Rețeaua PLC: gama reală și contorul de energie EDF?

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Rețea PLC: gama reală și contorul de electricitate EDF?




de izentrop » 12/09/17, 15:06

Pentru problemele tale de viteză, există WIFI N și WIFI AC. https://www.lesnumeriques.com/repeteurs ... a2227.html

Nu ai putea trage un fir și muta modemul în centru?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Rețea PLC: gama reală și contorul de electricitate EDF?




de chatelot16 » 12/09/17, 19:52

raza de actiune a powerline nu depinde doar de distanta ci mult mai mult de numarul de dispozitive conectate la 220v... in special aparatele moderne cu filtre antiparaziti, semnalul powerline este absorbit de filtre!

Mi s-a întâmplat să încerc cpl-ul pentru camera video cu mai multe extensii de 50 m cap la cap: funcționează la viteză maximă ... dar prima cutie CPL montată cu capul în jos (inversare feminină masculină) pentru a nu trimite Semnalul Powerline se pierde în rețeaua electrică a casei, dar numai în cablul prelungitor

nu confundați linky cpl și computer cpl: este o gamă de frecvențe complet diferită: linky cpl = aproximativ 2khz ... 100MHz până la 1 MHz cpl computer

este o absurditate în a folosi același nume pentru 2 lucruri complet diferite

a numi lucrurile rău înseamnă a adăuga la mizeria lumii
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

Re: Rețea PLC: gama reală și contorul de electricitate EDF?




de oli 80 » 12/09/17, 20:53

Buna seara stiu ca nu are nicio legatura dar pe atunci existau interfoane de birou care functionau in CPL Stiu ca nepoata mea imprumutase un interfon de acest tip unui prieten care locuieste pe aceeasi strada 2 sau 3 case deoparte și au reușit să comunice cu aceste simple interfoane de birou https://www.lignemaison.com/interphone- ... teur-.html

îmi pare rău pentru anunț, dar nu știu dacă putem trece la CPL de acasă la altcineva (vecini sau locuitori din aceeași stradă sau cartier) pentru internet cu cutii

bună seara
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Rețea PLC: gama reală și contorul de electricitate EDF?




de chatelot16 » 12/09/17, 21:54

frecvența utilizată pentru interfon este indicată ... aproximativ 200khz ... mai aproape de linky decât de computerul cpl

este ca și cum la radio emitem o putere puternică și dacă semnalul este împărțit la 10 100 1000 sau 10000 nu contează receptorul este suficient de sensibil pentru a primi oricum

funcționează bine când există un singur dispozitiv pe aceeași frecvență... așa că funcționează bine pentru că aceste interfoane sunt destul de rare

daca nu ar avea toata lumea nu ar mai merge, totul s-ar amesteca

pentru lynky și computer cpl există o codificare mai complicată și mai sigură: nu se amestecă niciodată, dar necesită o anumită calitate a comunicării pentru a funcționa

trecerea interfonului cpl între 2 case diferite nu mă surprinde ... trecerea computerului cpl cu viteză suficientă pentru internet m-ar surprinde mult mai mult ... contorul EDF nu este singura barieră în care întrerupătorul are și înfășurări faceți o anumită barieră ... chiar și micul întrerupător modular care înlocuiește siguranțele sunt, de asemenea, bariere la cpl

bine nu bariere impracticabile, mai degrabă obstacole sau atenuatoare
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 105