Prezentarea instrumentelor necunoscute interesante sau inovatoare

Prezentați-vă proiectele de bricolaj, noile idei tehnice, inovațiile de testat sau munca de auto-construcție. Pentru că a face acest lucru singur este adesea mai economic și poate fi mai eficient.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Prezentarea unor instrumente inovatoare interesante sau puțin cunoscute




de Ahmed » 21/03/20, 18:00

Este o gluma? Vrei să ridici moralul trupelor?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

Re: Prezentarea unor instrumente inovatoare interesante sau puțin cunoscute




de oli 80 » 21/03/20, 21:10

Salut, in momentul de fata toata lumea are nevoie, in acelasi timp introduc lucruri noi, in ciuda contextului te face sa te gandesti putin la altceva
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Prezentarea unor instrumente inovatoare interesante sau puțin cunoscute




de Ahmed » 21/03/20, 22:11

Da, scuze, nu a fost o critică, doar am uitat zâmbetul... : Hopa:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

Re: Prezentarea unor instrumente inovatoare interesante sau puțin cunoscute




de oli 80 » 22/03/20, 10:54

Hei, nu e mare lucru, iată ceva ce toată lumea ar putea avea nevoie
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Prezentarea unor instrumente inovatoare interesante sau puțin cunoscute




de Ahmed » 02/09/20, 16:56

Sa te schimb putin (nu sper la mai mult! : Roll: ) de covid19, iată unul dintre micile mele bricolaje.
În calitate de proprietar al unei tundere Sandvik, am fost dezamăgit de funcționarea mediocră a acestei unealte care permite doar tăierea ramurilor destul de mici în ciuda creșterii efortului permisă de tăiere. Problema se datorează unui design slab: pe o ramură ceva mai mare, lama pătrunde bine în lemn, dar pe măsură ce atacă de jos, toată greutatea din aval a ramurii tinde să închidă linia de tăiere pe lamă și să o blocheze: toată lumea. cine folosește foarfece de tăiat știe că se poate face tăierea mai ușoară prin îndoirea ramurii în direcția favorabilă cu cealaltă mână.
De atunci, soluția teoretică perfectă a fost simplă: a fost necesară inversarea sistemului astfel încât greutatea ramului, în loc să se opună pătrunderii lamei, să o faciliteze. M-am gandit mai intai la un dispozitiv articulat de 2 pinioane, asta pentru a inversa directia de miscare a lamei (ceea ce corespunde inversarii sale de orientare si imposibilitatii de a actiona altfel decat prin tractiune pe coarda, deci in jos). Aplicația a fost dificilă pe un dispozitiv mic care nu era conceput pentru această modificare și ar fi necesitat să plec de la zero, ceea ce nu era obiectivul meu, mult mai modest. Chestia a rămas acolo mult timp, până când a apărut soluția: deoarece este dificil să influențezi mișcarea lamei, de ce să nu o faci pe partea de obicei fixă ​​care se numește 'nicovală? Nu mai devreme de spus, de făcut și iată rezultatul static în imagini. Pentru a fi clar, prima fotografie arată instrumentul deschis și a doua închis. A fost necesar să se realizeze o piesă de legătură (în culoarea gri) între suport și elementele de tăiere care să fie adecvată mișcării și locației dorite (pentru a găsi profilul potrivit, am decupat mai întâi piese de testare pe bază de carton). Dacă vă uitați cu atenție, veți vedea că am luat și o mică probă de organ de la capătul nicovalei și că am residit-o în cealaltă direcție pentru a accentua efectul de „cioc”, pentru a evita fenomenele de alunecare observate în timpul primului. teste.
Aș dori să subliniez că, așa cum era de așteptat, totul funcționează perfect. :P 8)
IMG0079B.jpg
IMG0079B.jpg (486.01 KB) Vizualizat de 2722 ori
IMG0080A.jpg
IMG0080A.jpg (467.45 KB) Consultat de 2722 de ori
2 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Prezentarea unor instrumente inovatoare interesante sau puțin cunoscute




de Obamot » 02/09/20, 18:15

Cumpăr dacă nu este produsul unei valori abstracte :D

Sudurile sunt garantate 3 ani?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Prezentarea unor instrumente inovatoare interesante sau puțin cunoscute




de Ahmed » 02/09/20, 18:35

Le garantez absolut pe amândouă: sudurile, precum și valoarea care nu este (daca pot spune asa! :P ) real. 8) Niciun risc, așadar, pentru cei alergici la valoarea abstractă, din moment ce nu există nicio urmă, nici măcar cea mai mică... : Wink:

PS: deoarece nu există valoare abstractă, acest instrument nu poate fi achiziționat...
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Prezentarea unor instrumente inovatoare interesante sau puțin cunoscute




de Obamot » 02/09/20, 18:43

La acest preț este chiar [nu] ieftin : Cheesy: pentru că trebuie să salutăm efortul inventiv și munca! Imagine

Rețineți că aparatul de sudură a fost posibil achiziționat într-o zi cu valoare abstractă, există poate o egalizare undeva?
La fel și instrumentul în forma sa originală? Asta îmi dă o idee: cum ar putea companiile să-și achiziționeze/schimba bunurile și serviciile fără a utiliza valoarea abstractă?
(Ca o încercare de a ieși din circuit și de a merge spre un cerc virtuos..?)

În cele din urmă, mă refer la o metodă de tranziție care este fezabilă așa cum este și cât mai virtuoasă posibil!?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Prezentarea unor instrumente inovatoare interesante sau puțin cunoscute




de Ahmed » 02/09/20, 19:43

Există într-adevăr reziduuri indirecte de valoare abstractă, în special în instrumente, după cum observați. Totuși, dacă plivitorul este inițial o marfă, această transformare o face să se mute către o valoare de utilizare pură (pe care nu o avea înainte, dar care nu ar fi fost în contradicție cu o posibilă valoare de utilizare) . De asemenea, pentru că transformarea instrumentului nu a necesitat muncă, acesta nu prezintă nicio valoare abstractă în acest proces.
Ideea scurtcircuitării trecerii prin valoarea abstractă în timpul schimburilor de bunuri sau servicii de către companii este, strict vorbind, imposibilă, întrucât munca, firma și valoarea abstractă sunt categorii imanente în economismul exponențial. Moneda locală nu ne permite să scăpăm, decât în ​​mod superficial și cosmetic, de această logică intrinsecă. Să presupunem că pentru a ocoli această capcană, trebuie să trecem de la AMA' la, de exemplu, MAM (unde M=bunuri; A=bani și A'=investiție inițială+profit).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Prezentarea unor instrumente inovatoare interesante sau puțin cunoscute




de Obamot » 02/09/20, 21:19

Încă este grozav, mulțumesc pentru efortul de a răspunde!

Un lucru mă preocupă, de ce A" este la sfârșit și nu la începutul formulei AMA?

Pentru că investiția este înainte de a intra în circuit (în economia actuală: o imprimantă va investi mai întâi într-o mașină offset, cerneluri, hârtie, o ghilotină și alte consumabile înainte de a putea începe să imprime și să facă profit... Și asta presupunând că plătește numerar... pentru a face acest lucru, este posibil să fi economisit din salariul său de la un loc de muncă anterior.)

Atunci MAM-ul, nu vad aplicatia practica, nu ar fi:
1) Ofer cartofi = „M”,
2) cine vrea îmi dă bani = „A”
3) și cu acești bani îi cumpăr țelină în schimb direct (sau eventual amânat) = „M”
„Solicitantul” este cel care caută să-și vândă producția și nu potențialul client.
Se restabilește rolul reclamantului, deoarece schimbul se face prin „substanța” (M) și nu prin bani (A), valoare abstractă.
Am bine?

ne spui tu „de exemplu”, ce alte exemple am putea folosi?
0 x

Întoarceți-vă la „Ansambluri tehnice, bricolaj, inovații și autoconstrucție: realizarea unui obiect sau a unei instalații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 136