Idei pentru a îmbunătăți o instalație de încălzire prin deturnarea celor existente

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
Talave
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 07/09/17, 19:01
Locul de amplasare: Haute-Savoie

Idei pentru a îmbunătăți o instalație de încălzire prin deturnarea celor existente




de Talave » 07/09/17, 21:08

Bonsoir,

Tocmai m-am înregistrat la asta forum că mă consult „anonim” în mod regulat. Suntem de 7 ani, ca parte a renovării casei noastre, într-un proiect global de autonomie energetică și alimentară. Ar fi prea lung și poate plictisitor să explice într-un fir, pentru cei care îl doresc și au puțin timp să-i dedice: http://www.letalave.com ; meniul le talabve-> producția de căldură pentru subiectul care ne privește.

Această casă este o cabană „izolată” la o altitudine de 1200m în Haute-Savoie. Toamna fiind aici, vreau să-mi îmbunătățesc instalația de încălzire fără prea multe cheltuieli (fără buget, deoarece într-o instalație de grădinărit în prezent). Iată o diagramă a celei existente:
Imagine

Deoarece ne putem organiza fără apă fierbinte la robinet, aș dori să folosesc calorificatorul meu de apă fierbinte pentru a face un mic tampon experimental. Acesta este un Cordivari Bolly 1. În prezent, căldura este produsă de un cazan pe lemne (aragazul Godin Chatelaine 5155) și stocată direct în substanța uscată (în principal pereții de încălzire). Acest lucru ne oferă puțină inerție pentru noapte, în special, dar aș dori să cresc ușor această inerție și mai ales să pot grefa alte surse de producție de căldură. M-am gândit să folosesc schimbătorul intern cu, pentru toamnă, un panou solar termic auto-construit.
Pe duzele rămase, adică intrare / ieșire apă + evacuare + recirculare, mă gândeam să altoiesc aragazul meu și un mic încălzitor de baie sau cazan pe gaz pentru a goli rezervorul actual de propan (pe care doresc să îl returnez la furnizorul de gaz ) și ulterior grefează o unitate de pico-metanizare auto-realizată. Toate operațiunile de reglare, setări și parametri vor fi gestionate manual inițial. Dacă experiența este concludentă, instalarea va evolua Sper către un buffer dimensionat corect și puțin automatism bazat pe arduino sau altul. O mare constrângere este gestionarea resursei electrice. Aș avea nevoie de un sistem ideal pasiv sau foarte frugal în wați. Circulatorul este un wilo pico stratos 1-6.
Mă gândesc să înlocuiesc rezervorul de expansiune cu unul închis.

Nu fac o diagramă a ceea ce mi-am imaginat pentru moment, deoarece ideile mele au toate dezavantaje pe care le-am rezolvat cu dificultate, prefer să vă ofer o pagină goală și să rămân deschisă către alte perspective. Vă mulțumesc anticipat pentru timpul pe care l-ați petrecut citind această postare și foarte recunoscător și bucuros să auziți despre posibilele dvs. contribuții.
mulțumesc
0 x
Pentru autonomie energetică și alimentară și partajarea acesteia
www.letalave.com
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 303