Consumul de energie al unei pompe de căldură

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Consumul de energie electrică al unei pompe de căldură




de Ahmed » 11/11/17, 10:10

Da, ideea grămezii de compost este una bună: timpul de fermentare ** corespunde perioadei de încălzire preconizate. Pe de altă parte, nu este nevoie de un schimbător *: este suficient să încălzim sera, fluctuațiile de temperatură datorate pierderilor vor fi „netezite” de inerția apei. Singurul punct delicat este estimarea cantității de substrat care urmează să fie implementată ...

* Principiul schimbătorului este complex din punct de vedere tehnic și, mai presus de toate, riscă să blocheze procesul de fermentare, deoarece aceste „animale mici” sunt delicate.
** Poate fi mărit prin agitarea grămezii, pentru a reîncărca oxigenul.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Consumul de energie electrică al unei pompe de căldură




de Lolounette » 11/11/17, 10:58

Desigur, dar prezența gunoiului de grajd în sera de producție riscă să provoace mirosuri și probleme de contaminare în iazuri, așa că pentru mine nu este posibil: gropile de gunoi trebuie să fie amplasate în exterior, deci schimbatorul mi se pare obligatoriu?

altfel trebuie să practicați fermentația într-un vas complet închis ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Consumul de energie electrică al unei pompe de căldură




de Ahmed » 11/11/17, 11:27

Nu este nevoie de gunoi de grajd, ramurile zdrobite și umezite nu vor îndeplini aceeași funcție, mai puțin miros ... 8)
Grămezile pot fi așezate pe pereții rezervoarelor pentru a localiza mai bine încălzirea ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Consumul de energie electrică al unei pompe de căldură




de Lolounette » 11/11/17, 12:15

pentru ca temperatura să crească ridicată în grămadă, este necesară descompunerea bacteriană: gunoiul de grajd proaspăt de cal se ridică la peste 70 ° în inimă ...

lemnul zdrobit este degradat în principal de ciuperci, astfel încât producția de căldură nu va fi suficientă pentru utilizarea prevăzută în opinia mea
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Consumul de energie electrică al unei pompe de căldură




de chatelot16 » 11/11/17, 13:08

pompa de căldură depinde puternic de temperatura lucrului care trebuie încălzit, cu cât această temperatură este mai mică, cu atât crește căldura

de aceea este foarte interesant să încălziți direct apa, deoarece schimbătorul de apă are o pierdere de temperatură foarte mică, mult mai mică decât pentru încălzirea aerului ... și pentru aceasta există pompe de căldură speciale pentru piscină , optimizat pentru încălzirea apei, cu un polițist mult superior pompei de căldură pentru încălzirea casei

datorită dimensiunii lor uriașe, pompele de căldură bune pentru piscină oferă o putere termică excelentă pentru un consum redus ... așa că aveți dreptate să căutați o soluție de pompă de căldură

Specific pompa de căldură bună pentru că din păcate există și foarte proaste ... pentru a fi buni ai nevoie de schimbătoare mari care le costă prețul și este ușor să reduci prețul cu un schimbător prea mic care face polițist ponosit
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: consumul de energie al unei pompe de căldură




de sicetaitsimple » 11/11/17, 15:03

ced75 a scris:apoi, sicetaitsimple, de ce să uit capacul?



bonjour,

așa că am descalificat CAP (poate prea repede) asupra elementelor pe care le aveam la acea vreme, mai ales faptul că utilizarea era doar timp de aproximativ 3 luni în primăvară.
Am văzut de atunci că ați analizat în continuare fișierul îndeaproape și ați făcut unele cercetări, care spuneau că 2000 €, o PAC de bună calitate rămâne de verificat.

Cu toate acestea, m-am gândit puțin la asta de atunci și, de fapt, problema dvs. este complicată!

De fapt, se apropie de problemele de aer condiționat ale piscinelor interioare, puțin mai puțin complicate, deoarece îmi imaginez că visul tău este să nu faci plajă în seră în primăvară în timp ce înoți din când în când cu peștii tăi!

Bine, vorbești despre încălzirea aerului (prin sobe) sau încălzirea apei.

Din punctul meu de vedere, este bineînțeles necesar să încălziți mai întâi apa, reglând cât mai bine temperatura acesteia, deoarece este bunăstarea peștilor dvs.

Dar, în opinia mea, acest lucru nu este suficient, deoarece în anumite momente, când există diferențe mari între temperatura zilei și temperatura nocturnă, sera dvs. va deveni un lucru oribil cu condensări extreme, dezvoltarea mucegaiului .... Habar n-am care sunt consecințele pentru pești, îmi pare rău.

Pe scurt, poate fi necesar să poți dezumidifica aerul folosind dispozitive concepute pentru, care în unele moduri seamănă puțin cu pompele de căldură!

Prin urmare, nu vă voi oferi niciun sfat deoarece este în afara domeniului meu de „competență”, îmi dau doar sentimentul, dar în opinia mea ar trebui să căutați soluții pe site-urile care vorbesc despre „piscină” acoperit "
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Consumul de energie electrică al unei pompe de căldură




de Ahmed » 11/11/17, 16:36

LolounetteTu scrie:
lemnul zdrobit este în principal degradat de ciuperci, astfel încât puterea de căldură nu va fi suficientă pentru utilizarea intenționată în opinia mea.

Ești confuz: în răspândirea suprafeței, ciupercile sunt interesate, dar în compostarea grămezii, bacteriile termofile intervin.
Am scris mai sus că „grămezile pot fi așezate pe pereții rezervoarelor pentru a localiza mai bine încălzirea ...”, specific că trebuie să vă limitați la suprafața de contact, altfel veți crea un curte-bouillon prematur :D , temperatura poate ajunge la 60-70 °.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Consumul de energie electrică al unei pompe de căldură




de Lolounette » 11/11/17, 16:51

într-adevăr am avut un mic scurtcircuit al cerebelului : Mrgreen:

dacă tunelul de pietriș rămâne relevant, ne putem gândi, de asemenea, să-l cuplăm la tuneluri de compost care funcționează pe același principiu de bază, dar cu materie organică în loc de pietricele care ar genera căldură atunci când pietricelele au returnat toate a lor...
Dar toate acestea încălzesc aerul mai mult decât apa dacă am înțeles corect și rămân convins că trebuie să ne concentrăm pe încălzirea acestuia din urmă!

Deci, de ce nu versiunea de piscină cu strat fierbinte, de fapt, cu materialul organic de încălzire în contact cu partea aeriană a bazinului și pietricelele de mai jos (în contact cu partea îngropată a bazinului) pentru a crea o masă inerțială suplimentară și tamponarea lor puțin. arde compost la început ...
0 x
ced75
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 08/08/15, 19:27

Re: Consumul de energie electrică al unei pompe de căldură




de ced75 » 11/11/17, 21:52

Ahmed a scris:Dacă regularitatea temperaturii * și funcționarea automată sunt criterii decisive pentru dvs., aruncarea rezistențelor ar fi mai judicioasă decât pompa de căldură; mai ales că nimic nu te împiedică să izolezi puțin coșurile ...


Am calculat pentru o diferență de 5 ° C / zi o putere de furnizat de 45kw, să zicem 25 încălzitoare cu imersiune de 200W la 25 € face o investiție de 625 €, este într-adevăr mult mai bună decât celelalte soluții, dar ce gena este consumul de energie electrică. Să presupunem că 60 de zile la 45kw adică 2700kW, sau 432 €, este de aproape 4 ori mai scump decât consumul PAC ... Mai mult, dacă construiesc 20 de sere care ar fi 54MW / an fără să număr consumul pompelor etc. ... aș dori să propun un proiect care face parte din dezvoltarea durabilă și care să fie cât mai ecologic posibil ...

Altfel, am văzut un pachet de hidroacumulare la 3000 € cu o sobă de cazan și un rezervor de 1m3 care ar regla temperatura, ce crezi?

Lolounette a scris:Îmi pot imagina un schimbător de bază realizat din țevi care se înfășoară printr-o grămadă de gunoi de grajd descompus (izolat din baloturi de paie?) Apoi în bazine, cu o pompă simplă de recirculare al cărei debit ar fi controlat de termostat ...


Ideea este foarte interesantă din punct de vedere ecologic, trebuie să mă gândesc din nou la asta înainte de a vă răspunde ... ceea ce îmi vine rece este întotdeauna constrângerile de aprovizionare și depozitare precum lemnul (cu miros în plus dacă este gunoi de grajd ... :-)
În seră, dezvoltarea bolilor pentru pești? În afara serii, lucrări mai complicate ... În plus, în funcție de natura compostului și de stadiul acestuia, acesta crește până la 40-70 ° C, nu trebuie să depășesc 25 ° C pentru apa mea , cum să reglementez toate acestea? ... În cele din urmă, am studiat mult subiectul și cred că metanizarea, precum și creșterea insectelor se vor dezvolta exponențial în anii următori, marile companii sunt deja în căutarea recuperării deșeurilor și materiei organice de tot felul, care vor deveni rapid rare sau chiar scumpe ... chiar dacă în acest moment încă se risipesc multe ... dar lucrurile se mișcă foarte repede pe acea parte și a fost întotdeauna, companiile și fermele mari vor face orice pentru a face comerț la nivel național și internațional și nu vor mai rămâne nimic pentru micii fermieri decât dacă furnizorii refuză să vândă mai mult către angrosiști, dar preferă să vândă la mai puțin costisitor pentru copii să promoveze scurtcircuitele ... va fi fi complicat dacă nu vrem să reproducem aceleași erori pe aceste noi piețe ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 318