROYEUR.jpeg (122.83 KB) Vizualizat de 5655 ori


As dori sa am parerea voastra si mai precis a celor ale AHMED si ELECTRON, proprietari GEOTECH.

Diferențele pe care le-am observat la nivelul meu sunt următoarele:
- Jgheab rotund de evacuare și mai scurt decât GEOTECH
- Buncăr de alimentare și jgheab de evacuare montate pe balamale pentru a facilita deschiderea spre deosebire de GEOTECH? Acesta pare a fi un ansamblu diferit în fotografii, în special în partea de jos a buncărului (aș dori să le demontăm pentru depozitare și transport, ar fi mai simplu?)
- Greutate: 95,5 kg în loc de 85 kg pentru GEOTECH
- Deplasare de 196 cm3 in loc de 212 cm3 pentru GEOTECH, 6,5 cai putere in loc de 7.
- Capacitate de tăiere anunțată de 100 mm în loc de 70 mm, deși motorul pare mai puțin puternic?
- Lama dubla reversibila si resascutabila, Contralama reversibila, reglabila si resascutabila, acelasi lucru la GEOTECH mi se pare?

Te vor face aceste câteva diferențe să crezi că îmbunătățirile tehnice pe care le-ai adus sunt inutile la această râșniță? Nefiind un om de mână, nu le-am putut face pe GEOTECH.

In concluzie, ai recomanda acest model in locul tau?

Întrebare subsidiară, are impact diametrul BRF? Aici vreo 4-5 cm știind că ramurile cele mai mici aparent sunt mai greu de zdrobit, trece fără să fie zdrobit din câte am înțeles, în timp ce ei sunt cei care au mugurii pentru frunzele viitoare și deci cei mai mulți nutrienți (nefiind bun la stiinta astept iluminarea ta)...

În cele din urmă, mă gândesc să fac un BRF de arin de râu (glutinos?), un copac fixator de azot pentru a compensa foamea de azot, ce părere aveți?
Am dat peste acest videoclip
susținând salcia în BRF, mi-a venit ideea să fac un amestec cu arin, ce părere aveți? 50/50? 70 arin /30 salcie?

Multumesc anticipat.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Ahmed » 23/11/20, 18:35

Voi încerca să vă dau câteva răspunsuri, știind că nu mă pot baza decât pe observațiile fotografiilor pe care le furnizați și pe puținele caracteristici tehnice. Ca să fie simplu, mă întorc la ordinea întrebărilor...

- Jgheabul, fie el pătrat sau rotund, nu se schimbă prea mult; faptul că este îngustat constituie capcana care provoacă blocaje atunci când nu pot fi evacuate volume mari de elemente mici. Articularea jgheabului de descărcare ajută probabil la ștergere puțin mai rapidă, dar nu abordează cauza...
- Buncărul de alimentare este montat și pe balamale pe modelul nostru, deci nu există diferențe (nu este surprinzător, deoarece concasorul tău este tot chinezesc și cel mai probabil a venit din aceeași fabrică!). Aceste montări pe balamale nu se vor schimba prea mult pentru o eventuală depozitare, în orice caz, buncărul din față are fire electrice care vor trebui deconectate de fiecare dată și greutatea lui este mai mare decât jgheabul din spate... mă îndoiesc.interesul practic al acestui lucru manevră.
- În ceea ce privește greutatea, nu am nicio explicație. Poate că motorul chinezesc (Loncin) este mai greu decât cel american?
- In ceea ce priveste puterea, trebuie sa intelegem ca suntem deja la minim de ceea ce este rezonabil, asa ca reducerea ei nu este neaparat o idee buna.
- Capacitățile de tăiere sunt adesea inspirate de cea mai mare fantezie, așa că nu este nevoie să te bazezi pe asta și cei 10 cm sunt un vis. Pentru ai nostri, tintiti mai degraba 7-8 cm maxim, cu capacitatea de a absorbi o neregula putin mai mare...
- Lamele sunt asemanatoare, la fel ca si contralama. Trebuie să știți că contralama se uzează foarte puțin datorită poziției lor oblice de lucru; eventuala lor reajustare este justificată de uzura lamelor și de necesitatea menținerii unui spațiu minim între aceste două elemente.
- Având în vedere puținele diferențe dintre aceste două dispozitive, această întrebare este discutabilă. Un punct important în ceea ce privește utilizarea și întreținerea acestei mașini este că este bine să aveți un minim de pricepere în bricolaj mecanic sau cineva disponibil care îndeplinește acest criteriu (chiar și fără a lua în considerare vreo modificare). Ceea ce mi se pare ingrijorator la acest model este mai presus de toate puterea semnificativ mai mica, putere care nu poate fi compensata printr-un argument de capacitate de taiere de tip „comercial”.
- Diametrele mici nu ridică atât de multă îngrijorare; cu siguranță, ramurile fine sunt mai puțin zdrobite, dar biologic sunt mai ușor de digerat și în mod practic, pot fi rezervate utilizărilor în care nu este necesară o dimensiune mai omogenă a particulelor; sortarea cu furculița este ușoară. Nu vă faceți griji cu privire la distribuția nutrienților în funcție de mărime, deoarece totul este amestecat (reamintire: BRF = diametru maxim de 7 cm, care oferă o anumită marjă).
- Nu cunosc în mod deosebit BRF-ul arinului, dar în ceea ce privește azotul, nu trebuie să confundăm capacitatea de fixare a rădăcinilor arinului (și deci nutriția arborelui) și conținutul de azot al ramurilor... Există destul de câteva moduri de a rezolva această problemă a foametei de azot (care se poate manifesta foarte bine în afara utilizării BRF!).

Sper ca aceste raspunsuri sa va lamureasca, nu ezitati sa puneti alte intrebari...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Rugină COHLE
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 110
Înregistrare: 23/11/20, 14:37
Locul de amplasare: Mediterana-munte 450m
x 12

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Rugină COHLE » 23/11/20, 19:58

Ahmed a scris:Voi încerca să vă dau câteva răspunsuri, știind că nu mă pot baza decât pe observațiile fotografiilor pe care le furnizați și pe puținele caracteristici tehnice. Ca să fie simplu, mă întorc la ordinea întrebărilor...

- Jgheabul, fie el pătrat sau rotund, nu se schimbă prea mult; faptul că este îngustat constituie capcana care provoacă blocaje atunci când nu pot fi evacuate volume mari de elemente mici. Articularea jgheabului de descărcare ajută probabil la ștergere puțin mai rapidă, dar nu abordează cauza...
- Buncărul de alimentare este montat și pe balamale pe modelul nostru, deci nu există diferențe (nu este surprinzător, deoarece concasorul tău este tot chinezesc și cel mai probabil a venit din aceeași fabrică!). Aceste montări pe balamale nu se vor schimba prea mult pentru o eventuală depozitare, în orice caz, buncărul din față are fire electrice care vor trebui deconectate de fiecare dată și greutatea lui este mai mare decât jgheabul din spate... mă îndoiesc.interesul practic al acestui lucru manevră.
- În ceea ce privește greutatea, nu am nicio explicație. Poate că motorul chinezesc (Loncin) este mai greu decât cel american?
- In ceea ce priveste puterea, trebuie sa intelegem ca suntem deja la minim de ceea ce este rezonabil, asa ca reducerea ei nu este neaparat o idee buna.
- Capacitățile de tăiere sunt adesea inspirate de cea mai mare fantezie, așa că nu este nevoie să te bazezi pe asta și cei 10 cm sunt un vis. Pentru ai nostri, tintiti mai degraba 7-8 cm maxim, cu capacitatea de a absorbi o neregula putin mai mare...
- Lamele sunt asemanatoare, la fel ca si contralama. Trebuie să știți că contralama se uzează foarte puțin datorită poziției lor oblice de lucru; eventuala lor reajustare este justificată de uzura lamelor și de necesitatea menținerii unui spațiu minim între aceste două elemente.
- Având în vedere puținele diferențe dintre aceste două dispozitive, această întrebare este discutabilă. Un punct important în ceea ce privește utilizarea și întreținerea acestei mașini este că este bine să aveți un minim de pricepere în bricolaj mecanic sau cineva disponibil care îndeplinește acest criteriu (chiar și fără a lua în considerare vreo modificare). Ceea ce mi se pare ingrijorator la acest model este mai presus de toate puterea semnificativ mai mica, putere care nu poate fi compensata printr-un argument de capacitate de taiere de tip „comercial”.
- Diametrele mici nu ridică atât de multă îngrijorare; cu siguranță, ramurile fine sunt mai puțin zdrobite, dar biologic sunt mai ușor de digerat și în mod practic, pot fi rezervate utilizărilor în care nu este necesară o dimensiune mai omogenă a particulelor; sortarea cu furculița este ușoară. Nu vă faceți griji cu privire la distribuția nutrienților în funcție de mărime, deoarece totul este amestecat (reamintire: BRF = diametru maxim de 7 cm, care oferă o anumită marjă).
- Nu cunosc în mod deosebit BRF-ul arinului, dar în ceea ce privește azotul, nu trebuie să confundăm capacitatea de fixare a rădăcinilor arinului (și deci nutriția arborelui) și conținutul de azot al ramurilor... Există destul de câteva moduri de a rezolva această problemă a foametei de azot (care se poate manifesta foarte bine în afara utilizării BRF!).

Sper ca aceste raspunsuri sa va lamureasca, nu ezitati sa puneti alte intrebari...


Buna seara AHMED, multumesc mult pentru feedback, trag concluzia ca a priori aceasta rasnita nu prea intereseaza...
Ca sa fiu sigur, mentionezi un motor american, imi poti confirma ca concasorul tau este intr-adevar cel cu motorul chinezesc LONCIN sau este motorul american Briggs & Stratton?
Multumesc anticipat.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Ahmed » 23/11/20, 20:11

Fiind foarte puțin în dezacord, rămâne la latitudinea dvs. să concluzionați...
Ca să vă răspund la întrebare, da, am preferat modelul echipat cu motor Brigg & Stratton celui condus de chinezul Loncin; ceva mai scump, dar renumit pentru robustețea și fiabilitatea sa.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Rugină COHLE
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 110
Înregistrare: 23/11/20, 14:37
Locul de amplasare: Mediterana-munte 450m
x 12

Re: Ce concasor sa produca BRF?




de Rugină COHLE » 01/12/20, 17:36

Bună ziua, în secțiunea „O zi, o idee”, ce părere aveți despre marca DELEKS?

În special modelul său DK-500-LF: https://www.deleks.fr/fr/p/599/broyeur- ... oteur-15cv

Nu cunosc marca motorului LIFAN, vreo idee? (există și versiuni cu motoare B&S, YAMAHA și HONDA)

Ce pare mai puțin eficient decât GEOTECH, motor și diametru de tăiere mai mici, și totuși mai scump... Poate din cauza tuturor accesoriilor și pieselor de schimb oferite?

Daca aveti pareri, ma intereseaza...
jointes pièces
Crusher.jpg
Broyeur.jpg (169.15 KB) Vizualizat de 5511 ori
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 255