Nou nou pe site forum dar mai puțin pentru a cultiva folosind fân

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
lazzaret
x 17

Nou nou pe site forum dar mai puțin pentru a cultiva folosind fân




de lazzaret » 23/08/17, 00:07

Bună tuturor,

Numele meu este Cedric și îmi mulțesc grădina minusculă cu fân pe care îl strâng dintr-o pajiște de orhidee din apropiere. Nu folosesc baloturi de fân, ci vrac care necesită mai multă manipulare, dar care oferă aceleași avantaje dacă se folosește suficient.

nu sunt multe de spus în acest moment ... cu excepția fericirii de a fi aici pentru a afla mai multe și mai multe.

câteva fotografii ale grădinii unde sunt cu adevărat minimalistă:

1.jpg


o movilă de cultură coplantată cu sălcii de ambele părți și a cărei idee inițială era să ofere umbră în același timp cu a profita de mulciul de frunze moarte (la fața locului) iarna. Virtutile salciei nu se opresc la cele doua descrise ...
dezavantajul este că salcia este foarte lacomă în apă și în anii atipici (și uscați), trage apă în detrimentul legumelor și descompunerii movilei.
movile laterale care urmau să se hrănească gravitațional cu descompunerea movilei centrale. Deoarece acesta din urmă este prea uscat, movilele laterale, dacă sunt hrănite, au un ciclu de reînnoire a materialului mai lung decât cel al culturilor de legume convenționale.

2.jpg


o încercare (nu în fenocultură) de a cultiva tufe de boabe de goji între un rând dublu de salcii, al căror picior principal este tăiat la aproximativ 20 de centimetri înălțime și apoi lăsat să taie până la 2 metri înălțime.
rezultat mixt încă din cauza lipsei de ploaie. Fără fructe, tufișuri moarte, dar un lucru așteptat care pare a fi adevărat, lăstarii anului (tufișuri de goji) folosesc reîncărcarea de salcie ca suport și, prin urmare, îndreaptă spre ambele părți ale copacului. rândul dublu de salcii. În acest proces, salcia și-a jucat rolul de vânt și va produce suficient lemn pentru anul pentru a produce BRF care va fi reinjectat la poalele goji.

3.jpg


în cele din urmă, pentru cei care vor să crească doar câteva plante de roșii, iată un mic sistem care funcționează foarte bine, mai ales în anii secetoși.
un deal rotunjit mizat cu câteva ramuri de salcie intersectate, câteva tulpini de roșii (4 sau 5) și alte legume bune de vecinătate. Personal am pus păstârnac și salată.
movila este acoperită de o țeavă din PVC, străpunsă cu mai multe găuri la capătul inferior. Țeava a împins aproximativ 20 cm în movilă și a umplut pe acești 20 cm cu turbă.
atât de echipat, stropesc în țeavă până când nivelul apei ajunge în vârf și gata. Deci, nu există apă pe legume și o difuzie care pare destul de eficientă în mini movilă.
avantajele observate sunt că merele nu vin să tritureze în această movilă, că economisesc multă apă în comparație cu o udare convențională și că roșiile nu prezintă niciun semn de boli fungice. Dezavantajul este că muștele adoră această prospețime subterană ... De fapt, adăugarea de plante respingătoare (dacă există) pare necesară.

Voi încheia spunând că aplic și fenocultura în grădina de agrement și rezultatele sunt bine și la mine.

4.jpg

orhidee și ferigi.
ferigile sunt clasice pentru grădină. Ei suferă cu adevărat de vara arzătoare din Gironde. Orhideele sunt masdevallia din America de Sud (pentru cunoscători). Fânul din mulci groși oferă cu adevărat rezultate excelente asupra supraviețuirii acestor plante cunoscute pentru rezistența lor slabă la temperaturi ridicate combinate cu aer uscat.
Acest ultim punct despre grădina de agrement poate fi inadecvat în comparație cu culturile de legume prezentate frecvent, caz în care un apel la comandă și voi șterge această parte a postării.
2 x
lazzaret
x 17

Re: nou nou pe site-ul forum dar mai puțin pentru a cultiva folosind fân




de lazzaret » 23/08/17, 14:18

Pe lângă primul meu mesaj și ca reacție la citirea ta, am verificat mai atent dacă roșiile prezintă pete de frunze (atacuri de ciuperci).

5.jpg

evident, nici o pată. Unele frunze uscate ... normal pentru plantele înalte (o plantă din fotografie) fără udare după aceea decât la plantare. un fund mic și negru (soarele de vară lovește puternic ...) pe unul sau două fructe în formare. În ansamblu, sănătatea acestei plante de roșii este satisfăcătoare de jos până la vârful plantei.

6.jpg

un test de asociere ... roșii, pepene verde, migdale.
nimic special de spus despre migdal. Cumpărat recent, se va așeza încet. Un aport de BRF în această iarnă ar trebui să-l mărească la sfârșitul iernii viitoare.
baza de roșii, după examinare, apare sănătoasă în afară de câteva frunze uscate și un fruct cu un început de fund negru.
pepenele crește foarte încet și este lipit de trunchiul migdalului ... lipsa apei, prea mult soare direct ... Cauzele sunt cu siguranță pluraliste. Pentru a încerca din nou în umbra moale a unui copac mare de foioase sau în plus față de tufișurile de boabe de goji sub rândul dublu de salcii.
Voi relua în același timp udarea pentru a vedea dacă este factorul determinant al cvasi-stopului lor de creștere.
0 x
lazzaret
x 17

Re: nou nou pe site-ul forum dar mai puțin pentru a cultiva folosind fân




de lazzaret » 23/08/17, 15:51

Am reușit să pun link-urile imaginilor, dar vreau o mână cu privire la „cum să apară imaginile” în discuție și nu doar la link.

Multumesc in avans pentru ajutor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36

Re: nou nou pe site-ul forum dar mai puțin pentru a cultiva folosind fân




de 1360 » 23/08/17, 17:42

Bună și bine ai venit la tine.

Pentru fotografii, acestea apar nichel în prima dvs. postare, nicio problemă.

În rest, cel mai puțin putem spune că sunteți pe dreapta forum !

Haide, voi lăsa loc specialiștilor.

A+
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: nou nou pe site-ul forum dar mai puțin pentru a cultiva folosind fân




de Christophe » 23/08/17, 20:27

lazzaret a scris:Am reușit să pun link-urile imaginilor, dar vreau o mână cu privire la „cum să apară imaginile” în discuție și nu doar la link.

Multumesc in avans pentru ajutor.


Utilizați funcția „Atașamente” din partea de jos a ferestrei de scriere a mesajului și butonul „inserare în linie” dacă doriți ca imaginea să apară în text (altfel toate imaginile vor apărea la sfârșitul mesajului )
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Toate noutățile de pe forum dar mai puțin pentru a cultiva folosind fân




de Christophe » 23/08/17, 21:48

De asemenea, recomand cu tărie să folosiți funcția de atașamente în locul gazdelor externe de imagine (deoarece după un anumit timp imaginile vor dispărea dintr-un motiv X sau Y ...)
1 x
lazzaret
x 17

Re: Toate noutățile de pe forum dar mai puțin pentru a cultiva folosind fân




de lazzaret » 23/08/17, 21:57

dispariția imaginilor, așa s-a întâmplat ... : Cheesy:

Voi încerca tehnica atașamentului într-un mesaj viitor cu imagini (dacă pot)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Toate noutățile de pe forum dar mai puțin pentru a cultiva folosind fân




de Christophe » 23/08/17, 23:25

Am editat cele 2 mesaje pentru a include direct imaginile ... veți vedea că este foarte ușor (de fapt nici măcar nu trebuie să utilizați eticheta IMG ... Încă am crezut că sunt pe cea veche forum :D)
0 x
lazzaret
x 17

Re: Toate noutățile de pe forum dar mai puțin pentru a cultiva folosind fân




de lazzaret » 24/08/17, 17:19

Îți împărtășesc o observație despre dovleac, aici, scabia eysines, care a crescut pe o grămadă de deșeuri.
DSC02153.JPG


unii dintre acești dovleci se zbat la soare
DSC02154.JPG


iar o altă parte crește la umbră
DSC02155.JPG


și urcă în copaci
DSC02156.JPG


Întotdeauna am crezut că dovleceii erau plante cu soare plin, dar în mod clar, la umbră, frunzele sunt complet deschise și planta lansează un atac asupra oricărui suport în timp ce la soare, frunzele se îndoaie, planta pare a fi dureroasă și se târăște sau se agăță cu greu.
Toate lucrurile fiind egale, toate aceste picioare sunt supuse aceluiași tratament fără intervenție.

mai multe întrebări:
1) este această varietate deosebit de umbră?
2) în felul în care crești dovlecei, preferi soarele sau crești la umbră? ai încercări în desfășurare (umbră vs soare plin)
3) Alți cucurbiți, în special pepeni și pepeni, funcționează la fel ca dovleceii în ceea ce privește cerința lor de soare?
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9792
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2648

Re: Toate noutățile de pe forum dar mai puțin pentru a cultiva folosind fân




de sicetaitsimple » 24/08/17, 20:41

lazzaret a scris:Întotdeauna am crezut că dovleceii erau plante cu soare plin, dar în mod clar, la umbră, frunzele sunt complet deschise și planta lansează un atac asupra oricărui suport în timp ce la soare, frunzele se îndoaie, planta pare a fi dureroasă și se târăște sau se agăță cu greu.



Și eu, dar îmi pare rău că nu cresc dovlecei, pepeni, ... este nevoie de prea mult spațiu pentru mica mea suprafață disponibilă.

Acestea fiind spuse, nu frunzele contează, ci fructele! Vedeți o diferență?

Dovlecii care urcă în copaci, dar care ar produce doar frunze, cu siguranță în plină sănătate, este încă de interes limitat .....
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 203