Campania sexuală AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Adrien (ex-nico239) » 18/12/17, 19:14

Lolounette a scris:Du-te la o plimbare în Quebec, băieții nu fac asta niciodată ...


Ei bine, atunci ... este surprinzător faptul că citați acest exemplu, deoarece am avut ocazia să ascult nemulțumirile femeilor din Quebec care s-au plâns exact că bărbații lor sunt foarte timizi, ceea ce înseamnă că apreciază francezii care erau cultural mai întreprinzători ....

Atenție, NU GENERALIZEZ ... este doar o mărturie
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Lolounette » 18/12/17, 19:21

Femeile din Quebec au fost întotdeauna un mister pentru mine, recunosc, nu sunt cu o contradicție aproape! : Lol:
în orice caz, toate acestea demonstrează că există o mare parte educațională în modul de abordare a relațiilor dintre bărbați și femei la vârsta adultă ...


dacă nu pentru a reveni la Miss France, cred că toată această dezbatere cade complet lângă platou, pentru că simt cu adevărat că este o competiție organizată de femei și pentru femei (adică sunt femei care se află în spatele televizorului, care se uită reciproc) : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Adrien (ex-nico239) » 18/12/17, 20:15

Lolounette a scris:dacă nu pentru a reveni la Miss France, cred că toată această dezbatere cade complet lângă platou, pentru că simt cu adevărat că este o competiție organizată de femei și pentru femei (adică sunt femei care se află în spatele televizorului, care se uită reciproc) : Mrgreen:


Imaginați-vă că am scris un text lung și că (la fel de des), am concediat 90% Imagine și am terminat pe acest subiect ...

Nu cred că principala problemă este un război al sexelor sau o opoziție a sexelor.
Aceasta este doar partea bancabilă (audiență TV, faceți clic pe net ... etc) a problemei și la îndemâna numărului cel mai mare.

Cred că problema esențială este cea pe care o ridici: anume privirea (și judecata și tot ce urmează) ale unui sex asupra ..... indivizilor din propriul său sex ... ...

Privirea femeilor asupra altor femei și privirea bărbaților asupra altor bărbați ....

Dar nu mai este nimeni care să ridice covorul Imagine Imagine Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Remundo » 18/12/17, 21:51

Lolounette a scris:dar să fii oglindit să vezi chiar apropiindu-te într-un mod neplăcut în timp ce îți ridici gențile de cumpărături, că te-ai îmbrăcat voluntar ca o geantă pentru a fi liniștit și că vrei doar să iei autobuzul pentru a te duce acasă sincer este greu!

după părerea mea, trebuie să trăiești sau măcar să te miști în "tiersquar" ... :(

într-un oraș liniștit, nu te-ar deranja niciodată așa, chiar și cu o fustă sexy.
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Christophe » 19/12/17, 01:50

Lolounette a scris:Chiar am impresia că este o competiție organizată de femei și pentru femei (adică sunt femei care se află în spatele televizorului lor pentru a împiedica spatele uneia și celeilalte) : Mrgreen:


Ah, vă mulțumesc pentru această remarcă frumoasă plină de bun simț!

ps: un dezavantaj, Geneviève de Fontenais este o femeie sau un bărbat astăzi? Mi se pare greu să decid : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Remundo » 20/12/17, 09:21

rrooohh îl vei face să-și mănânce pălăria! : Mrgreen:
1 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Christophe » 26/12/17, 03:06

O femeie atacă scena Nașterii Domnului în mărime naturală din Vatican: http://m.lavenir.net/cnt/dmf20171225_01 ... du-vatican

Laugh out loud

Dumnezeu este femeie? În cele din urmă, toată lumea știe că este asexual :) :) :)

Extremiștii mă fac mereu să râd ... atâta timp cât nu varsă sânge ...
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Christophe » 11/01/18, 01:02

Bravo Catherie Deneuve !!

http://www.lepoint.fr/societe/tribune-d ... 496_23.php

Controversa creată de platforma de șoc semnată de o sută de femei care critică puritanismul și „ura față de bărbați” după afacerea Weinstein se extinde dincolo de zidurile Franței. Mass-media din întreaga lume a transmis acest text, care a apărut în Le Monde și a fost semnat de o sută de femei, inclusiv Catherine Deneuve. Iar criticile actriței sunt ascuțite.

În Statele Unite, New York Times constată cu resentiment decalajul dintre inițiativa vedetei franceze și răscoala artiștilor de peste Atlantic de la aventura care a zguduit Hollywood-ul. "Abia la o zi după Globurile de Aur, când Hollywood-ul s-a mobilizat în favoarea #metoo, o celebră actriță din cealaltă parte a Atlanticului semnează o platformă pentru a denunța mișcarea și echivalentul său francez, #balancetonporc", cingle principalul cotidian din Statele Unite.

„Este un strigăt de furie care denunță„ un climat totalitar ”în materie de sexualitate care probabil ar putea veni doar din Franța, leagănul libertinismului. Dacă am vrea să o rezumăm într-un slogan, probabil că ar fi: „Fără mine”, spune Die Welt. Mass-media americană Atlanticul vede în partea sa în acest forum cicatricile celui de-al doilea război mondial: „În Franța, ideea este că, dacă dai nume, este mai probabil să fii acuzat de„ colaborator ”sau de „trădător” ”.

"#Metoo nu este o vânătoare de vrăjitoare"

„Catherine Deneuve spune că ar trebui să lăsăm bărbații să flirteze cu femeile”, titrează marți cotidianul britanic The Guardian. Dar în coloana Aviz, ziarul englez îi dă cuvântul lui Van Badham, un scriitor australian. Iar acesta din urmă nu este tandru cu Catherine Deneuve: „Permiteți-mi să explic de ce #metoo nu este o vânătoare de vrăjitoare”, afirmă ea.

Potrivit dramaturgului, prădătorii sexuali pot face diferența dintre flirt și hărțuire. „Acesta este motivul pentru care suntem atât de furioși - nu pentru că suntem puritani, ci pentru că dorim atingere sexuală în propriile condiții. După cum își amintește Cheek Magazine, revista Vanity Fair Spain regretă faptul că semnatarul Manifestului din 343, care solicita în 1971 legalizarea avortului, nu mai vede nimic șocant că o femeie poate fi „frecată” în transport public.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Christophe » 11/01/18, 01:25

Reacțiile de pe rețelele de socializare au fost imediate: http://www.lepoint.fr/invites-du-point/ ... 5_1910.php

Actrița co-semnează un forum pentru a denunța climatul de denunțare care urmează afacerii Weinstein. Este insultată, batjocorită, murdară pe Twitter.


...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Christophe » 26/01/18, 17:29

În cele din urmă, femeia este într-adevăr superioară bărbatului: înmulțește lucrurile!

26907359_1523884714400842_1377405910246327665_n.jpg
26907359_1523884714400842_1377405910246327665_n.jpg (114.44 KIO) Accesat 4210 ori


Mă aplec... : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
2 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 197