Adăugați o aripă purtătoare (tip planor) pe o dronă?

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79385
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Adăugați o aripă de transport (tip planor) pe o dronă (Mavic) ??




de Christophe » 14/09/17, 23:03

chatelot16 a scris:e adevarat ca gandindu-se bine s-ar putea, dar cu un unghi semnificativ intre aripa si quadcopter... asa ca atunci cand decidem sa zburam cu sustinerea aripii care va fi aproape plana quadcopterul se va apleca puternic inainte. a merge înainte fără a încerca să cara ceva de genul 30°


Deci o dronă este giroscopată, GPS și controlată din toate părțile... Este o „fabrică de gaz” electronică...

Presupun că furnizarea de ridicare suplimentară va face ca motoarele să se rotească mai puțin rapid, deoarece greutatea va fi parțial compensată de aripă (mai mult de 80% din consumul de energie al unei drone este ridicare)

Cel pe care-l am se poate inainta cu aproximativ 30 km/h pe aer (sau cu 60 km/h in modul sport pe care nu l-am testat pana acum...)... cand a atins viteza de croaziera unghiul ( de atitudine). ) este foarte foarte stabil (mulțumită giroscopului)... ceea ce mă face să cred că ar putea foarte bine să aibă o aripă de susținere montată cu unghi "-pitch"...

Nu l-am măsurat încă, dar cred că este în jur de 30° (și acest unghi poate fi accesibil în înregistrarea parametrilor de zbor...dar, deoarece nu este o dronă open source, nu sunt sigur...)

chatelot16 a scris:nu este o incompatibilitate a comenzilor, este o schimbare a modului de control...si daca drona are pilotare automata...sau asistenta la pilotare electronica va fi complet intrerupta...va fi necesar sa bagati mainile in IT pentru a rezolva toate acestea


Din contră, cred că va compensa automat pentru că știe să o facă foarte bine pentru vremea vântului...

L-am zburat deja în rafale și destul de violente (peste 40 km/h, 50 în rafale...) era la limitele de compensare... dar a rămas stabil (pe giroscopii și GPS...) !

Evident cu aripa nu se pune problema de a zbura in conditii de vant care nu ar fi calm!

chatelot16 a scris:și rămâne principala mea preocupare... este eficient să folosesc elicele originale ale dronei pentru a avansa o aripă? Nu ar fi mai bine să adaugi un motor și o elice optimizate pentru modul avion și să oprești complet cele 4 elice de drone?

sau întoarce elicele dronei doar pentru a servi drept direcție atunci când este nevoie... avion guvernat de elice, asta e o invenție


Da, acesta este punctul slab, pentru că vectorul de tracțiune este departe de a fi aliniat cu coarda aripii și viteza de înaintare va fi scăzută... De aceea avem nevoie de aripi cu un raport de aspect mare de tip planor.

Per total sunt de acord cu tine, nu este ideal dar aici reinventezi un pic VTOL :) nu asta e ideea...

Ideea mea este foarte simplă și sunt doar curios să văd ce ar putea face asta pentru autonomia totală a dronei (20%? 100%? Mai mult?)... dronele militare grele au toate aripi portante... nu degeaba...este ceea ce merge cel mai bine...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Adăugați o aripă de transport (tip planor) pe o dronă (Mavic) ??




de chatelot16 » 14/09/17, 23:22

dacă pilotul automat continuă să dorească să urce sau să coboare cu puterea generală a celor 4 motoare va irosi toată puterea pe care o dorește, deoarece ridicarea aripii împiedică această schimbare de altitudine dacă nu schimbăm atitudinea care ar schimba cu ușurință altitudinea

pentru a beneficia de aripă pilotul automat trebuie programat să controleze urcarea și coborârea după atitudine... nu mai folosiți cele 4 rotoare pentru susținere ci să le folosiți ca cârmă de avion... schimbare completă a modului de pilotare

in sfarsit imi corectez primul mesaj: modurile de pilotare ale dronei si ale planorului nu sunt incompatibile, sunt doar diferite... cele 4 elice ale dronei pot pilota aripa planorului, dar va trebui sa programezi ce este necesar.. Nu am nicio speranță că software-ul dronei va face acest lucru eficient
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79385
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Adăugați o aripă de transport (tip planor) pe o dronă (Mavic) ??




de Christophe » 15/09/17, 01:53

Ei bine, sunt gata să testez chestia cu o atitudine fixă, treptat și în deplină siguranță...

Având în vedere toate caracteristicile de securitate de pe dronă, îmi imaginez că vom ști rapid dacă computerul de bord îl acceptă...

Un simplu test ar fi la 50cm de sol, dronă stabilizată, pentru a încerca să asamblați drona „de mână”, adică să simulăm ridicarea... Și să vedeți reacția acesteia:

a) acceptă noua ridicare și reduce rotația motoarelor în timpul urcării și menține noua altitudine

b) nu o acceptă și va încerca să „împingă” drona în jos pentru a o menține cât mai bine la altitudinea de start.

Deoarece o dronă de consum nu poate împinge în jos (gravitația face acest lucru), cele 2 cazuri pot fi favorabile aripii de susținere...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79385
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Adăugați o aripă de transport (tip planor) pe o dronă Mavic ??




de Christophe » 10/10/17, 15:23

Flytox a scris:Airbus lucrează în prezent la un concept de „apropiere”.


Un videoclip care prezintă „fiara” (însetată?), numită „RACER” ca Rotorcraft rapid și rentabil

https://www.youtube.com/watch?v=aV52HAdYIgM

Și un mini articol în S&V: https://www.science-et-vie.com/technos- ... mique-9687

Airbus pregătește un super elicopter rapid și economic
De Fiorenza Gracci 09 octombrie 2017 la 17:41 p.m.

Datorită aripii sale duble în formă de X și a celor două elice propulsive, Racer, proiectat de inginerii Airbus, ar trebui să depășească 400 km/h. Primul prototip planificat pentru 2019.

Este un pariu: construirea unui elicopter rapid (de peste 400 km/h), economic și eficient. Pentru a realiza acest lucru, producătorul Airbus Helicopters și-a unit forțele cu doisprezece parteneri europeni.

Conceptul său, Racer, se bazează pe o dublă inovatoare În combinație cu planurile de coadă verticale, această structură realizează o economie de combustibil de 10%, conform producătorului. Suficient pentru a-l face un vehicul potrivit pentru operațiuni de urgență, transport comercial și chiar aviație de afaceri.

Un concept aflat în faza preliminară a fost prezentat la sfârșitul lunii iunie 2017 la Salonul Aeronautic de la Paris. Un prototip ar trebui asamblat în 2019, înainte de a lua zborul în anul următor.


Rapid ok, economic...pai astept sa vad motorul...evident la S&V se pricep mai putin la calcule decat aici...Vezi mai sus...

Și personal văd deja o eroare de design: dacă vrem portare cu aripi mici (ceea ce este clar aici), trebuie să creștem vântul relativ pe acestea și de aceea trebuie să „suflăm” aripile (cum era cazul celuilalt prototip de la Airbus... care era deja alimentând 120 L/100km...) și deci, a priori, să nu se folosească elice propulsive...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Adăugați o aripă portantă (tip planor) la o dronă?




de chatelot16 » 10/10/17, 20:23

Avantajul quadcopterului este de a face ceva simplu care se poate mișca în toate direcțiile

daca punem pe ea o aripa eficienta de avion pierdem acest avantaj, si este mai bine sa facem un avion adevarat cu pilotaj automat ca o drona

pilotarea automată a unui avion este infinit mai ușoară decât pilotarea unui quadcopter sau elicopter

într-un model la scară, un avion poate avea o viteză atât de mică de decolare și aterizare încât decolarea verticală nu este esențială
0 x

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 110