AF66: explozie a unui reactor GP7200 pe Airbus A380 peste Atlantic

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: AF66: explozia unui reactor GP7200 pe Airbus A380 peste Atlantic




de Christophe » 15/01/18, 14:43

A auzit cineva de accidentul AF66?

În caz contrar, indiferent de acest accident, programul A380 este în pericol, din cauza lipsei de comandă: https://lexpansion.lexpress.fr/entrepri ... 76108.html

Dacă aș fi un tip verde pretențios aș spune „știam de la început”, dar nu sunt : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: AF66: explozia unui reactor GP7200 pe Airbus A380 peste Atlantic




de Did67 » 15/01/18, 15:15

Mi-am pus întrebarea în urmă cu câteva zile, în timp ce citeam știrile referitoare la Airbus (totuși înregistrările comenzilor pentru celelalte game - chiar dacă A380 se va opri, probabil).

[Ar fi, de asemenea, foarte agitat în personal!]
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: AF66: explozia unui reactor GP7200 pe Airbus A380 peste Atlantic




de Christophe » 15/01/18, 15:34

După o căutare rapidă, ultimele informații pe care le-am găsit datează de la mijlocul lunii decembrie, când A380 a fost repatriat în Europa ...

Nimic aprins https://www.bea.aero deocamdată ... poate dura ani ...

Ipoteza meteorită a lui Gaston mi se pare cea mai credibilă, deși este infinit improbabilă! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: AF66: explozia unui reactor GP7200 pe Airbus A380 peste Atlantic




de Did67 » 15/01/18, 16:18

Christophe a scris:Ipoteza meteorită a lui Gaston mi se pare cea mai credibilă, deși este infinit improbabilă! : Cheesy:


Dacă ar fi așa, ar trebui să ne facă să ne gândim la un alt eveniment „foarte foarte puțin probabil”: explozia unei centrale nucleare! „Foarte puțin probabil” nu înseamnă „niciodată” sau „într-un timp foarte, foarte lung”!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: AF66: explozia unui reactor GP7200 pe Airbus A380 peste Atlantic




de Christophe » 15/01/18, 16:33

Absolut, dar pentru a detona o centrală nucleară, aveți deja nevoie de un meteorit iad (cred că există doar 1 la fiecare 10 ani destul de puternic ... ca cel care a fost filmat în Rusia cu ceva timp în urmă ) ... și probabilitatea ca aceasta să lovească o centrală nucleară este aceeași cu un reactor de avion, adică este ca un puilleme : Cheesy: : Cheesy:

Eventualul meteorit din zborul AF66 a fost mult mai mic (altfel aripa ar fi dispărut și avionul cu el și probabil că nu am fi știut niciodată exact ce s-ar fi întâmplat!) Și nu ar fi făcut nimic la 2 sau 3m de la beton dintr-un reactor nuclear (sau aproape nimic) ... după aceea poate deteriora alte elemente mai fragile ale unei centrale și poate avea un efect de ghiocel ...

Nu, cred că prostia umană este suficientă ... Riscul „uman” este mai probabil în riscul nuclear: uman, ceea ce înseamnă, ca instalațiile să fie cât mai profitabile posibil ... până la accident ... :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: AF66: explozia unui reactor GP7200 pe Airbus A380 peste Atlantic




de Did67 » 15/01/18, 17:28

Nu mă gândeam la un meteorit pe centrală.

Doar că acest incident, dacă se dovedește a fi un meteorit, nu a avut „aproape nicio șansă să se întâmple”! Prin urmare, ar fi o oportunitate de a înțelege că un eveniment care are o foarte, foarte mică probabilitate de a se întâmpla poate avea loc totuși fără avertisment ...

Mă gândesc mai presus de toate, de fapt, ca tine, la eroarea umană. Așa cum se întâmplă în boxele de avion. Sau depresia unui tip responsabil. Sau reacții neadecvate în urma unui incident care ar putea fi doar minor [Am ​​văzut recent un film pe TNT german care povestea, pe baza faptelor, ceea ce s-a întâmplat la Cernobîl - cu, în special, interviu cu o persoană care se afla în camera de control în celebra seară, când sosiseră „comenzi” contrare pentru a asigura producția necesară de energie electrică la Kiev, în timp ce o echipă „slăbită” începuse un „test” de coborâre planificat și amânat de mai multe ori; Când a sosit tura de noapte mai puțin lustruită, s-au trezit confruntați cu proceduri scrise supraîncărcate cu ștergeri - și nimeni nu știa ce să facă: să urmeze ce a fost tăiat sau ce nu ? Când cineva a decis în cele din urmă să apese butonul roșu de oprire de urgență, era prea târziu; deja clocotea cu Xenon și oprirea bruscă a declanșat inițial o reacție paradoxală: a crescut clocotul, de unde explozia, iar restul știm ...]

Știi asta mai bine decât mine, deoarece ești pilot, dar accidentele sunt de obicei legate de reacții inadecvate în cabină. Sau neînțelegeri. Sau argumente. Copilotul Rio-Paris s-a agățat de mânerul său, în timp ce a fost necesar să se „scufunde” aparatul care s-a blocat (în absența datelor privind viteza - sondele Pitot înghețate). În prăbușirea din Elveția, controlorul de trafic aerian elvețian a dat o comandă contrară avionului rus, care tocmai primise comanda de la „dispozitivul său automat” - nu mai știu cum se numesc aceste mici gadgeturi - care detectase celălalt avion și i-a cerut să coboare (celălalt avion primind ordinul automat de urcare - dacă am fi urmat automatele, totul ar fi fost bine. Din păcate, pilotul rus a ascultat controlul! dacă nu toate?) unele companii aeriene și-au instruit pilotul că, în cazul unei situații identice (comenzi contrare), urmează gadgetul automat, considerat mai fiabil!

Deci da, am învățat din prăbușiri ... Dar hei, o prăbușire este de 100, 200 de morți (cu excepția Tenerife) și o pată neagră în peisaj (și apoi natura se recuperează în câteva zeci de de ani - nu vedem urma accidentului Airbus peste Obernai) ... Dacă facem același lucru în cabina unei centrale electrice ...
2 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: AF66: explozia unui reactor GP7200 pe Airbus A380 peste Atlantic




de Christophe » 15/01/18, 17:41

Pentru Cernobîl citisem că, în cadrul acestui test, au ocolit în mod voluntar mai mult de 10 niveluri de securitate recursive ... ceea ce înseamnă că 10 uși de securitate s-au deschis succesiv ...

Cernobîl nu este un accident de funcționare normală: este un accident al unui test care a degenerat, din cauza erorilor umane pe care cu siguranță le menționați!

Fukushima (și alții, totuși Cernobîlul care încă mai sperie cel mai mult) este, prin urmare, un accident mult mai grav în ochii mei (ca să nu mai vorbim de faptul că nu a degenerat doar un singur reactor), deoarece un defect de proiectare a siguranței (o bună siguranță înseamnă planificarea în avans ... improbabil: câțiva m înălțime a digurilor în plus și „nimic” nu s-ar fi întâmplat ... a pus grupuri de urgență în zone potențial inundabil este doar o nebunie ... totuși japonezii sunt departe de a fi idioți și obișnuiți cu taifunele ...)

În plus, unde este Fukushima ???
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: AF66: explozia unui reactor GP7200 pe Airbus A380 peste Atlantic




de Gaston » 15/01/18, 17:46

Christophe a scris:În plus, unde este Fukushima ???
Totul este în regulă.

Îmi pare rău, nu m-am putut abține, am plecat deja : Mrgreen:
2 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: AF66: explozia unui reactor GP7200 pe Airbus A380 peste Atlantic




de Christophe » 15/01/18, 17:47

Did67 a scris:Știi asta mai bine decât mine, deoarece ești pilot, dar accidentele sunt de obicei legate de reacții inadecvate în cabină. Sau neînțelegeri. Sau argumente. Copilotul Rio-Paris s-a agățat de mânerul său, în timp ce a fost necesar să se „scufunde” aparatul care s-a blocat (în absența datelor privind viteza - sondele Pitot înghețate).


Niciun accident aerian modern nu se datorează unei singure cauze, este un lanț de probleme „mici” care îl fac unul imens. :(

Cu excepția cazului unei defecțiuni mecanice ... și din nou, atunci când căutăm, este un lanț de defecțiuni umane ale sistemului de întreținere (o informație neînțeleasă, o defecțiune de comunicare, o hârtie pierdută, un tip bolnav sau distras care a uitat o lovitură cheie !!)!

Pe scurt, din fericire, sunt pilot solo și că sunt singurul care îmi ține „mânerul” (lol), cunoscându-mi caracterul și spiritul de contradicție! : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: AF66: explozia unui reactor GP7200 pe Airbus A380 peste Atlantic




de Christophe » 15/01/18, 17:50

Gaston scria:
Christophe a scris:În plus, unde este Fukushima ???
Totul este în regulă.

Îmi pare rău, nu m-am putut abține, am plecat deja : Mrgreen:


Ah ah ah ... Ai dreptate și Pacificul este o piscină mare, diluția nu ar trebui să pună probleme majore aparent ... :? :? :?

Dar japonezii vor trebui să trăiască cu alte tipuri de Fugu! :? :? :?
0 x

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 167