Înainte de a începe, câteva întrebări ...

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: înainte de a începe, câteva întrebări ...




de Ahmed » 19/07/17, 19:52

Foarte bine! Vom fi doi în joc!

Ei bine, da! Astfel, ne vom menține cald! : Lol:
Este adevărat că cazul expus de prietenul nostru este într-adevăr delicat ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: înainte de a începe, câteva întrebări ...




de sicetaitsimple » 19/07/17, 20:15

Ahmed a scris:Este adevărat că cazul expus de prietenul nostru este într-adevăr delicat ...


Sigur!

Ei bine, întrucât cazul meu este disperat și mă veți însoți împreună pe miză, asta aș face dacă aș fi în același caz:

- eliminați cât mai multe lauri (în funcție de reglementările de subdiviziune, dorința de a fi izolat de vecinii sau trecătorii etc.)
- beak totul în timp ce îndepărtați cât mai multe rădăcini
- aduceți o contribuție semnificativă de compost (poate nu este ușor să obțineți ceva în 93?) pentru a putea începe anul următor cu cele mai mari șanse de succes, și apoi să vedeți ce acoperire să aduceți ca anotimpuri și disponibilitate locală (frunze, cosit, ..) fără a vă face griji cu privire la tipul standard "20cm". "20cm" interesul principal este lupta împotriva buruienilor, pe 10m2 lupta împotriva buruienilor nu este nu este o problemă, este o plăcere!
- Și nu uitați în fiecare an să așezați rădăcinile de lauri care ar fi rămas pe loc, ceea ce va avea o singură idee, aceea de a merge să ia mâncare și băutură în frumosul han care este construit pentru ei câteva zeci cm.
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: înainte de a începe, câteva întrebări ...




de olivier75 » 19/07/17, 20:16

Am meciuri.
Tillage nu schimbă nimic, rădăcinile urcă cu sau fără, este suficientă una sau mai multe linii de tăiere cu paleta coborâtă cât mai jos. Chiar dacă aveți dreptate despre faptul că vor exista cel puțin împărtășirea elementelor, dezrădăcinarea nu este obligatorie. Laurii, în 2 sau XNUMX ani, pot fi împăturite în aproape orice formă.
Olivier.
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: înainte de a începe, câteva întrebări ...




de phil53 » 19/07/17, 22:41

Tragerea solului va fi inutilă. Este necesar să tăiați (dacă este voința voastră), apoi să zdrobiți întregul pe iarbă și restul de trunchi.
Încetul cu încetul, solul va funcționa singur.
Adăugați cât puteți de iarbă uscată, fân, chiar și deșeurile dvs. vegetale.
Acasă am făcut asta pe un teren dur ca piatra de sub arbuști. Am folosit fân din lemnul zdrobit, puțin din toate. 2 ani mai târziu pot săpa practic de mână.
Într-un alt colț aveam un piersic, l-am tăiat și am adăugat BRF pe el, apoi am plantat căpșuni. Crește, trunchiul de piersic nu interferează deloc cu căpșunile
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: înainte de a începe, câteva întrebări ...




de sicetaitsimple » 19/07/17, 22:52

philxNUMX a scris:Tragerea solului va fi inutilă.


Poate că greșesc cuvântul, dar nu „lucrează solul” pe care îl recomand. Aceasta este „scoaterea rădăcinilor din zona cultivată”, ceea ce este puțin complicat de făcut fără a muta efectiv solul.
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: înainte de a începe, câteva întrebări ...




de phil53 » 19/07/17, 23:54

Înainte de a cunoaște raționamentul lui Didier, aș fi gândit ca tine, acum sunt convins că oamenii de pe teren vor face treaba.
Tăiați copacii mici, acoperiți totul și plantați deasupra, evitând trunchiurile și funcționează.
Trunchiul de piersic există, dar nu împiedică căpșunile să crească foarte bine și în 3 sau 4 ani va fi returnat pe pământ fără a face nimic.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: înainte de a începe, câteva întrebări ...




de sicetaitsimple » 20/07/17, 00:19

philxNUMX a scris:Înainte de a cunoaște raționamentul lui Didier, aș fi gândit ca tine, acum sunt convins că oamenii de pe teren vor face treaba.
Tăiați copacii mici, acoperiți totul și plantați deasupra, evitând trunchiurile și funcționează.
Trunchiul de piersic există, dar nu împiedică căpșunile să crească foarte bine și în 3 sau 4 ani va fi returnat pe pământ fără a face nimic.


Înțelegere din nou, dar vom ajunge acolo! M-am plasat într-o ipoteză (mi-am recitit postarea) în care laurii nu au fost tăiați cu toții. Prin urmare, va fi necesar să se verifice evoluția rădăcinilor celor care rămân.

În plus, dar acolo nu știu prea multe despre lauri, face o tăietură de laur a cărei ciot și rădăcini sunt lăsate în loc izbucnite pe loc și nu resping, nu știu.

Ultimul punct: m-ar surprinde foarte mult că această grădină are o fertilitate naturală ridicată și că este Edenul râmelor. Aceasta nu este o pajiște .... O resetare cu o contribuție semnificativă a compostului (prin urmare, pe 10m2, aceasta nu este o semiremorcă!), 'Este în opinia mea un bun mod de a începe.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: înainte de a începe, câteva întrebări ...




de Ahmed » 20/07/17, 11:08

Laurii au o capacitate excelentă de respingere, așa că atunci când tăiați pentru eliminare, are sens să tăiați trunchiurile de sub guler. Această procedură nu împiedică nici o regăsire, dar slăbește arbustul; apoi pur și simplu eliminați respingerile în timp ce mergeți (dacă îmi amintesc corect, laurul nu sug).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: înainte de a începe, câteva întrebări ...




de Did67 » 20/07/17, 11:45

Ah! Încă ai sărit în apă !!! A fost asta sau pădurea, așa că ai făcut alegerea corectă ...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: înainte de a începe, câteva întrebări ...




de sicetaitsimple » 20/07/17, 20:05

Did67 a scris:Ah! Încă ai sărit în apă !!! A fost asta sau pădurea, așa că ai făcut alegerea corectă ...


Da, dar scrierile rămân! Nimic nu spune că peste câțiva ani, când vei deveni dictator, nu ne vom mai întoarce să ne aducem cu Ahmed!

Ei bine, mai în serios, este un pic din crezul meu, 10m2, 50m2, 200m2, 500m2 sau mai mult, în funcție de locul în care ne aflăm și de posibilitățile de furnizare a materiei organice, trebuie să conducă în mod natural la soluții tehnice diferite, chiar dacă toate sunt inspirate de principiile principale pe care nu am nici o îndoială că suntem de acord!
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : LudoThePotagiste și oaspeții 184