Situația îngrijorătoare din Venezuela!

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Situația îngrijorătoare din Venezuela!




de dede2002 » 09/03/19, 19:21

Christophe a scris:Iubesc naivitatea noastră! : Cheesy:


În marea mea naivitate, compar Venezuela cu familiile care, având un venit bun, s-au împrumutat să-și cumpere casa și apoi au suferit o scădere a veniturilor împreună cu o creștere a ratelor dobânzii, s-au trezit pe străzi când și-au văzut casă licitată sau pur și simplu distrusă.

Am auzit destule discursuri ale tatălui și fiului lui Bush, supărat că a văzut Venezuela făcând ceea ce a vrut cu petrolul său ...

Și bucuros să-l văd în necazuri, doar pentru a nu putea onora dobânda asupra datoriilor, deși activele sunt încă acolo (rezervele de petrol sunt încă acolo). Nimeni nu s-a prezentat pentru planuri de refinanțare, țările vecine se spală aparent pe mâini?

În comparație cu Grecia, de exemplu, dacă „țările vecine” ar fi acționat în acest fel, situația ar fi putut fi similară, totuși Grecia este departe de a avea aceleași active (comparați rezervele de ulei de măsline cu rezerve de ulei ...)

Personal cred că dacă Libia nu ar fi fost distrusă, prin acțiunile unui mic pitic, situația ar fi diferită!

Dar sunt foarte naiv, așa că îmi vei spune unde greșesc :?:
2 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Situația îngrijorătoare din Venezuela!




de Christophe » 09/03/19, 19:33

dede2002 a scris:Dar sunt foarte naiv, așa că îmi vei spune unde greșesc :?:


Uh bin ... îmi scot Jokerul! : Cheesy:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9839
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: Situația îngrijorătoare din Venezuela!




de sicetaitsimple » 09/03/19, 22:34

Christophe a scris:Îmi scot Jokerul! : Cheesy:


Și eu, pentru a explica situația din Venezuela.

Dar este ciudat, este cu siguranță foarte personal ca o remarcă, dar de fiecare dată văd un șef de stat în costum militar superb și mustață, Am dubii...

Franco, Stalin, Hitler, Pinochet, Sadam Hussein, ..

Dar nu am nimic a priori împotriva mustăților!

Bine, asta nu adaugă prea mult la dezbatere .... :?

Mai ales că există încă de Gaulle .....
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13724
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Situația îngrijorătoare din Venezuela!




de izentrop » 14/03/19, 09:00

Blocada împotriva Venezuela pentru manechine, cronologia sancțiunilor https://www.romainmigus.info/2019/01/ch ... iques.html
Următoarea cronologie ne permite să răspundem la trei întrebări esențiale pentru a înțelege blocada împotriva Venezuela: „Cine impune blocada? Cui îi impun? Și de ce ? "(1).

La citirea măsurilor luate, răspunsul la prima întrebare este evident: sunt Statele Unite, urmate de vasalii lor latino-americani sau europeni. Faptele vorbesc de la sine. Aceasta renunță la comentarii sau interpretări discutabile.

Răspunsul la a doua întrebare este, de asemenea, evident. În timp ce unii comentatori depun toate eforturile pentru a transmite limbajul administrației SUA care sugerează că acestea sunt doar sancțiuni vizate asupra oamenilor, citirea acestui document ne aduce la o concluzie logică. Într-adevăr, întregul popor venezuelean este vizat. Ceea ce este afirmat în mod explicit de puterea Statelor Unite ...
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13724
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Situația îngrijorătoare din Venezuela!




de izentrop » 14/03/19, 10:27

Pentru a contracara analiza unui blog al fanilor, o analiză puțin mai realistă http://www.rfi.fr/ameriques/20180508-le ... economique
Economia Venezuela este ușor de înțeles. Este o țară care exportă petrol și trebuie să importe aproape orice altceva. Există foarte puțină producție internă, în afară de petrol. Aceasta este sursa problemei.

Producția de petrol s-a prăbușit deoarece compania a pierdut o mare parte din personalul său. A fost gestionat foarte prost de când a fost adus sub control de guvernul venezuelean. Pe de altă parte, are dificultăți enorme în a-și exporta petrolul, parțial din cauza sancțiunilor americane care îngreunează accesul la sistemul financiar internațional. Este dificil să fii plătit în dolari pentru petrolul tău și, în această situație, veniturile țării și ale statului scad, deoarece sunt venituri din petrol și, pe de altă parte, trebuie să cumperi absolut tot. Cei mai puțini dolari disponibili sunt folosiți pentru a cumpăra produse de bază și pentru restul nu este nimic.
0 x

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 150