Grădina fraților leneși!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina fraților leneși!




de Did67 » 19/06/18, 09:24

Diabolorent a scris: Am citit că trebuie să legați tulpinile atunci când devin galbene pentru a promova concentrația de sevă în capetele usturoiului.
Este același lucru pentru ceapă și șalotă?


Vă sugerez să încercați: jumătate legat / jumătate fără legătură!

Sunt dispus să pariez că este doar unul dintre acele lucruri ciudate pe care omul nostru mitoman a ajuns să le supere și să concluzioneze că „din fericire a făcut asta sau nu ar funcționa!”

Pentru că cineva îmi explică cum substanțele, formate în frunze prin fotosinteză, reușesc să umfle cuișoare dacă tulpinile sunt legate ???? Este credința mitică și arhi-falsă că o plantă crește după rădăcini !!!!!!!!!! Pe scurt, este pentru cei care nu știu că există Tillandsia ...

Acolo, este doar o părere, a mea. „Științific”, trebuie să încercăm „toate lucrurile fiind egale”.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Diabolorent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 13/02/18, 16:37
Locul de amplasare: Digne les Bains
x 26

Re: Grădina fraților leneși!




de Diabolorent » 19/06/18, 09:45

Da, nici nu aș vrea să ajung cu plantele Bonzai :şoc: : Cheesy: : Cheesy:

Oricum, nu am suficient cât să rezist toată iarna, a fost să testez ce ar putea crește în grădina mea. Acum, când văd că totul merge bine, voi replanta mai mult.
Da, recunosc, m-am îndoit la un moment dat : Hopa: Mea culpa :P
Și încă mă îndoiesc :şoc: și m-aș îndoi până la eliberarea fructelor și legumelor atât de sperate : Lol:

De fapt, mă îndoiesc fără să mă îndoiesc, îmi spun: „ce ar fi dacă nu ar funcționa pentru mine”, fiind în același timp sigur că va funcționa? Imagine

Foarte contradictoriu, nu-i așa? :)
0 x
"Nu este un semn al bunei sănătăți mentale să fie bine adaptat la o societate bolnavă" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina fraților leneși!




de Did67 » 19/06/18, 11:35

Caracteristica omului este să te îndoiești ...

„Sunt ca o scroafă care se îndoiește”: https://www.livrenpoche.com/je-suis-com ... E4QAvD_BwE

Atâta timp cât mergi înainte oricum, mi se pare mai puțin nesănătos decât „să te grăbești în toate tâmpenii” (fără să te gândești) [sunt ca un „beep beep”, coiul care aleargă - înainte de a-mi da seama că este deasupra golului! Pentru cei care cunosc acele vechi desene animate americane ...]


În orice caz, mă îndoiesc că nodurile vor schimba ceva acolo [vorbesc despre noduri în tulpinile usturoiului] ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina fraților leneși!




de Did67 » 19/06/18, 11:44

Did67 a scris:
Pentru că cineva îmi explică cum substanțele, formate în frunze prin fotosinteză, reușesc să umfle cuișoare dacă tulpinile sunt legate ????



Corectez o expresie incomodă: exact, nu este un nod care să întrerupă grinzile conductoare. Deci asta nu va „preveni”. Dar nu văd cum ar ajuta asta! Aceasta a fost afirmația!

[Apropo, nu am făcut-o niciodată și am avut mereu usturoi ... Ar fi fost „mai bine” dacă aș fi legat ???? Vedeți că mă îndoiesc, dar dacă plantez încă 10 cuișoare am destul ????]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Grădina fraților leneși!




de Julienmos » 21/06/18, 00:09

usturoiul meu este recoltat, frunzele erau bine îngălbenite, foarte „ruginite”, nu am legat nimic deloc.
Becurile mi se par mai mult decât corecte ca mărime, în orice caz mult mai bune decât anul trecut, când transplantasem usturoiul puțin târziu ar trebui specificat.
Ghici că trebuie să-l lași să se usuce acum, la soare? lăsând tulpinile și frunzele sau tăindu-le imediat?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina fraților leneși!




de Did67 » 21/06/18, 08:07

De asemenea, am rupt câteva plante (regenerare naturală) în căpșuni: într-adevăr „rugina” s-a dezvoltat, datorită perioadei calde și umede.

https://www.rustica.fr/articles-jardin/ ... ,4066.html

Aceasta este, împreună cu fusarium (o altă ciupercă), ceea ce justifică tratamentele fungicide la grâul convențional - și de ce nu-mi place ideea de a folosi paie, care este încă umplută cu ea?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : LudoThePotagiste și oaspeții 276