Adăugați baterii la instalația fotovoltaică

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
frenchkiss66
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 23/09/17, 16:39

Adăugați baterii la instalația fotovoltaică




de frenchkiss66 » 12/10/17, 16:25

Bună ziua, îmi pun o întrebare: De-a lungul timpului, îmi dau seama că panoul meu de 100w este supradimensionat pentru banca bateriei mele (2x36Ah / 12v) și consumul meu relativ redus și neobișnuit (o dată pe săptămână în medie). Am avut ideea de a adăuga un alt pachet de baterii pentru a-mi dubla (cel puțin) capacitatea de stocare. Dar mi se pare că am citit, aici sau în altă parte, că bateriile în serie sau în paralel (acesta este cazul meu) trebuie să aibă aceeași marcă, aceeași capacitate și vechime. Cum să fac atunci, ar trebui să scap de bateriile mele vechi (în perfectă stare în plus) pentru a oferi un set complet nou și identic? sau am greșit, sau există un truc pentru a rezolva problema?
multumesc pentru raspunsuri sau idei.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Adăugați baterii la instalarea fotovoltaică




de Gaston » 12/10/17, 17:19

În general, asocierea mai multor baterii este întotdeauna o problemă (nu aceleași probleme în funcție de faptul că se plasează în serie sau în paralel).

Luând baterii identice de aceeași vârstă poate limita (sau întârzia) apariția problemelor.

Cea mai bună soluție ar fi utilizarea unei baterii cu o capacitate mai mare.

Există, de asemenea, posibilitatea de a utiliza un BMS pentru a gestiona încărcarea fiecărei baterii individual, dar pentru bateriile cu plumb, aceasta este destul de rară (și cu siguranță mai scumpă decât o nouă baterie de mare capacitate).
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13721
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Adăugați baterii la instalarea fotovoltaică




de izentrop » 12/10/17, 22:08

bonjour,
Pentru a evita descărcarea unei baterii într-o altă, se pot adăuga diode schottky. Pentru a realiza diagrama avem nevoie de referința încărcătorului.
Standart, pwm sau MPPT?
0 x

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 130