Grădina fraților leneși!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Grădina fraților leneși!




de Julienmos » 07/05/18, 19:54

acasă, (dep. 57 - nord-est) usturoiul pe care l-am plantat și eu în noiembrie anul trecut, nu merge prea prost ...
jointes pièces
usturoi pe 7 mai 18.jpg
usturoi începând cu 7 mai 18.jpg (198.45 KiB) Vizualizat de 3395 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Grădina fraților leneși!




de Adrien (ex-nico239) » 07/05/18, 21:33

Oh dragut ...

În ceea ce ne privește, nu am părăsit încă hostelul ...

Doamna nu a rezistat curiozității

Imagine

Sunt încă necesare două luni bune, sperând că totul va merge bine până atunci
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina fraților leneși!




de Did67 » 08/05/18, 08:35

@julienmos

Deci, acolo, înregistrat! Într-o zonă climatică comparabilă cu a mea, cu un sol despre care spuneți că este greu, argilos și, prin urmare, acoperit cu fân din toamnă ???

Prin urmare, acest lucru contrazice experiența mea neconcludentă ... Este doar pentru a arăta că regula de bază într-o grădină de legume leneșă este că lucrurile vii au la dispoziție surprize pentru noi! Mintile obsesive se abțin ...

Urma să trag concluzia că usturoiul de toamnă nu-i place să fie acoperit și umiditatea pe care aceasta o generează ... Prin urmare, concluzionez că voi încerca din nou !!! Trebuie să fii flexibil într-o grădină leneșă!

Am o mică întrebare tâmpită [ah, nu mi-a fost dor de tine acolo!]: Ai observat varietatea ???

@nico

Totul părea să meargă în aceeași direcție cu observațiile mele - cu excepția faptului că Julienmos ne arată contrariul!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina fraților leneși!




de Did67 » 08/05/18, 08:38

nico239 a scris:Doamna nu a rezistat curiozității

Sunt încă necesare două luni bune, sperând că totul va merge bine până atunci


Normal că nu există bulbi: planta a consumat energia cuișoarelor; ea s-a așezat; mai întâi își dezvoltă rădăcinile și apoi acum „colectoarele solare”; nu va putea să-și „încarce bateriile” (să formeze becuri) decât după ... Nu putem cere unei instalații fotovoltaice să producă cât timp panourile sunt încă în cutii!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina fraților leneși!




de Did67 » 08/05/18, 08:45

Julienmos a scris:acasă, (dep. 57 - nord-est) usturoiul pe care l-am plantat și eu în noiembrie anul trecut, nu merge prea prost ...


Este superb !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Grădina fraților leneși!




de Julienmos » 08/05/18, 13:40

Did67 a scris: Într-o zonă climatică comparabilă cu a mea, cu un sol despre care spuneți că este greu, argilos și, prin urmare, acoperit cu fân din toamnă ???

Prin urmare, acest lucru contrazice experiența mea neconcludentă ... Este doar pentru a arăta că regula de bază într-o grădină de legume leneșă este că lucrurile vii au la dispoziție surprize pentru noi! Mintile obsesive se abțin ...

Urma să trag concluzia că usturoiul de toamnă nu-i place să fie acoperit și umiditatea pe care aceasta o generează ... Prin urmare, concluzionez că voi încerca din nou !!! Trebuie să fii flexibil într-o grădină leneșă!

Am o mică întrebare tâmpită [ah, nu mi-a fost dor de tine acolo!]: Ai observat varietatea ???


sau așa :D

Am notat în caietul meu: usturoiul plantat pe 2 și 3 noiembrie.

Soi, nu-mi amintesc, cu excepția faptului că am avut de ales cu usturoiul roz, violet și alb, am ales usturoiul alb.

Pământ argilos, da, sigur. Sol argilos-calcaros, dar se pare că îi place usturoiului?

Nu plantasem încă fân în legumă la plantare, așa că solul era mai mult sau mai puțin gol în această locație, unde tocmai recoltasem morcovi.

După transplant, am presărat cu tăieturi de iarbă uscate, atât.
Și ulterior am îngroșat acel strat și mai mult, încă cu cosit. Fotografia este făcută destul de aproape, deci este înșelătoare, s-ar putea să credeți că este fân, dar nu, sunt tăieturi (fân, există unele în altă parte).

Frunzele exterioare tind să fie puțin vatră gălbuie, iar vârfurile frunzelor puțin ofilite, poate secetă?
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Grădina fraților leneși!




de phil53 » 08/05/18, 16:28

La fel, frunzele devin galbene la vârf, bulbii încep să se formeze.
O mâncăm așa pentru că am impresia că becurile vor fi mici. Prea plictisitor pentru a se coaja
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Grădina fraților leneși!




de Adrien (ex-nico239) » 08/05/18, 18:09

Did67 a scris:
nico239 a scris:Doamna nu a rezistat curiozității

Sunt încă necesare două luni bune, sperând că totul va merge bine până atunci


Normal că nu există bulbi: planta a consumat energia cuișoarelor; ea s-a așezat; mai întâi își dezvoltă rădăcinile și apoi acum „colectoarele solare”; nu va putea să-și „încarce bateriile” (să formeze becuri) decât după ... Nu putem cere unei instalații fotovoltaice să producă cât timp panourile sunt încă în cutii!


Ok, fără griji, oricum știm că sunt încă 2 luni de creștere ...

Vom vedea asta la începutul lunii iulie
0 x
Mickael
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 11/10/17, 09:37
Locul de amplasare: Pontarlier
x 1

Re: Grădina fraților leneși!




de Mickael » 17/05/18, 22:40

@julienmos Observ modul dvs. de a proceda și vom testa asta pentru usturoiul de toamnă.

Am pus niște usturoi și am plantat niște praz, sfinții de gheață au trecut, dar există riscul furtunilor cu grindină ... Așa că vom aștepta un pic mai mult ..
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Diabolorent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 13/02/18, 16:37
Locul de amplasare: Digne les Bains
x 26

Re: Grădina fraților leneși!




de Diabolorent » 19/06/18, 09:06

Super frumos acest usturoi ... plantat într-un rând de ceapă : Cheesy: : Cheesy:

La mine e la fel ca la Nico: Mai aștept câteva săptămâni.
Nu îndrăznesc să-l rup, vecinul i-a putred usturoiul de prea multă umiditate, mă tem de aceeași soartă :(
Prin urmare, aștept până în ultimul moment. Am citit că trebuie să legați tulpinile când devin galbene pentru a promova concentrația de sevă în capetele usturoiului.
Este același lucru pentru ceapă și șalotă?
0 x
"Nu este un semn al bunei sănătăți mentale să fie bine adaptat la o societate bolnavă" Jiddu Krishnamurti.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 216